Foto: Vida Press

Mūsdienās šo nišu Holivudā ieņēmuši Toms Krūzs, Džeisons Stethems, Vins Dīzels un pat Mets Deimons. Taču īstiem kinomīļiem spilgtā atmiņā joprojām ir vecās labās spriedzes filmu zvaigznes no astoņdesmitajiem un deviņdesmitajiem gadiem – muskuļoti tēvaiņi, kuri konfliktus risināja ar brutālu spēku un dūrēm, savu intelektu nepārpūlot un par sekām nedomājot.

Terminators un gubernators

Foto: Vida Press
Svētdien, 30. jūlijā, 70 gadu jubileju svinēs Austrijā dzimušais muskuļu kalns Arnolds Švarcenegers. Par kino zvaigzni Ārnijs gan kļuva tikai 35 gadu vecumā – pēc spožas kultūrista karjeras, kas nesa pat septiņus konkursa "Mr. Olympia" titulus, viņš Holivudai savus muskuļus atrādīja filmā "Konans Barbars".

Pēc diviem gadiem klajā nāca Džeimsa Kemerona "Terminators" un par Švarcenegeru uzzināja teju visa pasaule. "Komando", "Plēsoņa", "Atcerēties visu", "Patiesie meli" – turpmāko gadu laikā darba aktierim netrūka, līdz pagājušā gadu tūkstoša izskaņā viņš pavēstīja par nodomu nopietni iesaistīties politikā. Un to arī izdarīja – 2003. gadā tika ievēlēts par Kalifornijas gubernatoru un šajā amatā nostrādāja līdz pat 2011. gadam.

Kino karjerā šajā laikā bija pārtraukums, bet atgriešanās notika 2010. gadā – Arnolda laikabiedra Silvestra Stallones "Neiznīcināmajos". Tur veterāns pierādīja, ka pulveris joprojām sauss, un šogad, piemēram, uz lielajiem ekrāniem iznāk vismaz trīs filmas ar viņa piedalīšanos.

Rembo un Rokijs

Foto: Vida Press
Septiņas filmas par bokseri Rokiju, četras – par brašo kareivi Džonu Rembo, bet nākamgad gaidāma jau ceturtā "Neiznīcināmo" daļa. Holivudas grāvējfilmu vēsture nav iedomājama bez Maikla Silvestra Gardencio Stallones.

Aktiera karjeras sākums gan bija grūts – 200 dolāru dēļ viņš piekrita dalībai "softcore" pornofilmā, kā arī bija redzams citās mazās lomiņās. Taču tad nāca viņa zvaigžņu stunda – 1975. gada martā, noskatījies kādu leģendārā boksera Muhameda Ali cīņu, Stallone triju dienu laikā uzrakstīja "Rokija" scenāriju.

Pakonfliktējot ar Holivudas varenajiem, Stallone izcīnīja sev iespēju filmēties galvenajā lomā, un "Rokijs" tika pie desmit "Oskara" nominācijām. Veiksmes stāstu Stallone turpināja, radot vienu "Rokija" filmu pēc otras, uz ekrāna lieliski iedzīvināja kareivja Džona Rembo tēlu, kā arī filmējās neskaitāmi daudzos citos grāvējos. Vienlaicīgi Stallone izmēģināja spēkus arī pašvakās komēdijās un pat muzikālā filmā.

Jaunā gadu tūkstoša sākumā aktiera karjera strauji gāja uz leju, kritiķi viņa filmas nopēla, bet Stallone spēja atgūties – viņš sapulcēja seno laiku grāvējfilmu ziedu savā darbā "Neiznīcināmie", kas guva milzu kases panākumus, un pat kritiķi paslavēja lieliskos "action" skatus un pašironiju, bet 2016. gadā Stallone tika pie vēl vienas "Oskara" nominācijas par otrā plāna lomu filmā "Krīds: Rokija mantojums", kas viņu padarīja par pasaules kino vēsturē sesto aktieri, kurš "Oskara" nomināciju saņēmis divreiz par viena varoņa tēlojumu.

