Foto: Vids Press
Ne tikai skaistums prasa upurus, bet arī veiksmīga karjera Holivudā. Dažreiz ar grimētāju izveicību nepietiek, un aktieriem lomas dēļ ir jānotievē vai – gluži pretēji – jāuzbarojas. Lielajā kino pārvērtību meistaru netrūkst, un "Delfi Izklaide" piedāvā aplūkot dažus spilgtākos piemērus, kas apliecina – būt aktierim nav viegls darbs.

Saldējums, olīveļļa un sojas mērce

Foto: Vida Press
Pirms desmit gadiem aktieris Džareds Leto pieņēmās svarā par 30 kilogramiem, lai atveidotu mūziķa Džona Lenona slepkavu Marku Deividu Čepmenu filmā "Chapter 27". Leto litriem vien strēba ļoti savādu brūvējumu – mikroviļņu krāsnī izkausētu šokolādes saldējumu, sajauktu ar olīveļļu un sojas mērci.

No straujā svara pieauguma aktieris iedzīvojās lielās problēmās – kāju locītavas un pēdas neizturēja ķermeņa pēkšņās izmaiņas. Filmēšanas beigās Leto pat nereti nācies pārvietoties ratiņkrēslā.

Aktieris, kas pērn miljoniem kino skatītāju sevi atrādīja, spoži nospēlējot Džokeru kases grāvējā "Pašnāvnieku vienība", ir nosolījies nekad vairs filmas dēļ neuzņemt nevienu lieku kilogramu – veselība esot svarīgāka.

"Tas bija tiešām muļķīgi. Es iedzīvojos podagrā, holesterīna līmenis uzskrēja tik augstu, ka ārsti gribēja man dot zāles, kas paredzētas krietni, krietni vecākiem cilvēkiem. Tomēr tas bija fascinējošs ceļojums," ar ironiju izdevumam "The Guardian" teica aktieris.

Pēc filmas uzņemšanas Leto, protams, nevēlējās palikt Čepmena veidolā un metās zaudēt svaru, izmantojot šķidrumu diētu, kas bija ne mazāk stingra par to, ko aktieris piekopa, gatavojoties lomai: "Tā bija ļoti savāda – ūdens ar citronu un kajennas pipariem. Un es neko neēdu desmit dienas pēc kārtas." Tā desmit dienās viņš zaudējis apmēram tikpat kilogramu. Pavisam atguvies gan viņš esot tikai pēc pusgada.

Palīdzējusi arī regulāra koncertēšana ar paša grupu "30 Seconds to Mars". "Es krietni daudz svara zaudēju, kad devāmies koncertturnejā. Ne uzreiz, protams. Pirmajos koncertos es tā vien pamazām klunkurēju uz skatuves, bet beigās, paldies Dievam, viss atgriezās vecajās sliedēs."

Pārsteigts par enerģijas pārpilnību

Foto: Vida Press
2014. gadā "Oskars" kā labākajam aktierim tika Metjū Makkonahijam, kurš drāmā "Dalasas pircēju klubs" tēloja AIDS slimnieku astoņdesmito gadu vidū. Lomas dēl Makkonahijs zaudēja 21 kilogramu svara. "Es gribēju notievēt pēc iespējas veselīgākā veidā," raidsabiedrība BBC citē Makkonahiju, kurš, uzzinājis kādas pārmaiņas viņa izskatā nepieciešamas, nekavējoties ticies ar uztura speciālistu.

"Es sev izvirzīju uzdevumu – nepieciešamais svars jāzaudē četros mēnešos. Man bija sastādīts maltīšu saraksts, es zaudēju 1,6 kilogramus nedēļā – kā pēc pulksteņa. Tā mierīgi tiku līdz vēlamajam svaram, nometot 21 kilogramu."


"Es biju pārsteigts, ka enerģija, ko zaudēju no kakla uz leju, pārcēlās uz augšu. Un naktī man vajadzēja trīs stundas mazāk miega, lai izgulētos," piebilda aktieris. "Man galvā bija tik daudz enerģijas. Man nebija ne jausmas, ka kaut kas tāds notiks."

