Rudens kamermūzikas festivālu atklās stīgu kvartets 'Belcea Quartet'
Foto: Publicitātes foto

Rudens kamermūzikas festivālu 5. oktobrī Dzintaru koncertzālē atklās "Belcea Quartet" no Londonas, kas jau vairāk nekā 20 gadu koncertē uz pasaules labākajām skatuvēm. Koncertprogrammā skanēs Jozefa Haidna stīgu kvartets, čehu romantiķa Antonīna Dvoržāka "Amerikāņu" kvartets, kā arī ungāru tautas mūzikā balstītais Ģerģa Ligeti agrīnais meistardarbs "Métamorphoses nocturnes".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Belcea Quator" 2017./2018. gada sezonā ir rezidējošais stīgu kvartets jaunajā Pjēra Bulēza koncertzālē Berlīnē, bet kopš 2010. gada Vīnes "Konzerthaus". Šajā sezonā kvartets ir sajūsminājis klausītājus Londonas Vigmora zālē, Ķelnes filharmonijā, Amsterdamas "Muziekgebouw", Seulas "Lotte Hall", Parīzes filharmonijā, Berlīnes Pjēra Bulēza koncertzālē.

Kvarteta ieskaņotais Bēthovena stīgu kvartetu CD guva spožus panākumus un saņēma vairākus apbalvojumus, tajā skaitā prestižo "l'ECHO Klassik" balvu. 2012. gada Vīnes koncerts, kurā "Belcea Quator" atskaņoja Bēthovena stīgu kvartetus, tika translēts "Mezzo TV".

Diriģents Normunds Šnē: "Belcea kvarteta maģiskās pievilcības atslēga ir neierobežots iztēles lauks un mūziķu rīcībā esošā skaņu krāsu palete. Neticami atšķirīgu personību spēja saplūst mūzikā ir apbrīnojama."

Tikpat krāšņa un daudzveidīga būs arī Rudens kamermūzikas festivāla atklāšanas koncertprogramma. Jozefa Haidna Stīgu kvartets re mažorā, kas tapis "Vētru un dziņu" laikmeta pilnbriedā, ir uzskatāms par vienu no šī žanra pamatakmeņiem.

Antonīna Dvoržāka stīgu kvartets uzskatāms par viņa slavenāko kamermūzikas opusu. Komponēts vien nepilnu mēnesi pēc slavenās simfonijas "No jaunās pasaules", arī šis opuss pazīstams ar raksturojošu apakšnosaukumu - "Amerikāņu", un muzikāli sabalsojas gan ar spiričueliem un Amerikas pamatiedzīvotāju tautas mūzikas ritmiem un melodijām, gan atskaņām no čehu komponista dzimtās zemes folkloras.

20. gadsimta mūzikas klasiķis Ģērģs Ligeti bija leģendāra personība, kura daiļrade un pārdomas par dažādiem mūzikas un mākslas aspektiem izraisījušas plašu rezonansi ne tikai muzikālajā sabiedrībā vien. Ungāru tautas mūzikā sakņotais Ligeti agrīnais meistardarbs "Métamorphoses nocturnes" ir viņa pirmais stīgu kvartets. Tas rakstīts Budapeštā un pabeigts 1954. gadā, taču pirmatskaņojumu piedzīvoja 1958. gadā Vīnē, laikā, kad komponists jau bija pametis okupēto Ungāriju.

Rudens kamermūzikas festivāls šogad notiks no 5. līdz 20. oktobrim, piedāvājot klausītājiem gan liriskas noskaņas, gan ugunīgus ritmus, gan Vīnes klasiķu zelta repertuāru. Festivālā viesosies latviešu mūziķes – Baiba un Lauma Skrides; pasaulslavenā "Artemis Quartet" pirmā vijole Vineta Sareika; Londonā dzīvojošā latviešu pianiste Diāna Ketlere; spilgtā itāļu vijolniece Lorenca Borrani; "Sinfonietta Rīga" un citi mūziķi. Rudens kamermūzikas festivāla patrons – komponists Pēteris Vasks.

Biļetes iespējams iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā, kā arī koncerta norises vietā.

Tags

Baiba Skride Lauma Skride Normunds Šnē Rudens kamermūzikas festivāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form