Šī gada 21. septembrī Latvijas pirmizrādi piedzīvos Latvijas un Igaunijas kopražojuma filma "Suflieris" – vēsturisks spiegu trilleris, kas aizved skatītāju uz 1939. gadu, neilgi pirms sākas Otrais pasaules karš. Pirms filma ir pieejama kinoteātros visā Latvijā, tās veidotāji piedāvā ieskatīties tās tapšanas aizkulisēs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pilsētu vēsturiskā veidola atdzīvināšana

Kopš 1939. gada pilsētu veidols ir krasi mainījies ‒ toreiz bija citādi reklāmas plakāti, veikalu nosaukumi, toreiz vispār nebija 3D vizuālo noformējumu, nemaz nerunājot par plastikāta logiem mājās. Visas šīs detaļas ir rūpīgi jānomaina pret tam laikam atbilstošām. Tas ir filmas mākslinieka pārziņā. Viena no ainām, kas prasīja milzīgu darbu filmas pēcapstrādes procesā, bija Pērnavas ceļa aina. Tajā māksliniekiem bija ne vien jānovāc vadi un veikalu mūsdienu nosaukumi, bet arī tramvaja sliedes, kuru tajā laikā pilsētā nebija. Taču vislielākās grūtības radīja tas, ka izņemot no kadra sliedes, braucošajām mašīnām vajadzēja atstāt visas ēnas, lai aina izskatās dabiska un ticama.

Stāsti un fakti: Kā tapa vēsturiskais spiegu trilleris 'Suflieris'
Foto: Publicitātes attēli

"Suflieris" skaitļos

Spēlfilmas budžets ir 2,2 miljoni eiro. Tomēr jāņem vērā, ka vēsturisko filmu žanrs prasa milzīgu darbu un precizitāti, līdz ar to katrs eiro tika izmantot prātīgi, lai skatītājiem redzamais liktu tiem patiesi justies kā tālajā 1939. gadā.

Filmā 12 galvenās lomas (no kurām divas atveidoja latviešu aktieri Agnese Budovska un Kaspars Znotiņš), 43 epizodiskās lomas un gandrīz 800 masu skatu dalībnieki;

Kopumā filmēšanas grupu veidoja 250 cilvēki;

Filmā izmantoti 44 dažādi 30. gadu transportlīdzekļi un tehnika, tostarp automašīnas, lielgabali un pat viens lidaparāts, bet aktieru kostīmu skaits sasniedz tūkstoti.

Skaņu celiņa ierakstā piedalījās vairāk nekā 50 mūziķi diriģenta un filmas komponista Riharda Zaļupes vadībā.

"Suflieris" tapis 70 dažādas filmēšanas vietas, katra no kurām bija jāpārveido un jāpiešķir tai 1939. gada veidols, ieskaitot no jauna uzbūvētu tenisa kortu ar māla segumu blakus Brīvības laukumam Tallinas centrā.
Filmas uzņemšanas periods ilga astoņus mēnešus vai 43 pilnas filmēšanas dienas.

Trauma, kas apgrūtināja filmēšanu

Diemžēl filmēšanas process neiztika arī bez traumām. Prīts Voigemasts, kurš attēloja militārā izlūkdienesta aģentu Fēliksu Kanguru, ieguva nopietnu kājas traumu filmēšanas sākumā. Tālākajā filmēšanas procesā aktierim bija grūtības ne vien skriet, bet arī staigāt neklibojot, kas īpaši apgrūtināja filmēšanas procesu un prasīja vēl lielāku komandas meistarību, lai filmēšana tomēr notiktu. Vienu no filmas kadriem, kurā divi galvenie aktieri spēlē tenisu, nācās pārfilmēt nākamajā vasarā.

Muzikālā pavadījuma tapšana "Zoom" apstākļos

Spiegu trillera "Suflieris" pēcapstrādes process sakrita ar Covid-19 pirmo vilni. Toreiz saslimušo nebija daudz, tomēr distancēšanās prasība bija strikta. Tieši 2020. gadā visa pasaule strauji pārgāja uz attālinātām sapulcēm. Izņēmums nebija arī filmas grupa. Pirmo reizi producenta Jāņa Kalēja un komponista Riharda Zaļupes karjerā muzikālais pavadījums filmai ir tapis "Zoom" sapulcēs. Kā atzīst pats Rihards, režisoru dzīvē viņš ir saticis vienu reizi un tikai pateicoties attālināto sapulču iespējām, varēja pielikt savu roku "Suflieris" tapšanai.

