Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu vainagos kora 'Latvija' un Liepājas Simfoniskā orķestra lielkoncerts
Foto: Publicitātes foto

Sestdien, 16. martā, pulksten 18.00 ar monumentālo, reti atskaņoto angļu mūzikas klasiķa Edvarda Elgara opusu – oratoriju "Gerontija sapnis" noslēgsies 27. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls. Līdzās Liepājas Simfoniskajam orķestrim Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" muzicēs Valsts Akadēmiskais koris "Latvija". Pie diriģenta pults stāsies jaunās paaudzes spožākais igauņu diriģents Risto Josts, solisti – pašmāju basbaritons Rihards Mačanovskis, igauņu mecosoprāns Tūri Dede un skotu tenors Marks Vilde.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Komponista Edvarda Elgara 1900. gadā Birmingemas festivālam komponēto oratoriju "Gerontija sapnis" uzskata par meistara izcilāko veikumu. Savukārt pašu Elgaru par vienu no nozīmīgākajām personībām Anglijas mūzikā 19. un 20. gadsimta mijā, kurš ar savu skaņdarbu starptautiskajiem panākumiem Apvienotajai Karalistei ļāva atgūt gadsimtiem ilgi zaudētās pozīcijas Eiropas klasiskās mūzikas laukā.

"Gerontija sapņa" pamatā izmantota kardināla Džona Henrija Ņūmena poēma par dievbijīga cilvēka dvēseles ceļu no nāvesgultas līdz stāšanās brīdim Dieva priekšā un nonākšanai šķīstītavā. Komponists raksta: "Darba ideja ir universāla, bet tajā pašā laikā tik personiska, ka skar ikvienu no mums."

Vērienīgais opuss ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē dzirdams reti. Iepriekš to koris "Latvija" kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri atskaņoja 2000. gadā, kad apritēja 100. gadskārta kopš skaņdarba sarakstīšanas. Par Liepājā gaidāmo koncertu Liepājas Simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis teic: "Gaidāms brīnišķīgs zvaigžņu sastāvs! Pasaulē nav daudz tādu koru, kas tiktu novērtēti tik augstu, cik novērtēts ir Valsts Akadēmiskais koris "Latvija". Koris tiek aicināts uz prominentākajiem festivāliem un koncertzālēm Eiropā, Amerikā un visā pasaulē. Kopā ar viņiem mums būs liels gods un prieks klausītājiem atklāt Liepājas koncertzāles spēku, jaudu un skanējumu visā pilnībā, jo "Lielais dzintars" akustiski veidots tieši šādam vērienam – koncertiem ar lielu kori balkonā, pilnu orķestra sastāvu un solistiem."

Koncertu jo īpašāku vērtīs gados jaunais, bet jau ļoti slavenais igauņu diriģents Risto Josts, kurš diriģējis daudzus ievērojamus orķestrus Eiropā un Āzijā. "Lielajā dzintarā" Josts uzstāsies pirmo reizi.

""Gerontija sapnis" ir viens no lieliskākajiem britu oratorijas skaņdarbiem. Ar savām harmoniskajām un spēcīgajām kora daļām un meistarīgajām solo partijām tas pilnībā atklāj spožo britu kora tradīciju, kas ietver gan Hendeļa oratoriju "Mesija", gan Mendelszona – "Eliju". Esmu saviļņots par iespēju pēc daudziem gadiem atkal spēlēt kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un šoreiz pirmo reizi to darīt nu jau slavenajā koncertzālē "Lielais dzintars"," stāsta diriģents Risto Josts.

Pirmo reizi Liepājas koncertzālē uzstāsies arī gados jaunā, bet jau atzinību izpelnījusies soliste, mecosoprāns Tūri Dede no Igaunijas un nopelniem bagātais solists, tenors Marks Vilde no Skotijas.

Liepājas Simfoniskā orķestra izlolots 27. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls no 9. līdz 16. martam notiks orķestra mājvietā – Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars". Divu nedēļas nogaļu garumā izskanēs pieci izcili koncerti, kas līdzās Liepājas Simfoniskā orķestra skanējumam iepriecinās ar pasaulslavenā čellista Miša Maiska, talantīgā pianista Vestarda Šimkus, spožā igauņu diriģenta Risto Josta, kamerorķestra "Sinfonietta Rīga", Valsts Akadēmiskā kora "Latvija", kā arī citu zvaigžņu uzstāšanos.

Festivāla norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Liepājas pašvaldība, Liepājas pilsētas Kultūras pārvalde, AS "Latvenergo", Dānijas vēstniecība Latvijā un Dānijas Kultūras institūts. Biļetes uz festivāla koncertiem pieejamas visās "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form