Nacionālais kino centrs: Par Simtgades filmām rekordliela skatītāju interese
Foto: Agnese Zeltiņa

Nacionālā Kino centra (NKC) filmu programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei" pirmās trīs filmas, kas pirmizrādes piedzīvoja šogad, piedzīvojušas rekordlielu skatītāju interese, informēja NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau ziņots, ka kopumā šajā programmā tiek veidotas 16 filmas un lielākai daļai no tām pirmizrādes gaidāmas 2018. gadā.

Pirmā Simtgades programmas filma ir Vara Braslas spēlfilma visai ģimenei "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru". Pirmizrāde notika 17. augustā, pašlaik uz ekrāniem filma jau pavadījusi 15 nedēļas, kas, kā uzsver Matīsa, ir izcils rādītājs nacionālajai filmai. Šobrīd Vara Braslas jaunāko filmu par astoņus gadus vecā Oskara vasaras piedzīvojumiem noskatījušies jau 75 242 skatītāju, no tiem vairāk nekā 52 000 filmu baudījuši kinoteātros lielākajās pilsētās, bet aptuveni 23 000 skatītāju – citās filmu izrādīšanas vietās visā Latvijā.

Te jāpiemin, ka Simtgades programmas filmu producentiem palīgā devusies arī biedrība "Kultūrpunkts" un tā iniciatīvas "Kinopunkts" vadītājas Kristīne Meirāne un Maija Kalniņa, kas sadarbībā ar NKC nodrošina katras filmas izrādīšanu visos 110 Latvijas novados. Šai sadarbībā pie skatītājiem Latvijas novados filma "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" nonāca septembra beigās un, lai arī sākotnēji tika plānots, ka tā tiks izrādīta līdz oktobra beigām, lielās skatītāju intereses dēļ tika pieņemts lēmums turpināt filmas demonstrēšanu; tā būs skatāma līdz pat 10. decembrim. Šajā laikā ir sasniegts jauns rekords kādas filmas demonstrēšanā ārpus kinoteātru tīkla – "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" patlaban izrādīta 298 seansos vairāk nekā 230 filmu demonstrēšanas vietās! Līdzšinējais rekords – 206 demonstrēšanas vietas ārpus kinoteātriem – piederēja studijas "Mistrus Media" producētajai Viestura Kairiša spēlfilmai "Melānijas hronika". Arī šo izcilo rādītāju palīdzēja sasniegt producentu sadarbība ar biedrību "Kultūrpunkts".

Kā otrā Simtgades filma skatītājiem tika piedāvāta režisores Ilonas Brūveres poētiskā impresija par Brīvības pieminekļa autoru, tēlnieku Kārli Zāli – "Ievainotais jātnieks". Pirmizrādi šī dokumentālā spēlfilma piedzīvoja 24. oktobrī, līdz novembra beigām to bija noskatījušies jau vairāk nekā 7000 skatītāju 73 Latvijas pilsētās un, kā atzīst filmas producente Ilona Brūvere, joprojām tiek saņemti daudzi lūgumi rādīt filmu "Ievainotais jātnieks" dažādās mazpilsētās.

Ievērojama ir bijusi novadu aktivitāte, saviem iedzīvotājiem piedāvājot šo filmu tieši Lāčplēša dienā – 11. novembrī filma bija skatāma 28 vietās visā Latvijā: Grobiņā, Saldū, Alojā, Ainažos, Naukšēnos, Līgatnē, Baltinavā un citur. Kamēr producente turpina filmu izrādīt kinoteātros un kultūras centros, "Kinopunkts" decembrī uzsāk filmas demonstrēšanu skolās, kur tēlnieka Kārļa Zāles personības iepazīšanai tiek veltīta liela uzmanība.

Simtgades filmu parādi šogad noslēdza Askolda Saulīša režisētā dokumentālā filma "Astoņas zvaigznes", kas pirmizrādi piedzīvoja 18. novembrī. Gandrīz vienlaikus ar seansu Rīgā filma tika izrādīta arī daudzviet Latvijā – vairāk nekā 40 kinoteātros un kultūras namos. Stāstu par latviešu strēlniekiem kinoteātros lielākajās pilsētās divu nedēļu laikā jau noskatījušies 1963 skatītāji, bet ārpus kinoteātriem – ap 4 000 skatītāju!

Kristīne Meirāne un Maija Kalniņa uzteic sadarbību filmu izrādīšanā ne vien ar kultūras centriem, bet arī pašvaldību pārstāvjiem. Īpaša atsaucība līdz šim saņemta no Jēkabpils kultūras pārvaldes, kas palīdz organizēt seansus gan pašu "Kinomītnē", gan skolās. Unikāla bijusi filmas "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" demonstrēšanas pieredze – pateicoties Krustpils novada domes iniciatīvai, vairāk nekā 400 skolēnu ar autobusiem devušies uz Jēkabpils "Kinomītni", lai filmu noskatītos labākā tehniskā kvalitātē, nekā tas šobrīd iespējams Krustpilī. Arī skatītājiem Zilupē bija iespējams ar autobusu nokļūt uz filmas seansiem tuvējā Ludzā.

Uzsākot programmas "Latvijas filmas Latvijas simtgadē" ceļu pie skatītājiem, daudz ticis domāts arī par netradicionālām filmu izrādīšanas vietām. Patlaban "Kultūrpunkts" apkopo informāciju par pansionātiem, bērnu namiem, slimnīcām un cietumiem, lai izvērtētu tur esošās filmu demonstrēšanas iespējas, un arī šeit vērojama liela interese no sadarbības partneru puses. Piemēram, 18. novembrī filma "Astoņas zvaigznes" tika izrādīta Jēkabpils cietumā, savukārt Iļģuciema sieviešu cietumā demonstrētas jau visas trīs pirmās simtgades filmas. Cietumos nereti valda postpadomju nostalģija un reti izdodoties ieinteresēt tā iemītniekus par nacionāla satura kultūras produktiem, tāpēc "Kultūrpunkta" vadītājas priecājas, ka filmas pamazām atrod savus skatītājus arī ieslodzījuma vietās. Iļguciema cietumā pirmo seansu apmeklējušas 20 skatītājas, uz trešo ieradušās jau aptuveni 50, un interese augot tik strauji, ka patlaban jau notiek sarunas arī par citu filmu demonstrēšanu – pilnmetrāžas animācijas filmas "Akmeņi manās kabatās" seansā cietumā, iespējams, piedalīsies pat režisore Signe Baumane.

Savukārt par filmas "Astoņas zvaigznes" izrādīšanu Latvijas armijas dienestā esošajiem puišiem patlaban notiek pārrunas ar Nacionālo Bruņoto spēku vadību.

Simtgades filmu programmā nākamais darbs ir režisora un operatora Ivara Selecka dokumentālā filma "Turpinājums" – skatījums uz dzīvi piecu pirmklasnieku acīm. Pirmizrādi Rīgā tā piedzīvos 30. janvārī un drīz pēc tam ceļos pie skatītājiem visā Latvijā.

Tags

Latvijai 100 Latvijas filmas Latvijas simtgadei Latvijas simtgade Nacionālais kino centrs Vectēvs, kas bīstamāks par datoru
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form