Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pēc tam, kad Holivudu pāršalca skaļās apsūdzības pret vēl nesen ietekmīgo producentu Hārviju Vainstīnu, vairākas aktrises un citas šovbiznesa pārstāves nolēmušas dalīties savā nelāgajā pieredzē, saskaroties ar seksuāliem mājieniem vai vardarbību. Arī pirms Vainstīna nodarījumu publiskošanas daudzas aktrises bija par to runājušas, atklājot – savā darbā ne reizi vien saskārušās ar nepiedienīgiem izteikumiem, slēptiem mājieniem un pat atklātu roku palaišanu.

Nu, kuru tu izdr...tu?

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Jāģērbjas bikini, lai norunātu trīs rindiņas

Foto: Vida Press

Viņš filmēja man zem svārkiem

Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Zinātniskās fantastikas/vesterna/trillera seriāla "Westworld" aktrise Tandija Ņūtone nelabprāt atceras kādu noklausīšanos, kad viņa vēl bijusi jauna meitene. Kāds Holivudas režisors, kura vārdu gan Ņūtone neatklāj, esot licis filmēt viņai zem svārkiem un prasījis, lai Tendija aiztiek savas krūtis, domājot par to, kā viņa piedalās mīlas ainā.

"Es domāju – hm, tas ir mazliet savādi. Taču telpā bija arī kastinga direktore-sieviete, un man jau arī pirms tam bija lūguši darīt savādas lietas, tamdēļ es piekritu," pērnā gada vasarā intervijā žurnālam "W" pastāstīja aktrise. Viņa arī atklājusi – pēc dažiem gadiem Kannu kinofestivālā kāds iedzēris producents viņai pastāstījis, ka režisors-neķītrelis uzņemtos kadrus pokera vakaros rādījis paziņām.

Ņūtone atzinusi – aktrises par šādiem atgadījumiem nerunā, jo baidās zaudēt darba piedāvājumus: "Ja kaut viena jaunā aktrise uzzinās par manu pieredzi un tas ļaus viņai izvairīties no seksuālas uzmākšanās, es savu būšu panākusi."

Tu nekad šajā pilsētā vairs nefilmēsies!

Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Ukrainā dzimusī Holivudas zvaigzne Mila Kunisa pērn dalījusies stāstā par to, kā savulaik atradusi drosmi iebilst producenta iecerei, ka viņai jāfotografējas puskailai, lai reklamētu filmu.

"Tu šajā pilsētā vairs nefilmēsies – tieši ar šo klišejisko frāzi producents man draudēja, ja es atteikšos puskaila fotografēties kāda vīriešu žurnāla vākam, tā popularizējot mūsu filmu," publiskā vēstulē atklāja Kunisa.

"Es biju nikna, es jutos izmantota un pirmoreiz karjerā pateicu – nē," atzinusi Mila. "Un ziniet, ko? Tas nebūt nebija pasaules gals. Filma savāca kaudzi naudas, un es šajā pilsētā atkal tomēr dabūju darbu. Un pēc tam arī, un vēl, un vēl."

Ar savu piemēru Mila vēlas iedvesmot ikvienu sievieti un tām, kuras cieš no seksisma darba vietā vai ikdienas gaitās, likt saprast – viņas nav vienas.

Tiki pie darba, jo labi izskaties apakšveļā ar ieroci rokā

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

"Avatara" un "Zvaigžņu ceļa" zvaigzne Zoja Saldana reiz bijusi šokā, kad nosaukta par "sarežģīto kuci".

"Bija filma, kurā, kā man šķita, viņi mani ļoti gribēja redzēt. Un teica, ka ikviena ideja, kā padarīt filmu labāku, būs tikai apsveicama. To nu es arī darīju, līdz filmas producents par to bija jau tik sašutis, ka pat atvaļinājumā zvanīja, nosauca mani par sarežģītu kuci un teica – tu taču skaidri zini, ka tiki paņemta filmā tikai tāpēc, ka labi izskaties apakšveļā ar ieroci rokā. Es domāju – johaidī, tas patiešām notiek..."

Vairs tādu izturēšanos Saldana necietīšot. "Es māku atzīt savas kļūdas. Bet, ja es filmā esmu vajadzīga tikai kā bilde, tad es tur nebūšu."

Bet uz lielā ekrāna Saldana ir un būs – pavasarī klajā nāca "Galaktikas sargi 2", kur Zoja tēlo Gamoru, ko atveidos arī "Atriebēju" sāgas nākamajā filmā. Vēl gaidāmi arī vismaz četri "Avatara" turpinājumi.

Tu man tikko uzšāvi pa dibenu???

Foto: AFP/Scanpix/LETA
Bez nepatīkamiem incidentiem nav iztikusi arī divreiz "Oskaram" nominētā amerikāniete Džesika Česteina.

"Es neteikšu, kurš tas bija, bet reiz vienas filmas uzņemšanas laikā kāda tiešām ietekmīga persona... Es vienkārši soļoju pa gaiteni, un man iepliķēja pa dibenu. Es pagriezos un vaicāju – vai tu tiešām man tikko uzšāvi pa dibenu? Biju patiešām sašutusi. Bet viņam likās, ka tas ir pavisam normāli, ka tā ir pieņemama uzvedība," pērn intervijā "The Telegraph" atminējusies aktrise.

"Es domāju, tā joprojām notiek," prātojusi Česteina. "Ar mani, visticamāk, tā vairs nenotiks, jo es vairs neklusēšu. Ja redzēšu vai dzirdēšu, ka kaut kas tāds noticis, pavisam noteikti neturēšu mēli aiz zobiem."