Filmēšanas laikā Metjū arī atzinās – viņš jau zinot, ko ēdīs, kad darbs būs beidzies. Tas būšot kārtīgs čīzburgers. "Bet, šādi zaudējot svaru, orgāni un muskuļi saraujas. Arī vēders saraujas. Tā kā ar lielo čīzburgeru es nemaz netiktu galā."

Foto: Vida Press
Lieliskajā filmā "Dallasas pircēju klubs" žilbinoši sevi parādīja arī Džareds Leto, kurš iejutās transseksuāļa tēlā un, gatavojoties šai lomai, izkāmēja līdz nepazīšanai.

Gatavojoties šī gada sākumā uz lielajiem ekrāniem nonākušajai filmai "Zelts", Makkonahijs bija spiests uzbaroties.

Foto: Vida Press
"Tie bija čīsburgeri un alus astoņus mēnešus, kad vien es to vēlējos," viesojoties Elenas Dedženeresas šovā, atklāja Makkonahijs, kuram bija izdevies uzbaroties līdz gandrīz 100 kilogramiem.
"Es uzzināju, ka vienīgā lieta, kas, pārmērīgi rijot, tevi nogurdina, ir doma par šāda dzīvesveida pārtraukšanu. Es nekad nejutos noguris, gulēju lieliski un man bija daudz enerģijas," smaidot stāstīja aktieris.

Iedzīvojas diabētā

Foto: Vida Press

Metjū Makkonahijs, gatavojoties filmai "Dalasas pircēju klubs", esot zvanījis Holivudas veterānam Tomam Henksam un lūdzis viņa padomu. Henkss savulaik tika nominēts "Oskaram" par mūsdienu Robinsona Krūzo stāstu – tēlojumu filmā "Pamestais".

Henksam pirms filmas uzņemšanas nācies uzbaroties par 23 kilogramiem, lai ticami atveidotu pusmūža vīru. Tad tika uzņemta daļa filmas, bet pēc tam bijis gada pārtraukums – lai galvenās lomas atveidotājs zaudētu svaru tik ļoti, ka kļūtu līdzīgs īstam uz vientuļas salas nonākušam grūtdienim.

Henksam vajadzēja vien četrus mēnešus – šajā laikā viņš neskuvies, nedzinis matus un nokrities svarā par 25 kilogramiem, lai atgrieztos uzņemšanas laukumā. Protams, arī viņam bija savs strikts režīms – nopietns darbs treniņzālē un diēta: krabji, zivis, dārzeņi, īpaši izvēlēti augļi, kokosriekstu piens, ūdens. Kad Henkss sajutis izsalkumu, viņš daudz ēdis dārzeņus.

Nu Henkss striki paziņojis – lomas dēļ nekad vairs nepieņemsies svarā un netievēs. Turklāt tagad viņam esot otrā tipa cukura diabēts, ko, visticamāk, ieguvis, strauji pieņemoties svarā lomai filmā "Pamestais". To aktieris savulaik atklāja populārajā Deivida Letermena TV šovā.

"Man ārste teica – ja tu svērsi tikpat, cik vidusskolas gados, būsi atkal pavisam vesels. Nekāda diabēta tev nebūs. Es atbildēju: "Nu, tad man būs diabēts, jo nav nekādu cerību, ka es jelkad svēršu tik, cik vidusskolā."," nosmēja Henkss. "Tad es svēru 44 kilogramus. Es biju ļoti tievs puika."

No veselīga vīrieša par ģindeni

Foto: Vida Press

Ja runā par iespaidīgām aktiera pārvērtībām, gatavojoties lomai, daudziem prātā kā pirmais nāk Kristians Beils, kurš 2004. gada filmā "Mašīnists" bija redzams pavisam biedējošā veidolā – zaudējis gandrīz 30 kilogramus svara, viņš uzņemšanas laukumā atgādināja īstu ģindeni.

