'Lux' Filmu dienās Latvijā bez maksas izrādīs trīs atzītas filmas
Foto: kadri no video

Eiropas Parlamenta (EP) "Lux" Filmu dienās Latvijas iedzīvotāji varēs bez maksas noskatīties trīs ievērojamas Eiropas filmas, kas pretendē uz Eiropas Parlamenta "Lux" Kino balvu – "Mana dzīve kā ķirbjagalvai", "Atverot acis" un "Tonijs Erdmanis". Pirmo reizi bezmaksas seansi notiks ne tikai Rīgā, bet arī ārpus galvaspilsētas – Valmierā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Filmu bezmaksas seansi Rīgā, kino "Splendid Palace" (Elizabetes iela 61) – 20. novembrī plkst. 11.00 animācijas filma "Mana dzīve kā ķirbjagalvai"; 21. novembrī plkst. 19.00 "Atverot acis"; 22. novembrī plkst. 19.00 "Tonijs Erdmanis". Bezmaksas seanss Valmierā, kinoteātrī "Gaisma" (Rīgas ielā 19) – 25. novembrī plkst. 19.00 "Atverot acis".

Vietu skaits ir ierobežots, tādēļ interesentiem obligāta iepriekšēja pieteikšanās, norādot filmu, ko vēlaties apmeklēt.

"Mana dzīve kā ķirbjagalvai" ("Ma Vie de Courgette") ir Šveices un Francijas filmu studiju kopdarbs, kas tapis Kloda Baras režijā.

Ķirbjagalva ir drosmīgs mazs puika, kurš domā, ka pēc mammas nāves ir palicis viens pats pasaulē. Pavisam drīz viņu gaida jaunas tikšanās jaunajā mājvietā – bērnunamā. Simons, Ahmeds, Žužube, Alise un Beatrise – katram ir savs stāsts, vienlaikus skarbs un maigs. Un vēlāk parādās īpaša meitene, vārdā Kamilla.

"Atverot acis" ("À Peine J'ouvre Les Yeux") ir režisores Leilas Bouzidas vadībā tapis vairāku valstu studiju filma par jaunību Tunisijā.

2010. gada vasara, dažus mēnešus pirms revolūcijas Tunisijā. Astoņpadsmit gadus vecā Fara kārto eksāmenus, un viņas ģimene jau redz viņu kā ārsti, taču pati Fara visu iztēlojas citādi. Viņa dzied rokgrupā ar politisku ievirzi. Viņa izjūt prieka un satraukuma mirkļus un atklāj mīlestību un savu pilsētu naktī pretēji Hajetas, savas mātes, vēlmēm, kura pazīst Tunisiju un tās aizliegumus. Tomēr situācija kļūst sarežģītāka, kad jauniete ar savu grupu nolemj uzstāties galvaspilsētas kafejnīcās, atklāti ļaujoties brīvības un pilnvērtīgas dzīves alkām. Uzzinot par meitas brīvo dzīvi vīriešiem paredzētās vietās, Hajeta veltīgi mēģina viņu vest pie prāta. Daļēji dumpinieciski noskaņota, daļēji neinformēta par briesmām, kas viņai draud tālaika autoritārajā Tunisijā, Fara ir apņēmības pilna izplatīt sava drauga un grupas līdera Borhena protesta vēstījumu un tā paust visu jauniešu cerības.

"Tonijs Erdmanis" ("Toni Erdmann") ir režisores Marenas Ades jaunākā kinolente.

Kad Inese, darījumu sieviete lielā Bukarestē izvietotā Vācijas uzņēmumā, konstatē, ka bez brīdinājuma ieradies viņas tēvs, viņa neslēpj savu izmisumu. Ineses nevainojami organizētā dzīve darbojas precīzi kā Šveices pulkstenis līdz brīdim, kad tēvs viņai pajautā: "Vai tu esi laimīga?" Sieviete nespēj atbildēt uz šo jautājumu, un tas viņas dzīvi palēnām sagriež kājām gaisā. Tēvs, kurš viņai ir traucēklis un par kuru viņai turklāt ir kauns, dara visu iespējamo, lai meita atrastu dzīves jēgu, izgudrodams kādu tēlu – jautro Toniju Erdmani. Lai gan stāsta dramatisko līniju galvenokārt veido šīs sarežģītās attiecības, filmā ir negaidīts komiskais slānis, ko izraisa tēva gatavība ielēkt dīvainās lomās, lai izsmietu viņa meitas lokā esošos ietekmīgos ļaudis. Visbeidzot, šis tēls, neraugoties uz tā raksturu, atklāj dziļo sociālo un ekonomisko nevienlīdzību, par ko atbildīgas galvenās personas, kuras pieņem lēmumus globalizētajā ekonomikā.

"Lux" Kino balvu 2007.gadā iedibināja un ik gadu piešķir Eiropas Parlaments – šogad balva svin 10 gadu jubileju. "Lux" balvai ir divi galvenie mērķi – vērst uzmanību uz Eiropas sabiedrībai aktuāliem jautājumiem un atbalstīt Eiropas valstu kopražojuma filmu izplatīšanu Eiropas Savienībā. Lielākā daļa filmu, kuru uzņemšanā piedalījušās Eiropas valstis, tiek rādītas tikai uzņemšanas valstī un reti izplatītas citur, pat ne citās Eiropas Savienības valstīs, bet "Lux" Kino balva sniedz trim Eiropas filmām unikālu iespēju nodrošināt titrus 24 ES oficiālajās valodās.

Filmas, kuras sacenšas par "Lux" Kino balvu, izvēlas kino nozares speciālistu komiteja. Laureāti balsojumā izraudzīsies Eiropas Parlamenta deputāti – to nosauks 2016. gada 23. novembrī, plenārsesijas laikā Strasbūrā.

2015. gada "Lux" Kino balvas laureāte ir filma "Mustangs" (Francijas, Vācijas, Turcijas un Kataras kopražojums). 2014. gadā šo balvu piešķīra Polijas režisora Pāvela Pavļikovska filmai "Ida". Tā ieguva arī Eiropas Kinoakadēmijas galveno balvu jeb Eiropas kino "Oskaru 2014", un tas notika tieši Rīgā. Tāpat "Ida" 2015. gadā ieguva Amerikas Kinoakadēmijas balvu, plašāk pazīstamu kā "Oskars" – kā labākā kategorijā "Ārzemju filma".

Skatītāju balva: Nepalaidiet garām iespēju nobalsot

Par filmām "Atverot acis", "Mana dzīve kā Ķirbjagalvai" un "Tonijs Erdmanis" ir iespēja balsot kategorijā "Lux" balvas tīmekļa vietnē.

Tags

Eiropas Kinoakadēmija Eiropas Parlaments Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form