Foto: Publicitātes foto
Pirmās adventes laikā Rīgas zoodārzā dzimušie lūsēni Demija un Rems atzīmēs pusgada jubileju, kas cilvēku vecuma mērkauklā pielīdzināma 16 gadu vecumam. Bērnību mazie lūsēni atstājuši aiz muguras – jau vismaz mēnesi viņi aizmirsuši mātes piena garšu, savukārt vecāki ne par kādu cenu vairs nevēlas iesaistīties rotaļās ar jaunuļiem, ziņo zoodārza pārstāvji.

Dabā šis ir vecums, kad lūsēni jau pilnvērtīgi palīdz mātei medībās un gatavojas kļūt patstāvīgi. Zoodārzā sešu mēnešu vecumā lūsēniem ir beigušās arī ne visai patīkamās tikšanās ar veterinārārstiem, lai veiktu visas nepieciešamās čipošanas un vakcinācijas procedūras, kas ir neizbēgamas, lai Eiropā apdraudētie dzīvnieki tiktu pilnvērtīgi ierakstīti starptautiskajā Eiropas lūšu ciltsgrāmatas (ESB) reģistrā.

Nebēdnīgo lūsēnu parādīšanās pasaulē šogad bija zināms pārsteigums, jo Rīgas zoodārza "veterāns", 10 gadus vecais lūsis Rubīns ar nepilnus trīs gadus veco lūseni Dadzi tika iepazīstināts tikai pagājušajā ziemā. Starp citu, gatavojoties Ziemassvētkiem, gan lūši, gan arī daudzi citi zoodārza dzīvnieki, ir uzģērbuši īpaši biezus, pūkainus un krāšņus kažokus!

To, ka lūsēnus sauks Demija un Rems, izvēlējās Jēkabpils iedzīvotāji. "Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza un Jēkabpils sadarbība ilgst jau vairāk nekā astoņus gadus un ir visnotaļ likumsakarīga, jo pilsētas ģerboni rotā lūsis. Jēkabpilieši Rīgas zoodārzā dzimušajiem lūšiem iepriekš devuši visai skanīgus vārdus – Jakobīne, Hercogs, Jete, Lūsija, Ambēra, Jēkabs, Jākobs. Viens no lūsēniem – Hercogs – nu dzīvo Rīgas sadraudzības pilsētas Kobes zoodārzā. Pārējie nonākuši gan ārvalstu zoodārzos, gan Polijā, kur ar Pasaules Dabas fonda atbalstu tiek realizēta lūšu atkalatjaunošanas programma," teikts zoodārza ziņojumā.

Daudzviet Eiropā Eirāzijas lūsis un tā Latvijā sastopamā pasuga ziemeļu lūsis, savvaļā ir nopietni apdraudēta un ir ļoti svarīgi to pilnvērtīgi saglabāt arī nebrīvē, tāpēc kopš 2002. gada visi dati par lūšiem zoodārzos un citur nebrīvē tiek apkopoti lūšu Eiropas ciltsgrāmatā (ESB). Jaunizveidotajam Rīgas zoodārza lūšu pārim Eiropas zoodārzos nav radinieku, kas šī lūšu pāra iespējamos pēcnācējus padara īpaši vērtīgus Eiropas lūšu sugas saglabāšanas projekta ietvaros. Kopumā, 20 gadus piedaloties lūšu vairošanas programmā, Rīgā un Rīgas zoodārza filiālē "Cīruļi" dzimušie lūši nosūtīti uz zoodārziem Igaunijā, Lietuvā, Skotijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Ukrainā un citur. Apdraudēto sugu saglabāšana nebrīvē ir visai komplicēts process, kura mērķis ir daudzviet izzūdošu dzīvnieku sugu ģenētiski pilnvērtīgu īpatņu kopuma saglabāšana nebrīvē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!