Foto: Vida Press
Astoņdesmito gadu beigu un deviņdesmito gadu sākums modes terminoloģijā iezīmēja vārdu "supermodele". Tās bija dažas skaistules, kuras nebija vairs tikai anonīms ķermenis – tie bija vārdi, kurus zināja gandrīz visi. Viņas popularitātē varēja sacensties ar modīgākajām aktrisēm. Supermodeļu "lielais sešinieks" –vai laiks viņas ir saudzējis un ko viņas dara šobrīd?

"Garlaicīgā paraugmodele" Kristija Tērlingtone

Foto: Vida Press

Amerikāņu supermodele Kristija Tērlingtone ir dzimusi 1969. gadā. Viņu Maiami ievēroja kāds vietējais fotogrāfs, kurš meiteni pamudināja apdomāt modeles karjeru. 14 gadu vecumā viņa piestrādāja par modeli vasaras brīvlaikos, bet 18 gadu vecumā pārcēlās uz Ņujorku, lai pilnīgi nodotos modeles darbam.

48 gadus vecā Tērlingtone var palepoties ar vairāk nekā 500 glancēto žurnālu vākiem un viņa noteikti bija žurnāla "Vogue" mīlule, jo tieši viņas foto visbiežāk rotājis šī izdevuma vāku.

Pēc modeles karjeras beigām viņa uzsāka aktīvu darbību savā labdarības organizācijā "Every Mother Counts", kā arī viņa vēl joprojām mēdz parādīties kādā modes projektā, kas visbiežāk saistīts ar modes žurnāla apaļo jubileju un vēlmi to atzīmēt ar kādu no leģendārā sešinieka sejām.

Sportiskums mudinājis zīmolu "Apple" 2015. gadā izmantot viņu sava pulksteņa popularizēšanā. Viņa kļuva par šī jauno tehnoloģiju produkta "seju" un dalījās iespaidos kā trenējas maratonam. Tērlingtone kopā pieveikusi četrus maratonus.

Kristija noteikti neiemieso astoņdesmito gadu beigu puses un deviņdesmito sākuma skandalozo modeļu tēlu. Viņa iztikusi bez skandāliem. Gluži otrādi – viņa ir īsta paraugsieviete. Tērlingtone vienmēr piekopusi veselīgu dzīvesveidu un ir īsta jogas fane jau no 18 gadu vecuma.

Mīlas jomā, salīdzinoši ar citām supermodelēm, viss ir diezgan "garlaicīgs" – viens vīrs un laimīgā laulībā dzimuši divi bērni. Interesants ir fakts, ka modeles māsa Kellija ir salaulājusies ar Kristijas vīra Edvarda Bērnsa brāli Braienu.

Ginesa rekordiste Klaudija Šīfere

Foto: Vida Press

Vācu supermodele Klaudija Šīfere dzimusi 1970. gadā. Klaudija jau bija ieplānojusi kļūt par juristi un strādāt tēva firmā, tomēr 17 gadu vecumā kādā Diseldorfas naktsklubā viņu pamanīja "Metropolitan Model Agency" vadītājs un pievērsa modeles darbam. Pēc vidusskolas pabeigšanas viņa devās uz izmēģinājuma fotosesiju Parīzē un uzreiz nokļuva uz žurnāla "Elle" vāka.

46 gadus vecajai supermodelei pieder Ginesa rekords kā modelei, kura redzama uz visvairāk žurnālu vākiem. Viņas vāku fotosesiju skaits pārsniedzis tūkstoti.

Pēc modeles karjeras beigām Klaudija manīta epizodiskās lomās kinolentēs, kā arī viņa vēl joprojām mēdz piedalīties modes biznesa aktivitātēs. Ar deviņdesmito gadu supermodeles dalību daudzi modes zīmoli vai žurnāli vēlas atzīmēt kādu īpašu notikumu. Modele aizraujas ar labdarību un ir UNICEF labas gribas sūtne.

Ar vāciešiem raksturīgo kartību viņa piegājusi arī savai karjerai. To neaptumšo nekādi lieki skandāli par valšķīgu dzīvesveidu un raibiem mīlas līkločiem.

Kad Šīferei bija 23 gadi, viņa iepazinās ar burvju mākslinieku Deividu Koperfīldu un jau pēc gada pāris paziņoja par saderināšanos. Tomēr līdz laulībām abas slavenības netika, un 1999. gadā katrs aizgāja savu ceļu. 2002. gadā Klaudija tomēr iestūrēja laulības ostā ar filmu režisoru Metjū Vonu un modele dzemdējusi viņam trīs bērnus. Dēlam un divām meitām doti interesanti vārdi: Kaspars Metjū, Klementīne Popija un Kosima Violeta.