Zviedru krievs

Foto: Vida Press
Zviedru aktieris Dolfs Lundgrēns bijis plaša profila speciālists – ieguvis ķīmijas zinātņu maģistra grādu, bijis Eiropas čempions karatē, kā arī slavenās jamaikiešu dziedātājas Greisas Džonsas miesassargs. Tieši viņa ieteica daiļajam zviedram pievērsties modeļa un aktiera karjerai. Dolfs paklausīja, un panākumi ilgi nebija jāgaida – pasaules slavu viņš ieguva 1985. gadā ar padomju boksera Ivana Drago lomu filmā "Rokijs IV".

Sekoja vairāk nekā četri desmiti citu filmu, vairums no tām – asa sižeta žanrā. Lielākā daļa no tām gan nonākšanu uz lielā ekrāna nepieredzēja – tās tika izdotas vien VHS vai DVD formātā, tomēr Lundgrēnam pielūdzēju netrūka.

Uz lielā ekrāna Dolfam atgriezties izdevās Stallones "Neiznīcināmajos", turklāt teju 60 gadu vecumā aktieris joprojām ir lieliskā fiziskajā formā, cītīgi apmeklē sporta zāli un ievēro striktu diētu. Pēc kāda laika viņu, visticamāk, atkal varēsim redzēt uz lielā ekrāna – Silvestrs Stallone jau paziņojis, ka sāksies darbs pie kārtējās "Rokija" filmas, kurā Lundgrēns atgriezīsies Ivana Drago lomā.

Baleta un kokaīna mīļotājs

Foto: Vida Press
"Asiņainais sports", "Kikbokseris", "Universālais kareivis", "Laika policists", "Dubultsitiens" – šīs filmas astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito gadu pirmajā pusē padarīja beļģu cīņas mākslas meistaru Žanu Klodu van Dammi par Holivudas zvaigzni.

Jau desmit gadu vecumā uzsācis karatē treniņus, van Damme, tikko sasniedzis pilngadību, tika pie melnās jostas. Paralēli jaunietis nolēma arī piestrādāt pie sava ķermeņa izskata un... kļuva par Beļģijas labāko kultūristu. Viņš arī trenējās baletā – piecus gadus.

"Balets ir māksla, bet vienlaikus arī viens no grūtākajiem sporta veidiem. Ja tu spēj tikt galā ar to, kas notiek baleta treniņos, tiksi galā ar treniņiem jebkurā citā sporta veidā," reiz teica van Damme.

Ar slavu galā gan aktieris netika – 90. gadu otrajā pusē viņa filmas bija nebaudāmas, bet van Damme pats bija aizrāvies ar kokaīna lietošanu. Tas viņam toreiz izmaksājis 10 000 dolāru nedēļā – aktieris šņaucis pat pa desmit gramiem dienā.

Nedaudz zudušās slavas van Damme atguva ar autobiogrāfisko drāmu "JCVD", kas klajā nāca 2008. gadā, tomēr joprojām pamanās piedalīties apšaubāma kalibra darbos – naudas dēļ pat notēloja pats sevi krievu parodijfilmā "Rževskis pret Napoleonu".

Neiznīcināmais Teksasas reindžers

Foto: Vida Press
Filmu kompānijas "Cannon Films" ienesīgākā zvaigzne 80. gados bija Čaks Noriss – bijušais ASV Gaisa spēku kareivis un cīņas mākslu meistars. Deviņdesmito gadu otrajā pusē visi viņu iepazina kā Volkeru, Teksasas reindžeru, bet pēc šī seriāla 2001. gadā aktieris no ekrāniem teju vai pazuda.

Kopš 2005. gada viņa kontā ir tikai viena loma – un tā pati slavenajos "Neiznīcināmajos". Tiesa, filmas otrajā daļā, kas uz ekrāniem nonāca divus gadus pēc veiksmīgā sāgas sākuma.

Toties Čaka Norisa vārds internetā dzīvos mūžīgi – pateicoties dažādiem humora pilniem izdomājumiem un absurdiem faktiem par aktiera superspējām un teju nemirstību.