Lai to panāktu, aktieris centās pēc iespējas mazāk gulēt, bet viņa ēdienkartē bija tikai kafija, āboli un tuncis. Vienu dienu – ābols, otru dienu – bundžiņa tunča. Filmēšanas beigās Beils esot svēris vairs tikai 55 kilogramus.

Šīs pārmaiņas nesa veiksmi – filmu un Beila tēlojumu kritiķi uzņēma ar sajūsmu, un drīz vien aktieris tika apstiprināts Betmena lomai Kristofera Nolana triloģijā. Un nu bija jauns izaicinājums –pusgada laikā vajadzēja pieņemties svarā par 45 kilogramiem.

"Tas nebija viegli. Vajadzēja audzēt muskuļus, bet es biju bezpalīdzīgs. Pirmajā dienā es nespēju piepumpēties ne reizi. Man vispār vairs nebija muskuļu, bija patiešām grūti atjaunoties," atminas Beils, kurš gan spoži tika galā arī ar šo izaicinājumu.

Dzīvē – pretīgi, filmā – satriecoši

Foto: Vida Press
Aktrise Natālija Portmena nekad nav bijusi no dāmām, ko varētu saukt par tuklu vai apaļīgu. Taču lomai kino sensācijā "Melnais gulbis" arī viņai nācās nopietni gatavoties. Sešus mēnešus viņa ik dienas vairākas stundas dienā trenējās dejot. Un zaudēja arī svaru – lai ticami atveidotu jauno balerīnu, viņa nometa deviņus kilogramus. Pūliņi attaisnojās – filma bija lieliska, bet pati Portmena tika pie "Zelta globusa" un savas pirmās un pagaidām vienīgās "Oskara" balvas.
Foto: Vida Press
Viņas filmas partnere Mila Kunisa, gatavojoties lomai, piecu mēnešu laikā zaudējusi vairākus kilogramus. Bet pēc filmas beigām tie ātri vien "atnākuši atpakaļ" – kā viņa pati atklājusi, deviņi kilogrami piecās dienās.
"Es trenējos četras stundas dienā, septiņas dienas nedēļā, un tā septiņus mēnešus. Man bija tikai viena brīvdiena – dzimšanas diena. Un puse brīvas dienas "Emmy" un "Zelta globusa" ceremoniju apmeklēšanai. Es zaudēju deviņus kilogramus. Man bija jāizskatās kā balerīnai, jāuzvedas kā balerīnai. Galu galā es svēru 43 kilogramus. Bija palikuši tikai kauli," tā atzinusi Kunisa. "Dzīvē tas izskatījās pretīgi, bet filmā un fotogrāfijās – satriecoši."

Neatbilst apalītes standartiem

Foto: Vida Press

Aktrisei Renē Zelvēgerei filmu dēļ uzbaroties nācies vairākkārt, un divas reizes tas noticis vienas lomas dēļ – gatavojoties žurnālistes Bridžitas Džounsas lomai.

Kad pēc galvenās lomas atveidotājas meklēšanas, kas ilga divus gadus, beigām tika pavēstīts, ka filmā "Bridžitas Džounsas dienasgrāmata" titulloma piešķirta Zelvēgerei, kulta grāmatas fanes bija šokā – Renē nebija ne britu aktrise, ne ar lieko svaru. Tomēr aktrise ātri vien iemācījās runāt ar angļu akcentu un arī nepieciešamo lieko svaru uzņēma žigli. Zelvēgere ik dienas uzņēma 4000 kaloriju un dažu mēnešu laikā uzbarojās par gandrīz 14 kilogramiem, lai gan bija bažījusies par savu veselību.

"Man bija panikas lēkmes – visi speciālisti taču to vien saka, ka šāda svara uzņemšana tik īsā laika posmā ilgtermiņā var nelāgi atmaksāties."

Gatavojoties trešajai Bridžitas Džounsas sērijas filmai, Renē vairs kardinālas svara izmaiņas nepiedzīvoja – pieticis ar vienu, pusotru kilogramu. "Es nesaprotu, kāpēc tam tiek pievērsta tāda uzmanība. Un vispār – Bridžita ir ar pavisam normālu svaru," norādījusi Zelvēgere, kura joprojām sevi cenšas uzturēt lieliskā formā. Treniņzālē viņa ik dienu pavadot divas stundas, mīlot skriet un saka – diētas esot pārvērtētas, galvenais ir uzturēt sevi labā fiziskā formā.