Linda Evandželista un modes pasaules slavenākā frāze

Foto: Vida Press/AFP/Scanpix

Itāliešu izcelsmes kanādiešu supermodele dzimusi 1965. gadā. Evandželistas foto rotājuši vairāk nekā 700 glancētu žurnālu vākus un viņa tiek dēvēta par leģendārā fotogrāfa Stīvena Meisela mūzu. Modeļu biznesa vēsturē arī iegājis Lindas teiciens: "Ja nemaksā vismaz 10 000 dolārus dienā – mēs nemaz neceļamies."

51 gadu vecā Evandželista vēl joprojām piedalās fotosesijās. Protams, tas nav pilna laika modeles darbs – tie ir atsevišķi projekti, kas vai nu godina kādu modes zīmola vai žurnāla jubileju, vai mērķtiecīgi cildina sievieti labākajos gados. Viņa darbojas kā stila eksperte un ar modi saistītu izstāžu kuratore.

Strīpu karjerai pašā sākumā varēja pārvilkt kāds atgadījums, kad Lindai bija sešpadsmit gadu. Tikko uzsākusi modeles gaitas, viņa devās uz Japānu un piedzīvoja nepatīkamu pieredzi, kas saistīta ar prasību pozēt kailai. Šī psiholoģiskā trauma lika Evandželistai pārtraukt darbu modes biznesā. Pagāja divi gadi, līdz Linda atkal saņēmās spert soļus, lai kļūtu par supermodeli.

Atšķirībā no pārējām supermodelēm Linda bija tā, kura patiešām sevi veltīja tikai modeles karjerai un papildprojektos neiesaistījās.

Evandželista bijusi precējusies vienu reizi. Attiecībās ar franču futbolistu Fabiēnu Bartezu modelei nācās piedzīvot sāpīgu pieredzi – spontāno abortu.

Vienīgais lielais skandāls Evandželistas dzīvē saistīts ar 2006. gadā dzimušo dēlu, kura tēva vārdu Linda turēja stingrā slepenībā. Tomēr, kad dēlam Augustīnam bija pieci gadi, viņa to atklāja, iesniedzot tiesā prasību par uztura līdzekļu piedzīšanu. Bērna tēvs izrādījās franču bagātnieks Fransuā Anrī Pino, kurš 2009. par sievu apņēma slaveno meksikāņu aktrisi Salmu Hajeku. Linda vēlējās saņemt 46 000 dolāru mēnesī. Tiesāšanas beidzās pēc gada, kad abi par dēla uzturlīdzekļiem tomēr vienojās ārpus tiesas.

Sindija Krouforde un seksapīls visos vecumos

Foto: Vida Press/AFP/Scanpix

Amerikāņu supermodele Sindija Krouforde dzimusi 1966. gadā. Sindijas kontā ir vairāk nekā 500 žurnālu vāku foto, un par viņas firmas zīmi tiek uzskatīta seksīgā dzimumzīme pie lūpu kaktiņa.

17 gadu vecumā viņa piedalījās "Elite Models" konkursā un guva pirmos panākumus modes biznesā. Tomēr viņa par primāro uzskatīja izglītību un ieguva stipendiju ķīmisko inžinierzinātņu studijām. Pēc viena ceturkšņa mācībām, viņa pameta augstskolu, lai pilnvērtīgi nodotos modeles karjerai. Līgumu ar modeļu aģentūru Sindija parakstīja salīdzinoši vēlu šai industrijai – vien 20 gadu vecumā.

Pēc aktīvās modeles karjeras beigām 51 gadu vecā Krouforde tomēr mēdz priecēt savus fanus ar parādīšanos žurnālu lappusēs. 40 gadu vecumā viņa iekļuva 26. vietā izdevuma "Maxim" 100 seksīgāko dāmu topā. Viņai ir sava skaistumkopšanas produktu sērija, savs mēbeļu zīmols. Viņa arī labprāt piepelnās reklāmas projektos.

Interesanti, ka šobrīd tik populāro kleitas piegriezumu, kad dekoltē sniedzas līdz pat pašai nabai, uzsāka tieši Krouforde. Viņa ar savu sarkano un izaicinošo "Versace" tērpu kļuva par pašu apspriestāko 1991. gada Oskara ceremonijas notikumu. Kopā ar toreizējo vīru Ričardu Gīru viņi izskatījās kā īsts deviņdesmito gadu Holivudas paraugpāris.

32 gadu vecumā viņa salaulājās ar bijušo modeli Randē Gerberu. Pāris vēl joprojām ir kopā un audzina 18 gadus veco dēlu Presliju Vokeru un 16 gadus veco meitu Kaju Džordanu.

