Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešraidēm no putnu ligzdām šajā pavasarī pievienojusies jauna – pirmo reizi LDF rādīs mazā ērgļa (Clanga pomarina) dzīvi Zemgalē, "MansDraugs" informē LDF pārstāve Liene Brizga-Kalniņa. Šobrīd var vērot jau septiņas tiešraides – zivjērgļu ligzdu Kurzemē, divas jūras ērgļu ģimenes Durbē un Ziemeļkurzemē, ūpjus Kurzemē, melno stārķi Siguldas novadā, vistu vanaga ligzdu Rīgā un mazos ērgļus Kurzemē. Tiešraides no putnu ligzdām LDF nodrošina jau septīto gadu.

Mazā ērgļa ligzdu Kurzemē, pie kuras novietota jaunā tiešraides kamera, ir atrasta 2017. gada jūlijā. Pagājušajā vasarā tajā redzēts viens jaunais putns, tomēr ligzdošana nebija sekmīga un jaunais ērglis gāja bojā īsi pirms ligzdas atstāšanas. Pēc ligzdas uzbūves var spriest, ka mazais ērglis šo ligzdošanas vietu izmantojis jau ilgi. Interesanti ir tas, ka ligzda novietota ļoti zemu eglē – tik zemu ligzda var atrasties tikai vietās, kas ir ilgstoši netraucētas. Šobrīd ligzda vēl gaida mazos ērgļus atgriežamies no ziemošanas vietām Āfrikas dienvidos. Parasti mazie ērgļi ligzdošanas vietās atgriežas aprīļa sākumā un olas izdēj aprīļa beigās vai maija sākumā. Latvijā kopumā dzīvo gandrīz 45 procenti visas Eiropas Savienības mazo ērgļu, taču pēdējos 15 gados to skaits ir samazinājies.

Pagājušajā gadā LDF sāka īpašu projektu mazā ērgļa aizsardzībai Latvijā, un tā ietvaros visā valstī tiek veikta šīs sugas ligzdu apzināšana. Pirmā gada rezultāti ļauj spriest, ka apmēram 10 procenti no ligzdām ir apdraudētas – tās atrodas izciršanai iezīmētos meža gabalos vai to tuvumā, nerēķinoties ar ligzdas klātbūtni, nesen veikta mežizstrāde.

Zivjērgļa ligzda, kas atrodas Kurzemē, atrodas zivjērgļu ligzdošanas teritorijā, kura zināma jau kopš 1989. gada. Tad tika atrasta pirmā ligzda bebrainē. Kopš tā laika ornitologi ir gan uzstādījuši mākslīgās ligzdas, gan zivjērgļi veidojuši savas. Pērn varēja vērot ligzdošanu priedes galotnē uzstādītā mākslīgajā ligzdā. Ligzdošana bija sekmīga, un zivjērgļu pāris izaudzināja divus jaunos ērgļus, kas ligzdu atstāja 2017. gada augustā. Šopavasar pirmais zivjērglis ligzdā ir redzēts 5. aprīlī.

Šogad var turpināt vērot jau iemīļoto Durbes jūras ērgļu ligzdu, kurā notiek olu perēšana un jauno putnu šķilšanos var gaidīt maija sākumā. Šajā sezonā arī uzstādīta jauna kamera pie vēl vienas jūras ērgļu ligzdas Ziemeļkurzemē, kur arī norit perēšana un šķilšanās prognozēta aprīļa beigās.

Šosezon LDF novietoja tiešraides kameru pie citas melnā stārķa ligzdas nekā iepriekšējos gadus – tagad varam vērot ligzdu Siguldas novadā, kurā melnais stārķis atgriezās 5. aprīlī. Turpinās arī tiešraides no ūpju ligzdas Kurzemē, kā arī vistu vanagu ligzdas Rīgā, taču šajās ligzdās ligzdošana šogad, visdrīzāk, netiks uzsākta.

Jānis Ķuze, LDF eksperts un tiešraides kameru projekta vadītājs, saka: "Tiešraides kameras parāda, kā veiksmīgi satiekas 21. gadsimta tehnoloģijas un dabas vērošana un saglabāšana. Pateicoties tiešraidēm, mēs iegūstam unikālu un līdz šim nezināmu informāciju par putnu dzīvi, savukārt plašāka sabiedrība gūst tik tuvu ieskatu dabā, kāds nekad līdz šim nav bijis iespējams."

2017. gadā LDF putnu tiešraidēm bija gandrīz 8 miljoni skatījumu visā pasaulē. Tās tiek uzskatītas par vienām no tehnoloģiski labāk nodrošinātajām visā pasaulē.

Tiešraides kameru darbību nodrošina sabiedrības atbalsts – skatītāju un uzņēmumu ziedojumi. Tiešraide no mazā ērgļa ligzdas tiek nodrošināta projekta "Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā" ietvaros, kuru finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas LIFE+ programma un līdzfinansē Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācija.

Visas tiešraides vienuviet skatāmas šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!