Pilsētas nomale un hiphops. LNO top jauns operas 'Karmena' iestudējums
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālajā operā (LNO) 2. martā notiks Žorža Bizē operas "Karmena" pirmizrāde, ko iestudē franču režisore Marija-Eva Sinjerola, portālu "Delfi" informē LNO pārstāve Irbe Treile.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iestudējumā radošajā komandā strādā muzikālais vadītājs un diriģents Jānis Liepiņš, diriģents Normunds Vaicis, scenogrāfs Fabjēns Tenjē, kostīmu māksliniece Yashi, gaismu mākslinieks Filips Bertomē, horeogrāfs Guntis Spridzāns un video mākslinieks Artis Dzērve, video koncepcijas autore un māksliniece – Marija-Eva Sinjerola.

Titullomu interpretēs Ramona Zaharija vai Mairama Sokolova, Hosē – Dmitrijs Golovņins vai Andris Ludvigs, Eskamiljo – Jānis Apeinis vai Rihards Mačanovskis, Mikaēla būs Dana Bramane vai Laura Teivāne. Jauniestudējumā pirmo reizi uz Latvijas Nacionālās operas skatuves mīmiskas lomas atveidos hiphopa dejotāji.

Marija-Eva Sinjerola par savu debiju uz LNO skatuves stāsta: "Mēs izvēlējāmies pārcelt "Karmenas" darbību uz lielas pilsētas nomali – vietu, kur cilvēkus no ārpasaules izolē arhitektūra, un kur ēkas piespiedu kārtā liek ķermeņiem atrasties smacējošā tuvībā. Tāpat kā daudzās priekšpilsētās visā pasaulē sievietes šeit nevar justies brīvas pašas savā teritorijā, kur bieži vien visa vara pieder vīriešiem. Šajās netīrajās sienās, kur pastumšana malā, izsekošana, uzmācīgi skatieni un pat izvarošana liek sievietēm dzīvot pastāvīgās bailēs, Karmenas tēls ir ideāls pretstats šādam sievišķības veidam. Sievietes viņu apbrīno un ienīst, vīrieši iekāro un nosoda. Naids, ko viņa izraisa, dzimst no iekāres, kuru viņa rada. Karmenas ķermenim jākļūst par pretstatu ēku betona konstrukcijām un vienlaikus – par priekšpilsētu sabiedrības jaunā feminisma vēstnesi."

"Karmena" ir žanra vēsturē unikāla opera, kuras slava to apsteidz: pat tie, kas ne reizi nav bijuši operā, visticamāk, ir dzirdējuši Habaneru vai Toreadora kuplejas. Salīdzinot dažādas interpretācijas visā pasaulē, nav daudz paliekošu atskaņojuma tradīciju, kas atšķirtos no tā, kas rakstīts partitūrā. Iespējams tāpēc, ka pati mūzika visu pasaka priekšā, te nav jāizdomā nekas jauns. Ļoti aizraujoši ir ķerties pie šāda ikoniska darba, kam jābūt katra nopietna operu diriģenta repertuārā, jo vairāk tāpēc, ka man tā ir pirmā saskarsme ar "Karmenu" kā diriģentam," saka jauniestudējuma muzikālais vadītājs Jānis Liepiņš.

Šajā "Karmenas" uzvedumā pēc ilgāka pārtraukuma uz Latvijas operas skatuves skanēs dziedātie rečitatīvi, kas padara pārejas starp numuriem viegli uztveramas un palīdz darbībai raiti risināties.

Žorža Bizē operas "Karmena" pasaules pirmizrāde notika 1875. gada 3. martā Parīzes Komiskajā operā. Tās libreta autori ir Anrī Mejaks un Ludoviks Alevī, librets tapis pēc Prospēra Merimē stāsta motīviem. Publikai un kritikai sākotnēji bija grūti pieņemt "Karmenas" dramaturģisko risinājumu, kas viņiem atgādināja opereti ar traģiskām beigām vai traģēdiju ar komisku sākumu. Bizē nepiedzīvoja savas operas triumfu, jo devās viņsaulē jau trīs mēnešus pēc pirmizrādes. Šobrīd saskaņā ar portāla "Operabase" datiem "Karmena" ir trešā visbiežāk izrādītā opera pasaulē. 2015./2016. gada sezonā pasaules opernamos bijis 691 iestudējums, nospēlētas 3280 izrādes.

"Sarunas pirms pirmizrādēm" par "Karmenas" jauniestudējumu notiks 27. februārī 18.30 LNO Jaunajā zālē. Programmā būs tikšanās ar jauniestudējuma radošo komandu, muzikāli priekšnesumi un operas vēsturnieka Mikus Čežes audiovizuāla lekcija.

"Karmenas" jauniestudējums šosezon būs skatāms arī 3. un 4. martā, 27. aprīlī, kā arī Rīgas Operas festivāla "Viva romantica!" ietvaros 11. un 14. jūnijā, kad titullomu atveidos Oksana Volkova.

Biļetes LNO un "Biļešu paradīzes" kasēs visā Latvijā, kā arī internetā.

Tags

Jānis Apeinis Jānis Liepiņš Latvijas Nacionālā opera Normunds Vaicis Rihards Mačanovskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form