Vairs nevarēja izkāpt no mašīnas

Foto: Vida Press
Gandrīz 30 kilogramus savulaik "uzēda" austrāliešu aktieris Rasels Krovs. 2008. gada spiegu filmā "Body of Lies" viņš parādījās tik tukls, ka pārsteidza visus savus fanus, kas Krovu atminējās kā muskuļoto gladiatoru no episkās 2000. gada filmas. Toreiz Krovs saņēma "Oskaru" kā labākais aktieris, bet "Body of Lies" īsti nepatika ne kritiķiem, ne arī skatītājiem – gaidītos milzu kases ieņēmumus tā neguva.

Lai tiktu pie teju 30 kilogramiem liekā svara, Krovs brokastīs mielojies ar čīzburgeriem un neskaitāmām kūciņām. "Vienubrīd biju satraucies par savu veselību – man pārbaudīja holesterīna līmeni, un tas jau bija sasniedzis bīstamu robežu," atminas Krovs, kura svars pārsniedza 117 kilogramu atzīmi. "Es biju pārsteigts, ka mans ķermenis notiekošo tik nopietni uztvēra. Es izklaidējos, ēdu un dzēru, ko vien gribēju, bet ķermenis pretojās. Pašam man visgrūtāk bija pierast tikt ārā no mašīnas – vairs nevarēju izkāpt, man nācās velties."

Foto: Vida Press
Pirms pāris gadiem, gatavojoties filmai "Jaukie puiši", Krovam nācās resnēt atkal – viņš pieņēmās svarā, sasniedzot 122 kilogramu robežu. Svaru nomest viņam atkal izdevās – jau septiņus mēnešus pēc filmēšanas beigām aktiera svars bija zem centnera.

Zvanīju ārstam un teicu – man šķiet, ka mirstu!

Foto: Vida Press
Aptuveni 14 kilogrami liekā svara un "Oskars" – to par sērijveida slepkavas Ailīnas Vērnosas lomu filmā "Monstrs" ieguva aktrise Čārlīze Terona.

Tagad viņai nākas darba dēļ uzbaroties vēlreiz. Teronai tikusi nupat dzemdējušas māmiņas loma filmā "Tully", kas uz ekrāniem iznāks nākamgad. Kad tika uzņemts "Monstrs", Teronai bija 27 gadi, bet tagad ir jau pāri 40. Un pieņemties svarā lomas dēļ kļuvis krietni grūtāk.

Foto: Vida Press
"Tas ir nežēlīgi," izdevumam "Variety" saka aktrise. "Šoreiz tas patiešām atsaucās uz manu veselību. Cukurs iedzina mani milzu depresijā. Es saslimu. Es nevarēju zaudēt to svaru. Es zvanīju ārstam un teicu – man šķiet, ka mirstu! Bet viņš vien atbildēja: "Nē, tev ir pāri 40. Nomierinies."."
Uzbaroties filmas "Monstrs" vajadzībām Teronai esot bijis vienkārši – virtuļi un taukaini cepti kartupeļi savu paveikuši diezgan ātri. Lai zaudētu svaru, aktrise pat nekādu īpašu diētu neesot ievērojusi – vien atgriezusies ierastajā režīmā. Bagātīgas brokastis, salāti un zivs pusdienās, grilēta vista ar dārzeņiem vakariņās, vismaz reizi nedēļā kārtīgs steiks – tāda ēdienkarte laika gaitā palīdzējusi Teronai atgūt normālu svaru un pašsajūtu. Turklāt atgūt to tieši laikā – uz "Monstra" pirmizrādi 2003. gada novembrī.

