Foto: LETA
Ja Latvijas šovbiznesa zvaigznes matu krāsas un griezumus nereti maina biežāk, nekā sniedz koncertus, politiķiem viss ir pretēji – strādā ilgi, daudz un smagi, bet par stila maiņu tikpat kā nedomā. Tieši šī iemesla dēļ viņu sasuku izmaiņas sabiedrībā nereti izraisa īstu ažiotāžu un tiek aprunātas nedēļām.

Šobrīd topā ir Solvita Āboltiņa, kura, ilgus gadus nēsājusi kuplu un košu ērkuli, beidzot tikusi pie īsa un korekta griezuma. Taču viņa nav pirmā. DELFI Izklaide piedāvā atskatīties uz septiņiem Latvijas politiķu drosmīgākajiem eksperimentiem ar stilu, kuri visi kā viens raisījuši pamatīgas diskusijas tautā.

No mežonīga dabiskuma pie elegances – Inguna Sudraba

Foto: F64
2011. gada maijā ar pārmaiņām, uz kurām neviens pat īsti necerēja, pārsteidza toreizējā Valsts kontroliere Inguna Sudraba. Lēdija, kuras firmas zīme ilgus gadus bija dabīgs un nepieradināts matu biezoknis, tika pie korekta un sievišķīgi eleganta īsā matu griezuma.

Komentējot savas stila izmaiņas, Sudraba Latvijas Televīzijas rīta raidījumam Labrīt, Latvija pastāstīja, ka viņas frizūra ir profesionāļu nopelns un jaunais stils tapis pakāpeniski vairāku mēnešu garumā.

"Ziniet, es kā profesionāls cilvēks ļoti uzticos profesionāļiem. Pagājušā gada rudenī es mainīju savu frizieri. Esmu ļoti pateicīga, ka esmu ieguvusi cilvēku ar īstām friziera rokām un cilvēka izjūtu. Pakāpeniski mēs kopā esam izveidojuši šādu stilu, un es jūtos ļoti labi," apmierināta ar savu izskatu pēc pārmaiņām bija Sudraba.

Iesaistoties politikā, viņa turpināja kopt jauno matu griezumu un pie mežonīgā tēla vairs nav atgriezusies.

Stila izmaiņas kā iespaidīgs šovs – Imants Parādnieks

Foto: DELFI/F64
2012. gada sākumā no gadu desmitiem audzētās zirgastes pašrocīgi atbrīvojās deputāts Imants Parādnieks. Zirgastes nogriešana tika nofilmēta un kļuva par interneta sensāciju.

Pirmdienā, 2012. gada 9. janvārī, Parādnieks pieņēma lēmumu mainīt pasauli. Lai apliecinātu šo apņemšanos darbos, viņš sāka ar izmaiņām sevī un pats savām rokām nogrieza gadu desmitiem audzēto zirgasti.

Matu nogriešanu deputāts iemūžināja vairāku minūšu garā, teatrālā video, kurā attēlota gan nopietnā lēmuma pieņemšana, gan šaubas, kas plosa Parādnieku un neļauj apņemšanos izpildīt, gan triumfālā uzvara pār sevi un zirgastes nogriešana.

Videoklipu, kurā Parādnieks atbrīvojas no garajiem matiem, internetā noskatījās vairāk kā 50 tūkstoši, bet nogrieztās zirgastes viltojums tika publiski izsolīts portālā eBay. Lai gan deputāts DELFI Izklaidei toreiz atklāja, ka grūti pierast pie pārmaiņām, acīmredzot, tās viņam iepatikušās – Parādnieks zirgasti vairs nav ataudzējis.

No modeļa par deputātu un atpakaļ – Jānis Junkurs

Foto: F64/LETA/Publicitātes foto
Pašmāju modes draugi kā, iespējams, visu laiku stilīgāko Latvijas parlamenta pārstāvi atcerēsies Jāni Junkuru, kurš darbojās 11. Saeimas sastāvā. Savulaik strādājis kā modelis, puisis pilnībā izmainīja tēlu par godu iekļūšanai Saeimā.

Junkurs savu publisko karjeru sāka kā modelis, strādājot gan Latvijā, gan ārpus dzimtās zemes robežām. Stilīgais jaunais vīrietis lepojās ar gariem, blondiem matiem, taču politiķa darbam par godu 2011. gadā kļuva par īsa griezuma valkātāju.

"Nebija tā, ka man kāds būtu aizrādījis par to, ka deputātam jābūt pieklājīgākai frizūrai. Man personīgi likās, ka būtu solīdāk, ja es jaunajā amatā atbrīvotos no garajiem matiem," DELFI Izklaidei pastāstīja Junkurs.

Vēlāk gan viņš atmeta ar roku centieniem iekļauties "rāmīšos" un ļāva matiem augt. Puisis atteicās arī no vietas 12. Saeimā par labu Solvitai Āboltiņai. Pēdējā laikā viņš atkal manāms ar modi saistītos pasākumos un atgriezies arī pie iepriekšējā tēla – gariem matiem un brīva ģērbšanās stila.

Skaistule, kas nogrieza savus daiļos matus – Elīna Siliņa

Foto: LETA
To, ka deputāta amatam labāk piestāv īss griezums, savulaik saprata arī Elīna Siliņa, kura 2013. gadā tika dēvēta par vienu no pievilcīgākajām Saeimas deputātēm. Blondīne apgrieza matus un veica arī korekcijas savā garderobē.

Siliņu karjeras sākumā bija ierasts redzēt ar gariem, gaišiem matiem, kurus deputāte nēsāja gan izlaistus, gan sasietus astē vai saņemtus copītē, bet deputātes apģērbā dominēja tumšie toņi.

