Eiropas Kino Akadēmija (European Film Academy, EFA) izziņojusi spēlfilmu sarakstu, kas izvirzīts vērtēšanai 2019. gada Eiropas Kinoakadēmijas balvas kategorijās, un 46 labāko spēlfilmu vidū ir arī Jura Kursieša filma "Oļegs", kas Latvijas pirmizrādi piedzīvos 4. oktobrī, portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eiropas kino balvas pasniegšanas tradīcija aizsākusies 20. gadsimta 80. gadu beigās, un kopš tā laika ik sezonu notiek gada laikā Eiropā uzņemto filmu izvērtēšana – vispirms atlases komisija izveido "īso sarakstu" (šogad 46 filmas, kas pārstāv 31 valsti), tālāk šo sarakstu vērtēs vairāk nekā 3600 Eiropas Kino Akadēmijas biedri (arī Latvijas kinoprofesionāļi), izvirzot nominācijas vairākās kategorijās – "Labākā filma", "Labākais režisors", "Labākais scenārists", "Labākais aktieris/aktrise". Atsevišķa žūrija noteiks uzvarētājus citu kinoprofesiju kategorijās, vērtējot operatora un mākslinieka darbu, montāžu, skaņu, kostīmus, grimu, vizuālos efektus utt.

Eiropas Kino Akadēmijas balvas "īsais saraksts" ir svarīgs novērtējums filmas kvalitātēm, līdz ar to Jura Kursieša "Oļegs" šogad nostājies blakus citām kinopasaulē ievērojamām parādībām – filmām, ko uzņēmuši Pedro Almodovars, Fransuā Ozons, Klēra Denī, Kens Loučs, Agneška Hollanda, Jorgs Lantims, brāļi Dardēni un citi kinovēsturei nozīmīgi režisori.

Šogad balvai nominēto filmu un profesionāļu saraksts tiks izsludināts 9. novembrī Eiropas filmu festivālā Seviļā (Spānija), bet Eiropas Kino Akadēmijas balvu pasniegšana – 7. decembrī Berlīnē (Vācija). Vairāk par EFA balvu un nominācijām var uzzināt mājaslapā.

Filmas "Oļegs" pamatā ir patiess stāsts par Latvijas nepilsoni, pēc profesijas miesnieku, kurš devies labākas dzīves meklējumos – strādāt gaļas kombinātā Beļģijā. Pavisam drīz galvenais varonis nokļūst bezcerīgā situācijā, jo viņa dzīvi sāk kontrolēt noziedznieku banda. Psiholoģiskā spriedze spiež galveno varoni pieņemt lēmumu par bēgšanu, kas sākumā šķiet neiespējama.

Filma ir Latvijas, Lietuvas, Beļģijas un Francijas kopražojums, tā veidošanā sadarbojās producenti Alise Ģelze un Aija Bērziņa (studija "Tasse Film"), Lukas Trimonis (studija "In Script"), Isabelle Truc ("Iota Productions") un Guillaume de Seille ("Arizona Productions"). Filma uzņemta ar Nacionālā Kino Centra finansiālu atbalstu.

Līdzšinējie filmas starptautiskie panākumi:

Iekļauta 2019. gada Kannu kinofestivāla konkursā "Director's Fortnight" / "Quinzaine des Réalisateurs"

Balvas:

"Palic Tornis" – balva labākajam režisoram, starptautiskais kinofestivāls (SKF) Palicā (Serbija);
"Labākais aktieris galvenajā lomā" – SKF "Baltic Debuts" (Krievija);
"Grand Prix" – Briseles SKF (Beļģija);
"Labākā pilnmetrāžas spēlfilma" – Valetas SKF (Malta).

Eiropas Kino Akadēmijas balvu līdz šim saņēmusi režisora Ivara Selecka dokumentālā filma "Šķērsiela" (1988), kas 1990. gadā uzvarēja labākās dokumentālās filmas kategorijā. Balvai savulaik nominēta Lailas Pakalniņas un Māra Maskalāna dokumentālā filma "Leiputrija" (2004), bet spēlfilmu "īsajā sarakstā" pirms trim gadiem iekļuva Lailas Pakalniņas "Ausma" (2015).

Tags

Filma Oļegs Juris Kursietis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form