Foto: AFP/Scanpix

Pirmdien, 19. novembrī, savu piecdesmito dzimšanas dienu svin slavenā amerikāņu aktrise Džodija Fostere (attēlā). Karjeras laikā viņa filmējusies neskaitāmos seriālos un aptuveni 40 kino filmās, saņēmusi divas "Oskara" balvas, iespējams, ir lesbiete, kas dzemdējusi divus bērnus, bet tikai retais atceras, cik maigā vecumā jaunā meitene sāka savu aktrises karjeru.

Protams, pasaules kino zina daudzus leģendārus brīnumbērnus, taču bērnībā iegūta slava vēl negarantē arī turpmākus panākumus. Dažiem tos izdodas noturēt visa mūža garumā (Mikijs Rūnijs, Šērlija Templa, Elizabete Teilore, Natālija Vuda, Džūdija Gārlenda), bet citiem neizdodas (piemēram, Linda Blēra, Makolijs Kalkins, Lindsija Lohana, visticamāk, tas sagaida arī Heiliju Džoelu Osmentu).

Citi savukārt vēl nav pieauguši, lai par viņu karjeru runātu ilgtermiņā (Dakota Faninga, Elizabete Olsena), citi ir pieauguši, bet par tādiem nav uzskatāmi (Elaidža Vuds, Daniels Redklifs), vēl citi pēc spēcīgas debijas aktiera karjeru nav turpinājuši (Ronalds Neilands, Kristīna Orbakaite).

Visvairāk brīnumbērnu, protams, ir Holivudā - agrā jaunībā karjeru sākuši Daiena Leina, Klēra Deinsa, Raiens Goslings, Dženifera Konnelija, Džesika Alba, Kristians Beils, Sāra Džesika Pārkere, Kristena Stjuarte, Anna Pakvina, Natālija Portmena un pat Kristofers Vokens, bet portāls Delfi apkopojis sarakstu ar desmit kino zvaigznēm, par kurām jau piemirsies, ka arī viņi ir bijuši bērni.

Džodija Fostere


Foto: Publicitātes foto

Džodija Fostere (īstajā vārdā Alisija Kristiana Fostere) reklāmās sāka filmēties jau trīs gadu vecumā, bet televīzijas filmās - kopš sešu gadu vecuma. Pasaules slavu Fostere iemantoja septiņdesmito gadu vidū ar divām Martina Skorsēzes filmām (Alice Doesn't Live Here Anymore un Taxi Driver) un Alana Pārkera mūziklu Bugsy Malone.

Par mazgadīgās prostitūtas Airisas lomu filmā Taxi Driver Fostere izpelnījās savu pirmo "Oskara" nomināciju, tolaik būdama vien 14 gadus veca meitene.

Pagājušajā gadā Fostere bija gandrīz vienīgais cilvēks Holivudā, kurš nenosodīja nežēlastībā kritušo Melu Gibsonu, un režisēja filmu The Beaver, kurā piedalījās kopā ar Gibsonu.

Fosteres karjerā bijušas daudzu žanru filmas - sākot no bērnu un šausmu filmām līdz smagām drāmām un zinātniskajai fantastikai (piemēram, Contact). Arī nākamā viņas filma Elysium (kopā ar Metu Deimonu) vēstīs par notikumiem XXII gadsimtā.

Kurts Rasels

Foto: Publicitātes foto

Arī šobrīd 61 gadu vecais Kurts Rasels filmēties sāka pavisam jauns - 11 gadu vecumā. Vairākas no viņa sešdesmito gadu filmām uzskatāmas par kulta klasiku, tāpēc, nesasniedzis 20 gadu vecumu, viņš uz 10 gadiem parakstīja līgumu ar kompāniju Walt Disney.

Starp leģendārākajām Rasela filmām minamas Elvis (1979), Escape from New York (1981), The Thing (1982), Tequila Sunrise (1988), Tango & Cash (1989) un daudzas citas, bet viena no pēdējām slavenajām lomām ir kaskadiera Maika loma Kventina Tarantino filmā Death Proof.

Gandrīz 30 gadus Rasels dzīvo civillaulībā ar mūžam skaisto aktrisi Goldiju Hounu un turpina saņemt multimiljonu honorārus par savām lomām, un viena no gaidītākajām filmām ir Bone Tomahawk - šausmu vesterns par cīņu ar kanibāliem.