Neiztrūka arī kuriozu gadījumu. Kamēr Jānis un viņa sieva diskutēja par filmas tapšanu kārtējā attālinātajā sapulcē, viņu četrgadīgā meitiņa izmantoja brīdi un, ļaujot fantāzijai vaļu, piepildīja pilnu ledusskapi ar iepriekšējā dienā nopļautu zāli. Ledusskapis, protams, bija ilgi un pamatīgi jātīra, bet mūzika filmai tapa izcila, atklāj filmas veidotāji.

Stāsti un fakti: Kā tapa vēsturiskais spiegu trilleris 'Suflieris'
Foto: Publicitātes attēli

Ilgi gaidīta pirmizrāde

Vēsturiskā trillera "Suflieris" pirmizrāde Igaunijā notika jau 2020. gadā. Savukārt Latvijā filmas pirmizrāde tika atlikta divas reizes ‒ pirmo reizi tā bija plānota 2020. gadā, otro reizi 2021. gada rudenī, taču abas reizes filmas pirmizrādi nācās atlikt striktu Covid-19 ierobežojumu dēļ.

Vēsturnieku komandas iesaiste

Filmas sižets izvēršas uz patiesu notikumu fona ‒ notikumu, kas plosījās Eiropā 1939. gadā, taču "Suflieris" ir aizraujošs spiegu trilleris, nevis dokumentāla filma. Lai trillerī notiekošais būtu ne vien aizraujošs, bet maksimāli pietuvināts patiesajiem notikumiem un tā laika reālijām, pie filmas scenārija strādāja vairāki vēsturnieki ‒ Tīts Aleksejevs, Marts Lārs un Ivo Jurve, pēdējais no kuriem galvenokārt specializējies izlūkdienestu vēsturē. Filmā parādītais Igaunijas militārais izlūkdienests un tā darbība ir balstīta patiesos personāžos un notikumos. Savukārt varoņi, to raksturi un likteņi ir izdomāti.

Spiegu trilleris "Suflieris" stāsta par laiku, kad PSRS un Vācija pārsteidza pasauli, parakstot vienošanos par neuzbrukšanu, un pārējiem vēl nav zināms, ka paktā ietverts arī slepens protokols, kas nodod Baltiju un Somiju Staļina varā un ļauj Hitleram iebrukt Polijā. Filmas galvenais varonis ir militārā izlūkdienesta aģents, kurš traģiski zaudējis mīļoto sievieti un dzen pēdas noslēpumainam Padomju Savienības dubultaģentam.

Filmas režisors ir Marguss Paju no Igaunijas. Kopā ar latviešu aktieriem Agnesi Budovsku, Kasparu Znotiņu, Gati Gāgu un Daini Sumišķi trillera "Suflieris" lomas atveidoja Igaunijā pazīstamie aktieri Prīts Voigemasts, Elmo Nīganens, Dorisa Tislare, lietuvieši Ieva Andrejevaitė un Valentīns Novopoļskis, kurš Latvijā pazīstams no filmām "Oļegs" un "Krimināllieta iesācējam". Filmas mūzikas autori – latviešu komponisti Ēriks Ešenvalds un Rihards Zaļupe. Ierakstā piedalījušies Latvijas Radio kora solisti un simfoniskā orķestra mūziķi, ieraksts veikts Latvijas Radio 1. studijā un Rīgas Sv. Jāņa baznīcā.

Filmu veidojušas kompānijas "Film Angels Productions" (Latvija), "Nafta Films" (Igaunija), "Taska Film" (Igaunija), "Solar Films" (Somija) un "Inscript" (Lietuva). Filmas ražošanu atbalstīja Nacionālais Kino Centrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Tags

Agnese Cīrule Kaspars Znotiņš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form