Cietais rieksts

Foto: Vida Press
Brūss Viliss pasaules spriedzes filmu pasauli satricināja astoņdesmito gadu beigās – ar drošsirdīgā policista Džona Makleina lomu "Cietajā riekstā", kam sekoja četri turpinājumi. 90. gadu sākumā uz neilgu laiku Vilisa karjera panīka, bet to atjaunoja režisors Kventins Tarantino, uzaicinot Brūsu piedalīties "Lubenē". Kopš tā laika darba Vilisam nav trūcis, un viņš droši dēvējams par vienu no visu laiku labāk pelnošajiem kinoaktieriem – filmas ar viņa līdzdalību kases ieņēmumos ienesušas aptuveni trīs miljardus ASV dolāru.

Grāvējfilmas gan Vilisam jau esot apnikušas, pirms dažiem gadiem kādā intervijā viņš pats pavēstīja.

"Sprādzieni, kas ir visapkārt, tā ir mana darba garlaicīgākā daļa," sacīja aktieris. "Tas vairs nav interesanti. Jā, skatītājiem tie patīk, bet man tas viss jau ir apnicis. Es strādāju dažādās filmās un labi zinu, ka spriedzes filmas ienes visvairāk peļņas. Man patīk saņemt krietnu žūksni naudas, taču esmu gatavs darboties dažādos žanros – filmēties mazbudžeta lentēs, vidēja budžeta darbos, milzu projektos, pat zinātniskajā fantastikā."

Starp citu, šobrīd tiek mēļots, ka 2018. gadā uz ekrāniem varētu iznākt vēl viena "Cietā rieksta" filma, kurā atkal varētu redzēt Vilisu policista Makleina lomā.

Putina draugs

Foto: Vida Press
Ja kādam no jūsu vīriešu kārtas radiem deviņdesmitajos bija zirgaste, visticamāk, ka viņu iedvesmojis kendo un aikido mākslas meistars Stīvens Sīgals, kurš filmās ar rokām un nereti

arī ar nazi izrīkojās tik eleganti kā izsmalcinātākais diriģents ar savu zizli.

Astoņdesmito un deviņdesmito gadu popularitāti vēlāk Sīgalam neizdevās saglabāt, turklāt laba slava viņam nebija arī kolēģu aprindās. Humora izjūtas aktierim neesot, pārliekā aizraušanās ar dabas glābšanu jau sākusi kaitināt, bet beidzamajos gados pēdējo pilienu pielikusi Sīgala draudzība ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

"Viens no dižākajiem pasaules līderiem," tā Putinu nodēvējis aktieris, kurš jau ir saņēmis arī Krievijas goda pilsonību.

Starp citiem Sīgala talantiem jāmin arī aizraušanās ar uzņēmējdarbību – viņš ir gan mēģinājis tirgot eļļu ar terapeitiskām īpašībām, gan radījis savu enerģijas dzērienu, gan reklamējis krievu ieroču ražotājfirmu. Tam visam pa vidu – Sīgals izdod arī mūzikas albumus. Viņš ir ģitārists, kas ierakstījis arī vairāku savu filmu skaņu celiņus.

Vampīrs cietumā

Foto: Vida Press
Vairāku cīņas mākslu speciālists Veslijs Snaipss, kurš trenējies jau kopš 12 gadu vecuma, Holivudas režisoru uzmanību izpelnījās pēc dalības Maikla Džeksona dziesmas "Bad" videoklipā.

Kino viņš debitēja 1986. gadā, bet desmit gadus vēlāk klajā nāca triloģijas "Asmens" pirmā daļa – Snaipss tajā tēloja vampīru, kas aizsargā cilvēci no sev līdzīgajiem. Slavu kā itin cienījams grāvējfilmu aktieris gan Veslijs bija iekarojis jau līdz tam. Viņa aģenti turklāt esot brīnījušies: "Tu taču esi nopietni studējis aktiermākslu, kāpēc tu gribi tēlot vampīru no komiksu grāmatas?" Snaipss atbildējis: "Jā, jums ir taisnība, taču šī būs tāda filma, kādu es vēl nekad neesmu redzējis." Un pats pēcāk lielījās – tieši "Asmens" esot aizsācis komiksu supervaroņu uzvaras gājienu Holivudā.

