Foto: kadri no video

Šonedēļ aprit pieci gadi, kopš pasaule uzzināja par dienvidkorejiešu reperi Psy un pirmo reizi izdzirdēja neticami lipīgo "Gangnam Style". Roku rokā ar, pēc dažu domām, kaitinošo meldiņu un piedziedājuma rīmēm gāja arī īpašais deju solis, kas atgādina jāšanu ar zirgu un laso mešanu.

Ne viens vien atceras tos laikus, kad "Gangnam Style" deja bija populāra klubiņos, mājas burziņos un brīvdabas danču vakaros un to izpildīja gan lunkanas meičas, gan būdīgi mačo, bet tā noteikti nav pirmā no popmūzikas hitiem aizgūtā deja, kas sākusi dzīvot pastāvīgu dzīvi.

"Delfi Izklaide", godinot "Gangnam Style" piecgadi, piedāvā pasildīties pie atmiņu ugunskura, atceroties vai uzzinot jaunas neticami populāras deju kustības, kuras daudzi no mums ir izmēģinājuši ja ne publiski, tad pilnīgi noteikti spoguļa priekšā mājās.

Nopietns izaicinājums – Mēness gaita

Ja palūkojamies senākā pagātnē, tad starp pirmajiem "deju trakumiem" jāmin Mēness gaita – slīdošais solis, kura pirmsākumi meklējami jau aizvadītā gadsimta trīsdesmitajos gados, bet kas vispasaules slavu iemantoja 1983. gadā. To, uzstājoties televīzijā, dziesmas "Billy Jean" laikā demonstrēja popmūzikas princis Maikls Džeksons, bet vēlākajās desmitgadēs to izmantojuši daudzi.

Tiesa, tas nemaz nav tik vienkārši, kā varbūt izskatās, un tie, kuri centušies to atdarināt mājās, zina, ka bez vajadzīgajiem treniņiem un izveicības Mēness gaita vairāk līdzinās neveiklai grīdas stampāšanai.

Labā ziņa ir tā, ka "YouTube" video krātuve ir pilna ar pamācībām, kā tad darīt to pareizi.

Lambaaaaadaaaaa!

Pēdējo gadu laikā dibentiņu gorīšana un dricelēšana kļuvusi par ikdienu un videoklipi ar pieticīgi tērptām daiļavām birst kā no pārpilnības raga, bet franču grupas "Kaoma" dziesmas "Lambada" videoversija ir un paliek nepārspēta.

Lai gan lambada kā deja bija zināma un gana iemīļota jau pirms tam, tieši 1989. gadā izdotais hits, kas kļuva par vienu no visu laiku pārdotākajiem singliem, to no Latīņamerikas un Karību reģiona "pārcēla" uz visu pasauli, padarīja par ballīšu neatņemamu sastāvdaļu un jauniešiem dažādās pasaules malās lika mājās vaiga sviedros trenēt lunkanību, lai pēc tam deju placī nekristu kaunā.

Hej, Makarena!

Tāpat starp dziesmām, kuras dzirdot vai visi klātesošie vēlas laisties sinhronā dejā, jāmin spāņu dueta "Los Del Rio" hits "Macarena", kas ierakstīts 1992. gadā, popularitātes augstāko punktu sasniedzis deviņdesmito gadu vidū, bet nav grimis aizmirstībā arī šobaltdien.

Vispasaules slavu "Makarenai" atnesa 1996. gadā tapušais producentu trio "Bayside Boys" veidotais dziesmas remikss, kurā bija iekļauts arī teksts angļu valodā, un malu malās cilvēki metās kolektīvi vai lepnā vientulībā izpildīt par dziesmas firmas zīmi kļuvušās kustības, kas, starp citu, nemaz nav sarežģītas.

Kečupa deja

Atceroties aizvadītās desmitgades sākumu, daudzu ballīšu jautrākie mirkļi nav iedomājami bez spāņu grupas "Las Ketchup" dzīvesprieka pārpilnās "Ketchup Song" un tās videoklipā redzamās dejas ar roku plivināšanu, īkšķiem un ceļgalu sasišanu kopā.

Lai gan pati par sevi šī par 2002. gada sensāciju kļuvusī dejošana nav īpaši sarežģīta, tie, kuri to ir mēģinājuši, zina, ka tā tomēr prasa gana lielu koncentrēšanos un, piemēram, reibumā vai lielā ātrumā nemaz nav tik viegli izpildāma.

Deja-stulbings

Starp visu laiku vieglāk izpildāmajām "dejām" noteikti ierindojams "Hārlemas kratīklis" jeb "Harlem Shake".

