Foto: Kā top izrāde 'Uguns un nakts' Latvijas Nacionālajā teātrī
Foto: Publicitātes foto

Latvijas nacionālajā teātrī Raiņa 150. dzimšanas dienā pirmizrādi piedzīvos viens no ievērojamākajiem viņa darbiem - "Uguns un nakts" Viestura Kairiša režijā. Spīdolas lomā – Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa, Laimdota - Maija Doveika, Lāčplēsis - Uldis Anže, Kangars - Gundars Grasbergs.

Kā vēsta teātra pārstāvji, izrāde ir viens no diviem darbiem, ko Latvijas Nacionālais teātris, kurā Rainis bijis direktors, velta izcilākajai Latvijas personībai viņa 150 gadu dzimšanas dienā. Sākotnēji "Uguns un nakts" tapis, iedvesmojoties no eposa "Lāčplēsis", kā librets operai, bet rezultātā tā ir viena no pazīstamākajām latviešu lugām, kuras galvenie varoņi pārvērtušies simbolos, ko izmantojam ikdienā, bieži pat neapzinoties, kāpēc mums ir Lāčplēša ordenis un iela, kāpēc nodevējus uzskatām par kangariem un kāpēc gudrās un skaistās sievietēs saskatām Spīdolu.

"Viņam bija tikai viens ienaidnieks - viņš pats, viņam vajadzēja uzvarēt tikai vienā kaujā - pašam ar sevi. Un veikt vertikālo transcendenci - mainīties uz augšu. To viņš nespēja. Un tomēr - varbūt šī mūžīgā cīņa ir labākais, kas ar Lāčplēsi varēja notikt. Par labo un ļauno, par cīņu, kas nekad nevar būt uzvarēta, bet, kas viegli var tikt zaudēta" - vēsta izrādes anotācija.

"Šī izrāde ir tapusi no manas senas vēlmes veidot Raiņa lugu tetraloģiju RAINIS RING. Priecājos, ka jubilejas dēļ beidzot es varu iestudēt pirmo darbu. Ja nākamā iespēja būs tikai pēc piecdesmit gadiem, tad, iespējams būšu jau miris. Un nav arī drošas pārliecības, ka pastāvēs Latvija. Par šo jautājumu daudz domāju, veidojot "Uguni un nakti" - atzīst Viesturs Kairišs.

Pārējās lomās: Astrīda Kairiša un Juris Lisners, kas spēlēja Spīdolu un Lāčplēsi 1985. gada Alfreda Jaunušana iestudējumā, kā arī Arturs Krūzkops, Kaspars Dumburs, Jānis Skanis, Ģirts Jakovļevs, Uldis Norenbergs, Madara Botmane, Agnese Cīrule, Ance Kukule, Kaspars Aniņš, Kristians Kareļins, Artis Drozdovs.

Izrādes scenogrāfs Reinis Dzudzilo, kostīmu māksliniece Krista Dzudzilo, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, kas šādā sastāvā šogad jau strādājuši ar Raiņa dramaturģiju, piedāvājot mūsdienīgu skatījumu uz Arvīda Žilinska operu pēc Raiņa lugas "Zelta zirgs" motīviem Siguldas opermūzikas svētkos.

Joprojām spēkā ir iespēja tikai Raiņa jubilejas gadā Latvijas skolēniem, studentiem un skolotājiem ar īpašu KM atbalstu iegādāties biļetes uz Nacionālā teātra izrādēm "Uguns un nakts" un Spēlmaņu nakts balvai 7 balvām nominēto "Raiņa sapņi" par pieciem eiro.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Astrīda Kairiša Ģirts Jakovļevs Guna Zariņa Jānis Skanis Juris Lisners Latvijas Nacionālais teātris Madara Botmane Maija Doveika Raiņa un Aspazijas gads Rainis Spēlmaņu nakts Uldis Anže Viesturs Kairišs
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form