Vasaras pilnbriedā klausītājus priecēs Senās mūzikas festivāls
Foto: Kaspars Balamovskis

Kā ik gadu, vasaras pilnbriedā, no 7. līdz 9. jūlijam Rīgā un Rundālē norisināsies Starptautiskais Senās mūzikas festivāls, portālu "Delfi" informē VSIA "Latvijas koncerti" pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Festivāls sāksies 7. jūlijā ar koncertu Rīgas Domā un noslēgsies 9. jūlijā ar krāšņu koncertu Rundāles pils dārzā.

Šogad festivālā būs iespēja dzirdēt lielāko Itālijas baroka mūzikas orķestri "Coin du Roi", kurā muzicē augstas klases senās mūzikas speciālisti; senās mūzikas ansambli "La Cetra d`Orfeo" no Beļģijas, kura uzstāšanos papildinās baroka dejas īpašos kostīmos; Latvijas Radio kori, kas dziedās senās mūzikas pētnieka un Oksfordā skolotā diriģenta Pītera Filipa vadībā.

Klausītājus gaida tikšanās ar mūsu izcilajiem interpretiem – solistiem Elīnu Šimku un Sergeju Jēgeru, baroka orķestri "Collegium Musicum Riga" un orķestri "Kremerata Baltica". Kā ik gadu īpašs senās mūzikas pasākums plānots bērniem – mazos klausītājus Rundāles pilī priecēs koncertuzvedums "Varde par princesi".

22. Starptautisko Senās mūzikas festivālu 7. jūlijā Rīgas domā atklās Latvijas Radio koris ar itāļu, spāņu un britu renesanses mūzikas spilgtāko pārstāvju skaņdarbiem. Kori diriģēs viens no prominentākajiem senās mūzikas pētniekiem un muzikologiem, britu senās mūzikas ansambļa "The Tallis Scholars" dibinātājs un vadītājs Pīters Filipss (Peter Phillips). Diriģents mūža lielāko daļu veltījis renesanses laika mūzikas likumsakarību un stila izpētei, kā arī sniedzis vairāk nekā 1600 koncertu un kopā ar savu ansambli ieskaņojis ap 50 CD.

1995. gadā Pīters Filipss kļuva par pasaulē senākā drukātā mūzikas žurnāla "The Musical Times" izdevēju, savukārt Filipsa pirmā grāmata veltīta tieši angļu renesanses garīgajai mūzikai.

8. jūlijā Rīgas Sv. Jāņa baznīcā spēlēs baroka orķestris no Itālijas "Coin du Roi", kurā muzicē augstas klases senās mūzikas speciālisti ne vien no Itālijas, bet arī Francijas, Spānijas, Meksikas, Krievijas, Lietuvas, Argentīnas un ASV. Šī 35 mūziķu vienība, kurā apvienojušies gados jauni un enerģijas pilni mūziķi, regulāri sadarbojas ar izcilliem viesmāksliniekiem. Festivāla koncertā itāļu baroka lietpratēju saspēles partnere būs spožās soprāna balss apveltītā Elīna Šimkus.

9. jūlijā Senās mūzikas festivāla Rundāles dienu iesāks koncertuzvedums bērniem – "Varde par princesi", kas notiks Rundāles pils Baltajā zālē plkst. 13.00. Kas notika purvā, uzvedumā izstāstīs senās mūzikas atskaņotāji vijolnieces Lāsmas Melderes-Šestakovas vadībā (skanēs baroka vijoles, blokflautas, klavesīns un kontrabass), solisti Kristīne Gailīte, Ilona Bagele, Mihails Čuļpajevs, Krišjānis Norvelis; dejotāji Egija Abaroviča, Reinis Rešetins, kā arī Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas un Rīgas Doma kora skolas audzēkņi. Koncerta stāstniece - Karina Bērziņa. Uzvedumā skanēs franču komponista Žana Filipa Ramo mūzika.

No plkst. 11.30 pils pagalmā bērniem būs iespēja nogrimēties un piedalīties radošajās darbnīcās, kurās mākslinieku vadībā viņi gatavos jaukas lietiņas saistībā ar muzikālo pasaku. Vecāki tiek aicināti padomāt, kā saģērbt savus lolojumus tā, lai tērpā iezīmētos kaut neliels, tomēr senatnīgs akcents.

Rundāles pils Baltajā zālē plkst. 16.00 Farinelli lomā iejutīsies mūsu kontrtenors Sergejs Jēgers. Spēlēs baroka orķestris "Collegium Musicum Riga", ko jau 1990. gadā dibinājis un ar aizrautīgu rūpību vada neatslābstošs senās mūzikas pētnieks un entuziasts, diriģents Māris Kupčs.
Kopš 2004. gada "Collegium Musicum Riga" ir pilna sastāva baroka orķestris, kas pilda arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas baroka orķestra pienākumus un spēlē vēsturiskos instrumentus. Vienu no tiem – traversflautu jeb baroka flautu dzirdēsim Antonio Roseti Flautas koncertā.

Savukārt Zelta zālē plkst. 18.00 klausītājus gaida tikšanās ar senās mūzikas ansambli "La Cetra d`Orfeo" ("Orfeja lira") no franciski runājošās Beļģijas daļas, kas pirmajam vieskoncertam Latvijā izvēlējies temperamentīgo, ritmiski daudzveidīgo un kaislīgi jutekliskām melodijām caurvīto Latīņamerikas un Spānijas mūziku. Ansamblis "La Cetra d`Orfeo" virknēs pasakaljas, galjardas, čakonas, spanjoletas, viljansiko, folias un vēl citas itāliski/spāniskas dejas un melodijas no Spānijas Zelta laikmeta galma dzīves. Dejotāji būs tērpti grupas tērpziņa rūpīgi izraudzītos baroka kostīmos.

Plkst. 20.00 Rundāles pils Baltajā zālē baroka orķestris no Itālijas "Coin du Roi" sava galvenā diriģenta Kristiana Fratimas vadībā piedāvās koncertprogrammu "Baroka meistardarbi", kurā skanēs vairāki koncertžanra darbi – itāļu baroka meistara Antonio Vivaldi lautai rakstītais koncerts, vācu baroka ģēnija Johana Sebastiana Baha klavesīnam veltītais opuss, kā arī trīs darbi, kuru autoru izcelsme saistīta ar Franciju: Žana Marijas Leklēra Vijolkoncerts, Mišela Korretes koncerts "Musette de cour" (dūdām), kā arī rokoko pārstāvja Žana Filipa Ramo slavenais darbs "Galantā Indija".

22. Starptautisko Senās mūzikas festivālu Rundāles pils dārzā plkst. 22.00 noslēgs orķestris "Kremerata Baltica" un solisti Georgs Sarkisjans, vijole; Santa Vižine, alts; Ēriks Kiršfelds, čells atskaņojot Antonio Vivaldi "Gadalaikus", kā arī Johana Sebastiana Baha, Karla Filipa Emanuela Baha, Georga Filipa Tēlemaņa skaņdarbus.

Tags

Senās mūzikas festivāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form