Drū Berimora


Foto: Publicitātes foto

Par to, ka leģendārās Berimoru dinastijas atvase kļūs par aktrisi, šaubas nebija nevienam. Un patiešām viņa jau nepilna gada vecumā filmējās reklāmās, bet piecu gadu vecumā piedalījās filmā Altered States (1980) par LSD un ketamīna ietekmē mainītu apziņas stāvokli.

Taču vislielāko slavu Berimora iemantoja ar savu otro lomu kino - mazo Gērtiju, kura satikās ar citplanētieti Stīvena Spīlberga filmā E.T. jeb The Extra Terrestrial (1980).

Tomēr mazās meitenes dzīvi tas tikai samaitāja - jau deviņu gadu vecumā Drū bija alkoholiķe un narkomāne. Pēc pašnāvības mēģinājuma māte viņu ielika rehabilitācijas klīnikā, un kopš 14 gadu vecuma Drū dzīvo "otro dzīvi" - skaidrā un bez narkotikām.

Tagad par katru lomu Drū pelna vairāk nekā 10 miljonus dolāru, viņa ir kļuvusi par jauno "Čārlija eņģelīti", šogad izgājusi pie sava trešā vīra un nostabilizējusies kā viena no romantiskākajām aktrisēm Holivudā.

Skārleta Johansone


Foto: Publicitātes foto

Maigajā desmit gadu vecumā aktrises karjeru sāka viena no šī brīža spožākajām Holivudas kino zvaigznēm - Skārleta Johansone. Viņas pirmā loma bija Roba Reinera filmā North, kurā meitenes partneri bija Brūss Viliss un vēl viens Holivudas brīnumbērns - par viņu trīs gadus vecākais Elaidža Vuds, kuram gan aiz muguras bija jau desmit filmas.

Filmējusies gan atklātos draņķos (Home Alone 3), gan asarainās drāmās (The Horse Whisperer), Johansone ātri vien izgāja pusaudzes posma filmas un sāka tēlot liktenīgas, iekārojamas skaistules.

Šobrīd viņa gan iesprūdusi Melnās atraitnes lomā vairākās filmās, kas uzņemtas pēc komiksu motīviem, bet jau šogad būs skatāma biogrāfiskā drāma Hitchcock, kas vēsta par filmas Psycho uzņemšanu un kurā Johansonei uzticēta aktrises Džanetas Lī loma.

Džozefs Gordons-Levits


Foto: Publicitātes foto

Viens no šī brīža aktuālākajiem aktieriem Džozefs Gordons-Levits kino sāka filmēties no 11 gadu vecuma, bet televīzijā pirmo reizi bija redzams jau sešu gadu vecumā. TV skatītājiem viņš īpaši palicis atmiņā ar Tomija Solomona lomu seriālā Trešā planēta no Saules.

Pusaudža gados un pēc pilngadības sasniegšanas Gordons-Levits bija viens no pazīstamākajiem aktieriem, kurš filmējās spēcīgās mazbudžeta drāmās (Manic, Mysterious Skin, Brick un citas), taču salūza Holivudas visvarenā dolāra priekšā.

Tagad Džozefs aizrautīgi filmējas dārgā Holivudas masu produkcijā, papildina kabatas un lēnām zaudē reputāciju. Viņa nākamā filma Don Jon's Addiction ir komēdija, kurā viņš filmējas kopā ar jau minēto Skārletu Johansoni.

Leonardo DiKaprio

Foto: Publicitātes foto

Līdzīgi kā Gordons-Levits, arī DiKaprio karjeras sākumā bija rūpīgāks lomu izvēlē un mazāk domāja par milzīgajiem honorāriem. Jaunais Leonardo spīdēja tādās filmās kā This Boy's Life (1993), What's Eating Gilbert Grape (1993), The Basketball Diaries (1995), Total Eclipse (1995), bet pirms tam viņš ir filmējies pat latviešu iemīļotajā seriālā Santa Barbara.

Karjeru televīzijā DiKaprio sāka 15 gadu vecumā seriālā par sunīti Lesiju, bet arī pirms tam vismaz desmit gadus viņš piedalījās dažādās TV reklāmās un citos ar aktiermākslu saistītos projektos.