Pirms vairākiem gadiem aktieris atkal nonāca mediju uzmanības centrā – Snaipss tika apsūdzēts saistībā ar krāpšanos ar nodokļiem un pat tika notiesāts. 2010. gada beigās viņš sāka izciest piespriesto sodu – trīs gadi cietumā. 2013. gada aprīlī aktieri no cietuma izlaida, un jau nākamajā gadā viņš atgriezās uz lielā ekrāna, piedaloties "Neiznīcināmo" trešajā daļā.

Darbu Holivudā tagad Snaipss turpina – 2015. gadā viņš bija redzams seriālā "The Player", kura dzīve gan nebija ilga, bet šogad iznāks divas šausmu filmas ar viņa piedalīšanos.

Amerikāņu nindzja

Foto: Vida Press
Lielākā daļa amerikāņu aktiera Maikla Dudikova, kuram nu jau ir 62 gadi, filmu uz lielā ekrāna nenonāca – tās lielākoties bija pieejamas vien video nomā. Tomēr fanu puisim netrūka – īpaši pēc 1985. gada grāvēja "Amerikāņu nindzja". Regulāri filmēties viņš turpināja līdz 2004. gadam, bet tad sekoja desmit gadus pauze.

Atgriešanās gan nebija diez ko spoža – Dudikovs pēc vairākām neveiksmēm pavēstīja, ka grib strādāt pie vēl vienas "Amerikāņu nindzjas" sērijas filmas, taču dzirdīgas ausis producentu aprindās nav atradis.

Tāpat viņš kādā intervijā izteica sarūgtinājumu, ka nav uzaicināts piedalīties Stallones "Neiznīcināmajos". Tas laikam tomēr pierāda – Dudikovs ir spožākā grāvējfilmu zvaigzne, par kuru jūs, visticamāk, nekad neesat dzirdējuši.

Trakais komiķis Džekijs Čans

Foto: Vida Press
Ir pilnīgi skaidrs, kāpēc Honkongas izcelsmes ķīniešu aktieris-akrobāts Džekijs Čans tā patīk mūsmājās – savās filmās, gluži kā latvietim pienākas, viņš regulāri pats sev sarūpē problēmas un tad no tām meklē izeju.

Aktieris, kura darbi slaveni ar humora pilnām cīņas ainām, citām asa sižeta filmām neraksturīgiem trikiem, ko izpilda viņš pats, un pavisam negaidītu ieroču izvēli, mūžā piedalījies jau vairāk nekā 150 filmās. Un 63 gadu vecumā nerimstas.

Turklāt pirms kāda laika viņš arī Latviju izvēlējās kā vienu no vietām, kur uzņemt daļu no filmas, – vēja tunelī Jelgavā tapa vairākas minūtes grāvēja "Dieva bruņas 3: Misija Zodiaks", kura pirmizrāde Ķīnā notika 2012. gada 12. decembrī.

Čans ir arī atzīts mūziķis – izdevis vairākus albumus, pats iedziedājis hitus vairākām savām filmām, un viņa īpašumu vērtība sasniedzot jau ap 350 miljoniem dolāru. Jau ilgu laiku Čans pats var izvēlēties filmas, kurās piedalīties. Oktobrī, piemēram, uz ekrāniem iznāks Krievijas kases grāvēja "Vijs" turpinājums – filma "Dzelzs maskas noslēpums: ceļojums uz Ķīnu". Režisora Oļega Stepčenko filmā bez Čana būs redzami arī krievu komiķis Pāvels Voļa, Holivudas muskuļu kalns Arnolds Švarcenegers un kulta režisora Gaja Ričija iecienītais aktieris Džeisons Flemings.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!