Margarita un Roberts Balanas saņēmuši prestižu Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas stipendiju
Foto: Squiz Hamilton/Senen Fernandez

Latviešu mūziķi – čelliste Margarita Balanas un vijolnieks Roberts Balanas saņēmuši prestižu Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas stipendiju. Tāpat abi mūziķi nupat izdevuši savus debijas albumus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad Londonas Karaliskā mūzikas akadēmija svin 200 gadu jubileju. Par godu šim notikumam 2018. gadā tika ieviesta "Divsimtgades stipendija", pateicoties anonīmam ziedojumam 1.7 miljonu mārciņu apmērā. Šī ir akadēmijas prestižākā stipendija un šogad par tās ieguvējiem kļuva Margarita un Roberts Balanas.

Pagājušā gada izskaņā abi mūziķi sadarbībā ar starptautiskajā klasiskās mūzikas apritē atzīto izdevniecību "Linn Records" laiduši klajā savus debijas albumus.

Margaritas Balanas debijas albuma centrā ir Kamila Sensānsa pirmais čella koncerts, kas ierakstīts sadarbībā ar britu diriģentu Benu Palmeru un Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas stīgu orķestri.

Ar Margaritas Balanas čellu, kuru darinājis Šarlzs Adolfs Gands (Charles Adolphe Gand), šis Sensānsa skaņdarbs tika spēlēts tā pirmatskaņojumā 1873.gadā, kad to izpildīja čellists Augusts Tolbeks (Auguste Tolbecque).

Diskā iekļauti arī citi Sensānsa skaņdarbi. Kopā ar Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā studējošo latviešu arfisti Elizabeti Gulbi, Margarita Balanas ierakstīja skaņdarbu "Gulbis" – no Kamila Sensānsā "Dzīvnieku karnevāla". Ar starptautiski atzīto ķīniešu pianisti Ke Ma tika ierakstīta Sensānsa Otrā sonāte famažorā čellam un klavierēm, Priére, kā arī "Tango" no miniatūrās operas "Lola".

Savukārt Roberts Balanas savā debijas albumā atklāj klasiskās mūzikas un džeza satikšanās punktus Nikolaja Kapustina, Morisa Ravēla un Dmitrija Šostakoviča daiļradē. Dažādu žanru spēlēšana Robertam Balanas nav sveša lieta. Pirms pāris nedēļām to varēja novērtēt arī Vidzemes koncertzāles "Cēsis" apmeklētāji, kur mūziķis spēlēja popmūzikas aranžējumus elektriskajai vijolei.

Kopā ar ķīniešu pianisti un vairāku starptautisku konkursu laureāti Siqian Li, Roberts Balanas ieskaņojis Nikolaja Kapustina virtuozo sonāti vijolei un klavierēm (1992), kurā atspoguļojas komponista gūtā pieredze strādājot par džeza pianistu Maskavā 20. gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados. Šis darbs ir papildināts ar divām Šostakoviča miniatūrām no komponista skaņdarbu cikla "24 prelūdijas".

Albumā atrodama arī Ravēla atpazīstamā "Pavane pour une infante defunte" un Otrā vijoļsonāte, kurai vidusdaļu komponists 1923. gadā uzrakstīja blūza stilā."

Margarita Balanas ir starptautiski pazīstama latviešu čelliste, kura aktīvi koncertē gan Latvijā, gan citās pasaules valstīs. Viņa ir daudzu starptautisku koncertu laureāte, uzstājusies prestižās koncertvietās un sadarbojusies ar daudziem izciliem mūziķiem un kolektīviem.

Roberts Balanas ne tikai virtuozi interpretē klasiskus skaņdarbus, bet guvis atpazīstamību arī ar paša veidotu populārās un rokmūzikas hitu pārlikumiem vijolei. 2020. gada vasarā vijolnieks izpelnījās plašu mediju uzmanību ar ziņu, ka pats Sers Eltons Džons novērtējis jaunā mūziķa veikumu, aranžējot viņa dziesmu "I'm Stil Standing".

Tags

Margarita Balanas Roberts Balanas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form