2013. gada oktobra sākumā Siliņa atrādīja savu jauno tēlu – krietni vien īsāku matu griezumu kombinācijā ar koša toņa tērpu.

Iepriekš sarunā ar DELFI Izklaidi Siliņa tika atzinusi, ka viņas darba etiķete pieprasa konservatīvu un lietišķo vizuālo tēlu, un neslēpa, ka ar pārāk konservatīvu apģērbu "var nokaut savu seksualitāti", tomēr viņai lietišķie kostīmiņi ļauj justies elegantai un valdzinošai.

Deputāte arī atzina, ka kuplie mati ir viņas ārējā tēla lielākais trumpis un reizē slogs. "Mana lielākā bagātība un reizē arī problēma, veidojot vizuālo tēlu, ir mani mati. Tie ir ļoti biezi un pēc struktūras nepakļāvīgi, tādēļ matu ieveidošana ir obligāta nepieciešamība.

Bet, tā kā man nekad nav laika, lai šādas skaistumkopšanas lietas ieplānotu savlaicīgi, es reti tieku tos ieveidot pie savas frizieres.

Tad nu neatliek nekas cits, kā visu darīt pašai, jo zinu, ka pie sveša friziera nav jēgas iet – tas prasīs vismaz pusotru reizi ilgāku laiku, kas mani dara traku," toreiz sūkstījās deputāte.

Augsts amats prasa īpašas rūpes par sasuku – Laimdota Straujuma

Foto: LETA/Saeimas kanceleja
Kļūšanu par Ministru prezidenti ar skaistumkopšanas salona apmeklējumu sveica arī Laimdota Straujuma. Dāma, kura iepriekš nēsāja visai ikdienišķu sasuku, stājoties jaunajā amatā, tika pie šika īsā griezuma.

Iepriekš savās darba gaitās Zemkopības ministrijā un dažādu izbraucienu laikā Straujuma netika vairījusies no ikdienišķa apģērba, gadu gaitā radot draudzīgas un demokrātiskas politiķes tēlu.

Līdz ar stāšanos premjerministres amatā Straujuma līdzīgi citām dāmām, kuras nonākušas vēl atbildīgākos amatos vai mainījušas darba vidi, piedzīvoja arī vizuālā tēla izmaiņas. Tiekoties ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu un piedaloties jaunās valdības apstiprināšanas sēdē, viņa pārsteidza ar krietni īsāku matu griezumu.

Tiesa, pēc augstā amata atstāšanas šī gada sākumā Straujuma telekanāla RīgaTV24 raidījuma Rampas ugunis vadītājam Andrim Kivičam pauda prieku, ka nu vairs ik rītu pulksten septiņos nebūs jāsēžas friziera krēslā, lai uzfrišinātu sasuku.

Lietišķums padara vēl sievišķīgāku – Dana Reizniece-Ozola

Foto: LETA
2015. gada sākumā par pārsteigumu politikas draugiem parūpējās Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. Sieviete, kura allaž bija nēsājusi garas, dabiski lokainas cirtas, pārsteidza ar īsiem un taisniem matiem.

Savu jauno matu sakārtojumu, elegantu pusgaru griezumu, ko vēl izsmalcinātāku padarīja fakts, ka ministres mati bija iztaisnoti, Reizniece-Ozola pirmo reizi plašākai sabiedrībai atrādīja Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Ekonomikas pārskata par Latviju prezentācijas pasākumā.

Ministres un četru bērnu māmiņas stila izmaiņas nepalika nepamanītas, un ne viens vien prezentācijas pasākuma apmeklētājs atzina, ka iesākumā Reiznieci-Ozolu pat nav bijis iespējams atpazīt.

Kopš tā laika ministre turpina pieturēties pie īsa griezuma. Reizniece-Ozola demonstrē to, ka lietišķo tēlu iespējams padarīt vieglu un dabisku, savus matus nereti sabužinot mākslinieciski nekārtīgās cirtās vai ieveidojot kādu šarmantu lociņu.

Pēc aiziešanas no politikas atplaukst kā sieviete – Linda Abu Meri

Foto: F64/LETA
Kamēr lielākā daļa politiķu sava tēla uzfrišināšanu skaidro ar profesijas diktētiem noteikumiem, bijusī iekšlietu ministre Linda Abu Meri pauž pretēju viedokli. Sieviete burtiski atplaukusi tieši pēc aiziešanas no politikas, jo šī darba laikā viņai neesot bijis laika sevis lutināšanai.

2011. gadā Abu Meri, toreiz vēl Mūrniece, no politikas aizgāja, un šis lēmums iezīmēja radikālas pārmaiņas jaunās sievietes dzīvē. Linda šķīra arī savu laulību un apprecējās ar arābu izcelsmes gastroenterologu Hosamu Abu Meri, kā arī kļuva daudz sievišķīgāka, bet viņas garderobē parādījās dzīvespriecīgākas krāsas.

Lindas jaunais tēls guva ļoti pozitīvas atsauksmes no bijušās iekšlietu ministres draugiem un paziņām. Ļaudis apgalvoja, ka Linda kļuvusi sievišķīgāka un viņu vairs nevar pat pazīt.

Kad Linda beidza pildīt savus pienākumus iekšlietu ministres amatā, viņa jau bija nolēmusi, ka sāks vairāk par sevi rūpēties, jo, kamēr viņa strādājusi, sevis lutināšanai vienkārši nav atlicis laika. Viņa atzinās, ka karjeras laikā vienkārši nācies valkāt puiciskus tērpus un krāsot matus melnus, lai radītu stingrāku iespaidu.

Pēc aiziešanas no politikas Linda sāka vairāk krāsoties un arī ataudzēja matus, kurus līdz šim bija ierasts redzēt pavisam īsus.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!