Foto: LETA
Ceturtdienas pirmspusdienā Rīgas Zooloģiskajā dārzā aizvadīts tradicionālais Latvijas lielāko ķirbju čempionāts, kurā lielās dārza ogas svērt palīdzēja Latvijas spēkavīri. Šogad, uzstādot jaunu Latvijas rekordu, par čempionu kļuvis dagdēnietes Innas Kozlovskas izaudzētais 214 kilogramus smagais oranžais dārza karalis.

Šī gada čempionam piekāpies otrās vietas ieguvējs – pašas jaunākās sacensību dalībnieces, septiņus gadus vecās Montas Marijas Kozlovskas izlolotais 184 kilogramus smagais ķirbis. Savukārt godpilnajā trešajā vietā ierindojās sacensību debitante Gundega Neimane no Kuldīgas novada ar savu 154 kilogramus smago dārza ogu.

Par tradīciju kļuvusi divu ģimeņu dalība ķirbju čempionātā – Kozlovsku no Dagdas novada Jaunokras un skrundēniešu Badovsku ģimenes jau gadskārtēji iekļūst čempionāta finālā, un visspraigākā sacensība notiek tieši šo divu ģimeņu starpā. Šogad Kozlovsku ģimenes oranžie lolojumi bija padevušies īpaši brangi – finālā iekļuva visi pieci čempionātam pieteiktie ķirbji.

Arī šī gada sacensībās par teju neizkustināmo dārza milžu svēršanu un mērīšanu rūpējās Latvijas ķirbju čempionāta ilggadējais patrons - spēkavīrs Raimonds Bergmanis. Viņam palīdzēja 2013.gada spēcīgākais vīrs Latvijā Didzis Zariņš. Pēc sacensībām gan abi spēkavīri izteicās, ka, ja ķirbji turpināšot pieņemties svarā, tad, iespējams, nākamgad jālūko palīgā saukt vēl kādu stiprinieku.

Pēc uzvarētāju paziņošanas un svinīgās apbalvošanas ceremonijas noslēguma milzu ķirbis tika piešķirts kā kārums launagā Rīgas Zooloģiskā dārza iemītniekiem – huzārpērtiķiem un krēpjvilkiem. Jāpiebilst, ka īpaši krēpjvilkiem par godu ķirbis tika pildīts ar banāniem, jo tieši banāni ir šo dzīvnieku iemīļotākais kārums.

Ķirbju čempionātam, kas notiek jau astoto reizi, šogad bija pieteikti 29 raženi ķirbji no Skrundas, Jaunokras, Carnikavas, Ādažiem, Tērvetes, Ventspils, Kuldīgas un citām Latvijas pilsētām un novadiem. Čempionāta rīkotāji novērojuši, ka jau gadskārtēji vislielākie ķirbji uz čempionātu atceļo tieši no Skrundas, Dagdas, Ādažu puses un Rīgas rajona, tātad varam secināt, ka šajos reģionos ir vispiemērotākā vide un pieredzes bagātākie ķirbju audzētāji Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!