Zaudē 15 kilogramus četrās nedēļās

Foto: Vida Press

Austrālietis Kriss Hemsvorts, ko mēs visi pazīstam kā "Marvel" komiksu ekranizācijas Toru, fanus šokēja ar savu izskatu 2015. gada filmā "The Heart of the Sea". Muskuļotais puisis bija zaudējis svaru un izģindis līdz nepazīšanai. Svara zaudēšana aktieri esot padarījusi nervozu, kaprīzu un emocionālu.

Foto: Vida Press
Žurnālam "Men's Health" Hemsvorts atklāja, ka 15 kilogramus zaudējis četru nedēļu laikā. "Mēs nevarējām uz mēnesi pazust no filmēšanās un notievēt, mums tas bija jādara, kamēr strādājām," sacīja aktieris, kurš tievējis kopā ar diviem kolēģiem.

"Vienu brīdi dienas deva bija vārīta ola, daži krekeri un viens selerijas kāts. Atminos, ka 90 procenti mūsu sarunu bija par mūsu iecienītākajiem ēdieniem un to, ko mēs rīsim pēc filmēšanas beigām."

Atgūt svaru un muskuļus, lai atkal būtu gatavs Tora lomai kārtējā filmā, gan esot bijis viegli. "Es devos uz sporta zāli un trenējos. Man tas patīk. Protams, ir mazliet garlaicīgi, ka, lai būtu formā, lielākoties jāēd tikai vistas krūtiņa un rīsi, bet tas tomēr ir kārtīgs ēdiens."

Deviņas nedēļas šķidruma diētas

Foto: Vida Press
Gandrīz 25 kilogramus savulaik filmas dēļ zaudējis reperis 50 Cent. 2011. gada drāmā "All Things Fall Apart" viņš tēloja vēža nomocītu koledžas futbola spēlētāju. Lai tiktu pie nepieciešamā svara un izskata, Kērtiss Džeksons deviņu nedēļu garumā ievēroja šķidruma diētas un katru dienu vismaz trīs stundas sporta zālē skraidīja pa skrejceliņu.

Rezultāts bija acīmredzams – repera svars no 97 kilogramiem saruka uz 72,5, bet no ierasti muskuļotā torsa bija vairs palikusi tikai vārga atblāzma. Tiesa, līdz filmas pirmizrādei aktieris bija atguvis līdzšinējo formu (attēlā zemāk).

Skumjā kārtā filmas mazā budžeta dēļ repera upurēšanās un svara nomešana "nopietniem" kino skatītājiem palika gandrīz neievērota.

50 Cent, kas filmējas itin bieži, šim arodam upurējis ne tikai izskatu, bet arī savus roku tetovējumus. Kērtisam apnicis, ka pirms katras filmēšanās reizes vairākas stundas jāpavada pie grimētāja, lai tos noslēptu. "Es liku tos aizvākt pavisam. Man bija daži darbi kā aktierim, un ik reizi man nācās uz darbu iet četras stundas agrāk nekā citiem, jo bija jānomaskē tie tetovējumi," sūrojies 50 Cent.
Foto: Vida Press

Elpoja kā astmas slimnieks

Foto: Vida Press
1981. gadā Roberts De Niro saņēma "Oskaru" par boksera Džeika Lamotas tēlojumu filmā "Satrakotais bullis". Gatavojoties lomai, De Niro ne tikai cītīgi trenējās boksā un kļuva par atzīstamu šī sporta veida amatieri, bet arī pieņēmās svarā par 27 kilogramiem, lai atveidotu Lamotu viņa karjeras nogalē.

Stāsta, ka filmēšana tolaik uz četriem mēnešiem pārtraukta, lai dotu De Niro iespēju uzbaroties, un aktieris to vien darījis, kā lepnākajos Eiropas restorānos ēdis visu pēc kārtas. No 72 kilogramiem šo mēnešu laikā izdevies svaru palielināt līdz 98.

"Es sāku saprast, ko pārdzīvo tukli ļaudis," stāstīja De Niro. "Uz kājām man sāka parādīties izsitumi, jo ciskas berzējās viena pret otru." Par drauga veselību uztraucās arī filmas režisors Martins Skorsēze: "Viņš elpoja tā, kā to daru es, kad man ir astmas lēkme."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!