Vēl šogad DiKaprio būs redzams Kventina Tarantino jaunākajā filmā Django Unchained, bet nākamgad - Lielā Getsbija ekranizācijā un kārtējā filmā, kuras režisors ir Martins Skorsēze, - The Wolf of Wall Street.

Kērstina Dansta


Foto: Publicitātes foto

Cilvēkiem, kas filmas skatās tikai kinoteātrī, šobrīd 30 gadus vecā Kērstina Dansta asociējas ar Zirnekļcilvēka draudzeni Mēriju Džeinu, bet aktrises karjeru viņa sāka daudz ātrāk - jau septiņu gadu vecumā.

Taču pa īstam Dansta tika pamanīta 12 gadu vecumā, kad slavenajā filmā Interview With the Vampire spēlēja vampīru meitenīti Klaudiju. Iespējams, ka šī filma aizsāka to neprātīgo vampiromāniju, kas šobrīd valda kino un televīzijas pasaulē.

Tagad Dansta spēlējusi pašu Mariju Antuaneti un Larsa fon Trīra filmā Melancholia piedzīvojusi pasaules galu, bet vienīgo reizi "Zelta globusam" tika nominēta tieši par savu bērnības lomu vampīru filmā.

Kristīna Riči


Foto: Publicitātes foto

Jau pēc pirmajām Kristīnas Riči lomām (Mermaids, The Addams Family, Addams Family Values un Casper) bija skaidrs, ka ir dzimusi jauna zvaigzne, jautājums bija tikai - cik ilgi viņa spēs būs slavas virsotnē.

Lai gan melnos matus Riči pirms kāda ir pārkrāsojusi, sejas izteiksme tomēr nereti viņu nodod, tāpēc skatītāji ar stāžu joprojām viņu asociē ar Vensdiju Adamsu no neprātīgās Adamsu ģimenītes.

32 gadus vecās aktrises karjera ilgst jau tieši 22 gadus, un šobrīd Kristīna aizrāvusies ar filmēšanos seriālā par lidmašīnu stjuartēm PanAm.

Brūka Šīldsa un Mila Jovoviča


Foto: Publicitātes foto

Lai gan abu šo aktrišu karjeras šķietami attīstījušās pilnīgi dažādi, ir dažas iezīmes, kas viņas apvieno - viņas agri sāka filmēties, turklāt filmās par ļoti agrīniem seksuāliem kontaktiem.

Viena no pirmajām Brūkas Šīldsas lomām bija Luija Mala filmā Pretty Baby, kurā viņa spēlē 13 gadus vecu meiteni, kas tiek sagatavota prostitūtas dzīvei, bet divus gadus vēlāk viņa filmējās leģendārajā erotiskajā filmā The Blue Lagoon. Tiesa, pati viņa nevainību esot saglabājusi līdz 22 gadu vecumam.

Savukārt Zilās lagūnas turpinājumā - filmā Return to the Blue Lagoon - filmējās jau Mila Jovoviča, kura tolaik bija 15 gadus veca. Viņas debija kino notika trīs gadus iepriekš - Zalmana Kinga erotiskajā trillerī Two Moon Junction.

Šobrīd gan abu aktrišu karjeru par izcilu saukt nevar - Šīldsa lielākoties filmējas seriālos, bet Jovoviča piedalās daudzās sava vīra Pola Andersona zemas kvalitātes filmās (The Three Musketeers un Resident Evil nebeidzamā sāga).

Džefs Bridžess


Foto: Publicitātes foto

Viens no visu laiku un tautu izcilākajiem aktieriem Džefs Bridžess pagājušajā gadā "Oskara" balvu (par filmu True Grit) nesaņēma tikai tāpēc, ka bija dabūjis jau gadu iepriekš (Crazy Heart).

Šobrīd Bridžess ir 62 gadus vecs, bet arī viņš filmēties sāka jau tīņa vecumā. Tiesa, tam ir loģisks izskaidrojums - viņa tēvs bija savulaik ļoti populārais aktieris Loids Bridžess, tāpēc viņš savus dēlus Džefu un Bo aktiera karjerai gatavoja jau no mazotnes.

Taču septiņdesmitajos gados Džefs jau spēja "izsisties" bez tēva palīdzības un daudzas no viņa tā laika filmām (The Last Picture Show, Fat City, Bad Company, Thunderbolt and Lightfoot, The Iceman Cometh un pat King Kong) ir pasaules kino zelta klasika.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!