Pēc skandāla ar Vainstīnu, uzstājoties žurnāla "ELLE" pasākumā "Sievietes Holivudā", Česteina atklājusi, ka nesavaldīgais vīrietis bijis kāds cits producents. Nelāgās situācijās ar Vainstīnu viņa nav nonākusi, jo īpaši uzmanījusies – no kolēģēm Česteina bija dzirdējusi pietiekami daudz brīdinājumu.

Kailfoto ar citām kā iedvesma notievēt

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Žurnāla "ELLE" pasākumā "Sievietes Holivudā" arī Dženifera Lourensa pastāstījusi par pazemojumiem, ar ko saskārusies savas karjeras laikā. Īpaši viņa izcēlusi kādu stāstu par producentiem, kuri vēlējušies, lai aktrise notievē.

"Viena meitene pirms manis jau bija atlaista, jo nebija spējīga pietiekami ātri zaudēt pietiekami daudz svara. Šajā laikā producente lika man fotografēties kopā ar piecām citām sievietēm, kuras bija daudz, daudz tievākas par mani. Mēs visas stāvējām cieši blakus un tikai uzlīmes piesedza mūsu privātās ķermeņa daļas. Pēc šī pazemojošā pasākuma producente teica, ka man šīs fotogrāfijas ir jāizmanto kā iedvesma diētai," Lourensas stāstīto citējuši ārvalstu mediji.

Viņa runājusi arī ar producentu par stingro un praktiski nerealizējamo diētas režīmu. "Viņš atbildēja, ka nesaprot, kāpēc kāds domā, ka esmu pārāk resna. Viņš pats uzskatot, ka esmu pilnīgi "drā...ama"," Holivudas aizkulisēs ļāvusi ielūkoties populārā aktrise. Viņa, kā pati atzinusi, tikai pēc dalības "Bada spēlēs" kļuvusi par kinozvaigzni, kurai ir tiesības teikt nē.

Atnāc pie režisora, tērpusies tikai bikini!

Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Amerikāņu komēdijseriāla "Shameless" zvaigznei Emijai Rosumai režisors reiz piedāvājis lomu filmā, bet ar vienu noteikumu – viņai uz biroju būtu jāatnāk, tērptai vien bikini.

"Man zvanīja aģents un samulsušā balsī sacīja: "Man tiešām kauns tev to teikt, bet ir viena liela filma, kur viņi grib tevi redzēt. Viņiem tiešām iepaticies tavs darbs seriālā. Bet režisors vēlas, lai tu pie viņa uz biroju ierodies bikini. Kastinga nebūs. Tas ir viss, kas tev jāizdara, un loma tava."

Rosuma uzskata – režisors gribējis pārliecināties, vai aktrise nav pārāk tukla šai lomai. "Es pat padomāju – atsūtiet man scenāriju, varbūt loma ir patiešām laba, varbūt tur ir daudz pludmales ainu. Izrādījās, ka filmā nebija kailskatu, pat skatu peldkostīmā nebija! Viņš tiešām gribēja tikai pārliecināties, vai man ir pietiekami tvirts dupsis? Bet es taču neesmu nekāda modele, sasodīts!" vēlāk savu sašutumu neslēpa Emija.

Filmēšanas laukumā seksuāla uzmākšanās ir ikdiena

Foto: Vida Press

Filmas "Rūbija Spārksa" titullomas atveidotāja un scenārija autore Zoja Kazana atklājusi – uzņemšanas laukumā seksuāla uzmākšanās ir regulāra parādība.

"Producents man filmēšanās laikā reiz vaicāja – vai es noriju, vai izspļauju.... Darba laikā! Un pats nosmējās – ha, ha, tas tak joks. Bet šis jokdaris taču maksā man algu un uz ekrāna desmitreiz pārfilmētās ainās skatās, kā es piedalos mīlas skatos..."

"Nekāda personāldaļa, kas mūs aizstāvētu, taču tur blakus nestāv. Jā, ir mums arodbiedrība, bet pie tās jau neviens nevēršas, jo negrib sev reputāciju kā aktrisei, ar kuru "grūti strādāt"," sūrojusies Kazana, piebilstot, ka ne reizi vien aģenti viņai ieteikuši atlašu laikā flirtēt ar producentu vai režisoru un pat demonstrēt "mineta acis".

Glīta – tātad dumja

Foto: AFP/Scanpix / LETA
Sievietes Holivudā joprojām tiek uztvertas kā pērtiķi, kam vienkārši pienākas nospēlēt savu lomu un klusēt – brīdinājusi Selma Haijeka. Aktrises, kuras mēģina izrādīt savu inteliģenci un kaut vai pat ierunāties par to, ka abiem dzimumiem vajadzētu maksāt vienādas algas, "mačo" industrijā izraisa vien dusmas, un viņas vairs neaicinot filmēties.

Pēc Haijekas domām, Holivudā vēl aizvien valda stereotips – ja esi glīta, tātad esi dumja. "Ja viņi saprot, ka aktrise ir tiešām gudra, parādās neizmērojamas dusmas. It kā viņi būtu sev iegādājušies mērkaķi, un izrādās, tas runā! Un ko tagad lai dara, sasodīts? Iespējams, tas runājošais mērkaķis ienesīs naudu, viņi domā. Bet tad vienā dienā ierauga, ka mērkaķis jau risina algebras uzdevumus. Un ko nu – tagad gan jātiek no tā mērkaķa vaļā!" situāciju Holivudā aprakstījusi Haijeka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!