Latviešu filmas piedzīvo panākumus Kristiansandas bērnu filmu festivālā
Foto: Publicitātes foto

Svētdien, 21. septembrī noslēdzās 17. Kristiansandas bērnu filmu festivāls, kura galveno balvu saņēma Jāņa Norda "Mammu, es tevi mīlu". Žūrijas pārstāvji norāda, ka no astoņām balvai izvirzītajām filmām izvēle nav bijusi vieglākā, taču izšķīrusies par labu Latvijas filmai. Norda filma izcīnījusi balvu, pateicoties oriģinālajam veidam kādā attēlotas cilvēku savstarpējās attiecības, pieaugušo un pavisam jauno aktieru spējai stāstīt šo stāstu ticami, portālu "Delfi" informē Rīgas Starptautiskā kino festivāla Mediju un sabiedrisko attiecību koordinators Kaspars Beķeris.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kristiansandas bērnu filmu festivāls ir lielākais šai mērķauditorijai paredzētais kino notikums Norvēģijā. Latviešu filmas tajā rādītas jau vairākkārt, taču šogad Baltijas un Ziemeļvalstu apmaiņas ietvaros starp Rīgas Starptautisko kino festivālu (Rīgas SKF), Just Film Tallinā un Kristiansandu, tās bija redzamas īpaši plašā skaitā. Filmu apmaiņa starp triju valstu festivāliem paredz starptautiskas programmas izrādīšanu katrā no dalībvalstīm, kā arī popularizē pašus festivālus. Šogad Rīgas SKF pārstāvjiem izdevies ar pašmāju festivāla plānotajām norisēm ieinteresēt Ziemeļvalstu kolēģus.

Norvēģu jaunākajiem kinoskatītājiem bez balvu saņēmušās "Mammu, es tevi mīlu" šogad tika izrādīta arī studijas "Animācijas brigāde" jaunākie veikumi: Jāņa Cimermaņa "Vāsa" un Daces Rīdūzes "Sārtulis". Festivāla direktors Dankerts Monrāds Krons (Danckert Monrad-Krohn) norādīja, ka ar "Animācijas brigādi" sadarbojas jau ilgus gadus, jo vienmēr ir drošs par filmu kvalitāti un to, ka tās patiks bērniem. Animācijas filmu programma, kurā tika iekļauta arī Nila Skapāna jaunākā lente "Spoku stunda" un decembrī Latvijā gaidāmās igauņu animācijas "Miriamas pūķis" un "Limonādes stāsts" arī šogad bija norvēģu publikas iemīļotas.

Jāpiebilst, ka Kristiansandas bērnu filmu festivālu pamatā apmeklē skolēnu klases, kurām filmu noskatīšanos pavada dažādi ar tām saistīti uzdevumi un aktivitātes, kā piemēram, animācijas darbnīcas, tādējādi veiksmīgi integrējot kino pieredzi mācību procesā. Festivāla mērķauditorijai, kuras vecums ir no 3-4 līdz apmēram 12 gadiem, šis ir patīkams piedzīvojums - tie filmas skatās ar sajūsmu, jūtot līdz. Nenoliedzami, pateicoties šai spējai uzrunāt bērnus, vienlaidus ar to izglītošanu kino jomā, Kristiansandas festivāls ir attīstījies par lielāko nekomerciālo bērnu kino pasākumu Norvēģijā.

Sadarbības programma dod iespēju ne vien popularizēt Latvijā tapušas filmas citu valstu kino festivālos, bet arī parādīt ļoti interesantu starptautisku bērnu filmu programmu kinoteātros Latvijā. Rīgas Starptautiskā kino festivāla direktore Sonora Broka saka, ka šāda iespēja nemaz nenotiek tik bieži: “Mēs vēlamies turpināt savulaik jau veiksmīgi aizsākto bērnu filmu festivāla tradīciju Rīgā, nodrošinot kvalitatīvu un konkurētspējīgu alternatīvu Holivudas, diemžēl, lielākoties klišejiskajam un vienmuļajam piedāvājumam. Ziemeļvalstu bērnu un jauniešu kino ir tuvs un saprotams mūsu mentalitātei. Turklāt mēs aicinām uz Rīgu arī filmu veidotājus, kas klātienē tiksies ar skatītājiem, padziļinot izpratni par filmas veidošanas procesu.”

Rīgas Starptautiskā kino festivāla laikā no 2. līdz 12. decembrim Bērnu un jauniešu filmu programmas ietvaros tiks izrādītas kā spēlfilmas, tā animācijas no dažādām Ziemeļvalstīm un Igaunijas. Viens no programmas akcentiem nenoliedzami būs zviedru enfant terrible Lūkasa Mudisona, kurš negaidīti pievērsies bērnu kino veidošanai, "We Are the Best!" (Mēs esam labākie!), kas izvirzīta šī gada Eiropas Kinoakadēmijas balvai un pērn pirmizrādīta Venēcijas kino festivālā. Otrs programmas lepnums - Ulrikas Bengts "The Disciple” (Māceklis), ir vizuāli izsmalcināta, dramatiski ļoti spēcīga somu vēsturiskā drāma un Somijas izvirzītā kandidāte Oskara nominācijai.

Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā 13.decembrī Rīgā norisināsies Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija un tas ir rosinājis Latvijas kino profesionāļus iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē. Decembrī Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros notiks Latvijas Nacionālais filmu festivāls „Lielais Kristaps 2014”, tiks rādīta Eiropas Kino akadēmijas balvai nominēto filmu programma un retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, filmu festivāla "2Annas" īpaši Rīgas SKF sarūpētas filmu programmas un īpaši scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša Rīgas Starptautiskā kino festivāla industrijas programma – lekcijas un radošās darbnīcas pasaules klases kino nozares pārstāvju vadībā. Gada nogalē Rīgā pulcēsies ārvalstu kino profesionāļi, lai ar Latvijas kino industrijas pārstāvjiem veicinātu starptautisku kopprojektu rašanos.

Tags

2Annas Eiropas Kinoakadēmija Latviešu filmas Lielais Kristaps Mammu, es tevi mīlu Rīgas Starptautiskais kino festivāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form