Skatuves karjeru noslēgs primabalerīna Viktorija Jansone
Foto: Andris Tone

Ceturtdien, 24. septembrī, notiks Latvijas Nacionālā baleta prīmas Viktorijas Jansones benefice Jura Karlsona un Aivara Leimaņa baletā "Antonija #Silmači". Ar titullomu šajā izrādē izcilā māksliniece atvadīsies no aktīvajām skatuves gaitām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informēja Latvijas Nacionālās operas un baleta pārstāve Irbe Treile, darbu Latvijas Nacionālajā baletā Jansone turpinās kā repetitore.

Viktorija Jansone ir Latvijas Nacionālā baleta soliste kopš 1998. gada, kopš 2015. gada – arī Latvijas Nacionālā baleta repetitore. No 2002. līdz 2004. gadam bijusi soliste Soltleiksitijas baleta kompānijā "Ballet West" (ASV).

Viktorija Jansone Latvijas Nacionālajā baletā dejojusi daudzas vadošās lomas gan klasiskajā, gan laikmetīgajā repertuārā. Viņas klasiskā baleta lomu skaitā ir Odeta "Gulbju ezerā", princese Aurora "Apburtajā princesē", Marija "Bahčisarajas strūklakā", Nikija "Bajadērā", Gulnāra "Korsārā", Marija "Riekstkodī". Modernā un laikmetīgā baleta cienītāji par neaizmirstamu atzinuši Viktorijas Jansones sniegumu tādās lomās kā Karmena, Džuljeta, Anna Kareņina, Guna "Sidraba šķidrautā", Meitene "Svētpavsarī" un daudzās citās.

Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis par baletdejotāju saka: "Viktorija vienmēr bijusi spēcīga gan klasiskajā, gan laikmetīgajā repertuārā. Viņas radītie tēli allaž bijuši niansēti emocionāli, par to viņai gribas teikt paldies. Paldies arī par to, ka savā pieredzē viņa dalās un turpinās dalīties ar baleta solistiem, ar kuriem ļoti veiksmīgi sāka strādāt jau paralēli savai balerīnas karjerai."

"Viktorija ir unikāla, harismātiska, gudra, skaista balerīna. Katra viņas skatuviskā varone pārsteidz ar dažādību, sievišķību, eleganci skaistumu, plastiku, emocionalitāti, unikalitāti - Anna Kareņina, Karmena, Džuljeta, Odeta, Antonija. Skatuves un mākslas mīlestība staro no Viktorijas. Darba mīlestība un cieņa pret to gan kā balerīnai, gan kā pedagoģei. Viņa iedvesmo! Esmu lepna, ka Viktorija ir mana repetitore," papildina baleta soliste Annija Kopštāle.

Pateicību kolēģei pauž vadošais baleta solists Raimonds Martinovs: "Mēs ar Viktoriju pirmo reizi kopā dejojām Kšištofa Pastora "Svētpavasarī". Gribu teikt Viktorijai lielu paldies par katru lomu, ko esam izdejojuši un izdzīvojuši kopā uz skatuves. Ne vienmēr ir tā, ka uz skatuves tev pretī stāv nevis cilvēks, ko pazīsti ārpus skatuves, bet gan tieši tēls. Ar Viktoriju tā ir vienmēr. Tā ir viņas visstiprākā īpašība. Viktorija sev līdzi ņem to, ko neaizvietos neviens diploms – tā ir pieredze. Pieredze, ko viņa nodos tālāk kolēģiem, jaunajai paaudze un arī savai meitai, kas sākusi mācības Rīgas Baleta skolā. Viens posms ir noslēdzies un atveras jauns."

Savukārt baleta soliste Jūlija Brauere saka, ka ir Viktorijas Jansones kā repetitores "pirmais baleta bērns". "Ar Viktoriju kā repetitori strādājam kopā jau piecus gadus. Viktorija man asociējas ar maigumu. Viņas roku kustības, plastika mani iedvesmo. Katra viņas loma ir pārdomāta, tajā ir ielikta dvēsele, viņa stāsta savu stāstu," stāsta Brauere.

Komponists Juris Karlsons un horeogrāfs Aivars Leimanis baletu "Antonija #Silmači" radījuši, iedvesmojoties no Rūdolfa Blaumaņa lugas "Skroderdienas Silmačos". Uzvedums ieguvis Latvijas Dejas balvu kategorijā "Klasikās dejas iestudējums". "Antonija #Silmači" ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums.

24. septembra izrādē pie diriģenta pults stāsies Farhads Stade, pārējās lomās – Alise Prudāne, Viktors Seiko, Raimonds Martinovs un citi.

Biļetes nopērkamas LNOB un "Biļešu paradīzes" kasēs, kā arī internetā.

Tags

Aivars Leimanis Alise Prudāne Annija Kopštāle Juris Karlsons Latvijas Nacionālā opera un balets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form