Agresīvā "Melnā pantera" Naomi Kempbela

Foto: Vida Press

Jamaikiešu izcelsmes britu supermodele Naomi Kempbela dzimusi 1970. gadā. 15 gadu vecumā uz ielas viņu pamanīja modeļu aģentūras "Synchro" pārstāvis un viņas karjera attīstījās strauji. Mēnesi pirms 16 dzimšanas dienas viņas foto jau rotāja britu "Elle" vāku. Naomi līdz ar Keitu Mosu ir skandalozākā no lielā sešinieka.

46 gadus vecā skaistule, saukta arī ar Melno Panteru, vēl joprojām aktīvi darbojas modes un šovbiznesā. Kaut aktīvās modeles gaitas viņa beidza deviņdesmito gadu beigās, arī turpmākos gadus viņa bieži defilējusi pa mēli, bijusi reklāmas seja daudziem apģērbu un aksesuāru zīmoliem. Naomi spēlējusi filmās un piedalījusies mūzikas video. TV ekrānos Kempbela vada modeļu realitātes šovu "The Face".

Gana interesanta bijusi arī Naomi privātā dzīve – modele nekad nav bijusi precējusies, bet starp viņas mīļākajiem bijis bokseris Maiks Taisons un leģendārais aktieris Roberts De Niro, kā arī citi populāri un ietekmīgi kungi, bet bieži vien mediju uzmanību viņa piesaistījusi savas karstasinīgās dabas dēļ.

Kempbela desmit reizes tikusi apsūdzēta par vardarbību pret saviem darbiniekiem, kolēģiem un pat pret policistiem. Modeles pieredze ir arī apliecinājums runām par modes biznesa vētrainajām aizkulisēm – 1999. gadā viņa devās ārstēties no piecus gadus ilgušas kokaīna atkarības, kas, kā viņa vēlāk atzinusi intervijās, piederējās pie tā laika dzīvesveida.

"Heroīna šika" ēras pioniere Keita Mosa

Foto: Vida Press

Britu supermodele Keita Mosa dzimusi 1974. gadā. Viņu 14 gadu vecumā Ņujorkas lidostā pamanīja modeļu aģentūras "Storm" dibinātāja Sāra Dūkasa. Mosa ielēca sešu supermodeļu ēras beigu posmā un kļuva par deviņdesmito gadu posma, ko mēdz dēvēt par "heroīna šiku", pionieri. Tajā laikā sievišķība zaudēja aktualitāti un stilīgas bija modeles ar asiem, gluži vai androgīniem sejas vaibstiem un zēnisku augumu.

Šobrīd 43 gadus vecā modes ikona turpina epizodiski parādīties dažādos modes projektos un produktu kampaņās. Keita Mosa jau divas reizes ir dizainējusi īpašu kolekciju apģērbu zīmolam "Topshop". Modele mēdz atbalstīt labdarības kampaņas, viens no spilgtākajiem piemēriem ir Eltona Džona fonds AIDS slimniekiem.

Keitai nekad nav bijis problēmu atkailināties – ne fotosesijās, ne pludmalēs, kur to var pieķert paparci. 39 gadu vecumā Mosa pozēja kaila "Playboy" 60 gadu jubilejas numuram.

Mosas privātā dzīve sabiedrību vienmēr interesējusi vairāk nekā viņas modeles gaitas – savulaik viņa bija kopā ar vienu no seksīgākajiem aktieriem pasaulē Džoniju Depu, un abi tika uzskatīti par deviņdesmito gadu superpāri, bet attiecības pajuka. Tāpat plaši tika apspriestas modeles vētrainās attiecības ar britu rokmūzikas slikto zēnu Pītu Dohertiju.

2011. gadā Keita, kura 2002. gadā laida pasaulē izdevēja Džefersona Heka meitiņu Lilu Greisu, pēc četrus gadus ilga romāna mija gredzenus ar grupas "The Kills" ģitāristu Džeimiju Hinsu, kurš savu sirdsdāmu bildinājis seksa laikā, bet 2015. gadā šī laulība paputēja.

Mosa arī "attaisnojusi" sabiedrībā valdošo stereotipu, ka darbs modes industrijā iet roku rokā ar narkotikām, alkoholu un bohēmisku dzīvesveidu, un viņas aizraušanās ar apreibinošām vielām savulaik pat gandrīz pielika punktu karjerai. Arī pēdējo gadu laikā manīgajiem paparaci ik pa brīdim izdodas pieķert slaveno modeli pēc vētrainas uzdzīves, un šie kadri reti ir glaimojoši modes pasaules ikonai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!