Šis stulbings aizsākās 2013. gadā pēc tam, kad bariņš Austrālijas jauniešu dabstepa dziesmas "Harlem Shake" pavadībā uzfilmēja pusminūti garu klipiņu par savām izklaidēm un ievietoja to internetā, kur, kā atzina "Billboard", tas strauji kļuva par "lielāko virālo sensāciju kopš Psy "Gangnam Style".

Drīz vien kratījās visa pasaule, sākot no maziem bērniem līdz par armijniekiem, bet šī stulbinga mūžs nebija ilgs, lai gan arī tagad noteikti ir burziņi, kur vēl aizvien dažkārt ir vērojamas šādas "kratīkļa" ainas.

Ābols-pildspalva

Pērnā gada "karstumiņš" bija dziesma "Pen-Pineapple-Apple-Pen", kura noteikti ierindojama starp visu laiku kaitinošākajām dziesmām. Tas gan netraucēja šajā videoklipā redzamajām kustībām kļūt par hitu. Tiesa, tās izpildāmas tikai konkrētās kompozīcijas pavadījumā, jo citādi apkārtējie varētu nesaprast šādas dancāšanas vēstījumu.
Dziesmu un deju parodēja daudzi, un starp viņiem bija arī populārais Krievijas šovmenis Ivans Urgants un par "Krievijas zelta balsi" dēvētais Nikolajs Baskovs.

Pies nozīmē pavilkt atpakaļ


Tie, kuriem šķiet, ka šāda iedvesmošanās no popmūzikas ir svešās zemēs aktuāla tendence, maldās. Arī Latvijā ir vairāki piemēri, kad tikpat populāra kā dziesma pati ir arī tai par godu tapusī deja.

Viens no spilgtākajiem piemēriem ir omulīgā Ufo savulaik ļoti slavenais gabals "Pastum, pastum, pietupies". Tas aizvadītās desmitgades pirmajā pusē radīja īstu neprātu, un gan lielākos, gan mazākos burziņos ļaudis metās stumdīt viens otru un pietupties, azartiski sekojot dziesmā dotajām instrukcijām.

Bolivudas paraugs latviešu popmūzikā

Ne tik tālā pagātnē uz vienu vasaru danču plačus izdevās iekarot meiteņu mīlētā dziedātāja Laura Reinika dejai no videoklipa dziesmai "Es skrienu".

Klipa deju ainiņa bija veidota labākajās Bolivudas tradīcijās, visiem kolektīvi izdejojot ne pārāk sarežģītas sinhronas kustības, un vēlamais efekts tika sasniegts – to pēc tam centās atkārtot gan lieli, gan mazi.

Tie, kuri 2010. gadā nepaguva vai neuzskatīja par vajadzīgu apgūt "Es skrienu" deju", neko nav palaiduši garām – "YouTube" vietnē vēl aizvien atrodams video, kas ļaus viegli un ātri iemācīties jestro danci.

Dažreiz pietiek ar spērienu

Saraksts ar popmūzikas spīdekļu iedvesmotām dejām nebūtu pilnīgs, ja mēs tajā neiekļautu "Pīlādžogas spērienu" – leģendāro pašmāju dziedātāja Sandra Kiopa izpildīto kājas vēzienu savas populārākās dziesmas "Pīlādžoga" laikā.

Tiem, kuri steigs protestēt, norādot, ka tā nav nekāda deja, var tikai ieteikt to mēģināt atkārtot, izvēloties emocionāli trāpīgāko jebkuras dziesmas brīdi, un šaubas par spēriena atrašanos šajā sarakstā zudīs.

Pats Sandis apliecinājis, ka, lai gan gadi iet un to laikā piedzīvotas traumas, kas uz laiku liegušas izpildīt vēzienu, "Pīlādžogas spēriens", kuram šogad aprit jau 14. gads, ir neatņemama viņa daiļrades sastāvdaļa.

Deja, ko var iemācīties visi

Tiem, kuriem nav nedz ritma izjūtas, nedz vēlēšanās lieki pūlēties, īsts prieciņš noteikti ir šajā pavasarī milzu popularitāti iemantojusī Ukrainas grupas "Грибы" dziesma "Тает Лёд" un tās videoklipā redzamais deju solis.

Kompozīcija jau pasludināta par vienu no šī gada populārākajām dziesmām krievu valodā, bet klipa varoņu gluži vai hipnotizējošā vieglā iesēšanās ceļgalos iekaro deju grīdas, auto stāvlaukumus, piemājas dārziņus un, protams, sociālos tīklus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!