JRT top filozofa Ulda Tīrona iestudējums 'Mielasts'
Foto: LETA

17. novembrī Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē notiks pirmizrāde filozofa Ulda Tīrona iestudējumam "Mielasts", kas veidots pēc Platona dialoga "Dzīres" motīviem, vēsta JRT pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izrādes māksliniece ir Monika Pormale. Oriģinālmūziku izrādei sarakstījis baltkrievu komponists Viktars Kapicko, kura Veņičkam Jerofejevam veltītais skaņdarbs skanēja Rīgā 2013. gada novembrī. Iestudējumā piedalās aktieri Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Andris Keišs, Ivars Krasts, Ģirts Krūmiņš, Jevgēnijs Isajevs, Andis Strods, Varis Piņķis un Guna Zariņa.

"Platona dialogs "Dzīres" uzskatāms par vienu no Eiropas kultūras stūrakmeņiem; pie tā daudzkārtīgi atgriezušies dažādu laikmetu domātāji; dialogs ietekmējis gan rakstniekus (Tomasu Mannu, T.S. Eliotu, Virdžīniju Vulfu, Jukio Mišimu), gan komponistus (Ēriku Satī, Leonardu Bernsteinu), gan gleznotājus (Botičeli, Rubensu, Dāvidu, Anselmu Feierbahu); tas ticis arī filmēts (M. Fereri) un uzvests teātrī. Latvijā līdz šim Platons nav iestudēts. Starp mums "tuvāk" esošajiem Platona iestudētājiem var minēt krievu teātra meistaru Anatoliju Vasiļjevu," stāsta JRT pārstāvji.

"Filozofu un aktieru izrādē ar nosaukumu "Mielasts" draugu pulciņš sapulcējas pie skaistuļa Agatona, lai atzīmētu viņa uzvaru traģēdiju festivālā 416. g. p.m.ē. Lai gan šī vēsturiskā iedzeršana tiek pavadīta šķietami nevainīgās sarunās par mīlestību, visus tajā iesaistītos pilsoņus drīz vien apsūdz bezdievībā un netikumībā. Ievadīti augstākajās mīlas zinātnes pakāpēs, mielasta dalībnieki tā arī nenonāk pie apjausmas, ka bez filozofiskas pārbaudīšanas ne viņu, ne valsts dzīvei nav nekādas jēgas," izrādē gaidāmo raksturo izrādes autori.

"Platona iestudēšana ir nāvīgs pasākums: Platona saprašana - un arī nesaprašana - var izmanīt skatu uz to, kas pirms brīža vēl likās nozīmīgs, tai skaitā - pašam savā dzīvē. Psiholoģiskiem stāvokļiem mēs varam iztēloties atbilstošu plastisku iemiesojumu; tam, par ko runā Platons, šķietami nav citas formas kā vārds. Tādējādi šis pasākums teātrī ir jaunas, nebijušas vietas radīšana: tā ir kā tā sala, kurā nonāk, kad saskaras ar priekšstatu neiespējamību. Un dīvaini: visatbilstošākais noskaņojums šim nelielajam "ceļojumam" man, pretēji Anatolijam Vasiļjevam, šķiet nevis dramatiska nopietnība, bet jautrība," stāsta izrādes režisors Tīrons.

Aktieris Andris Keišs piebilst: "Sokrata uzdotos jautājumus tu automātiski uzdod sev. Skaidrs, ka Sokrats vēl joprojām ir dzīvs. Laikam tamdēļ viņš tik mierīgi uztvēra savu fizisko nāvi."

Biļetes JRT kasē Lāčplēša ielā 25, Rīgā, un internetā ir nopērkamas uz novembra un decembra izrādēm.

Tags

Andis Strods Andris Keišs Ģirts Krūmiņš Guna Zariņa Jaunais Rīgas teātris Kaspars Znotiņš Uldis Tīrons Varis Piņķis Vilis Daudziņš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form