Foto: iStock
Nenoliedzami, katras namamātes sapnis ir tīras, spīdīgas flīzes ar perfektām šuvēm, spodra grīda, paklāji bez netīriem plankumiem… Reklāmās vienā mirklī piepildīt šo sapni sola tvaika slotas. Lietotāju atsauksmes ir visai pretrunīgas, tāpēc šoreiz eksperimentējam, kā tvaika slota darbojas praksē.

Skatoties preces reklāmu, katra namamāte uzbur ideālu ainu, kā viens tvaika slotas vēziens padarīs vannas istabu mirdzoši baltu. Patiesībā klasiska tvaika slota bez papildu funkcijām darbojas ļoti primitīvi – kā gludeklis tvaika režīmā, jo pati neko neuzsūc un nesatīra, tikai izdala tvaiku. Tāpēc gružus vispirms vajadzēs savākt ar putekļu sūcēju vai slotu. Tie, kuri iegādes brīdī to nav ņēmuši vērā, parasti jūtas vīlušies.

Otrs būtisks aspekts – atkarībā no ražotāja un konkrētā modeļa tvaika slota aiz sevis atstāj mitru virsmu, un pēc izžūšanas uz tumšākām grīdām paliek baltas švīkas. Ja telpa nav silta, grīda žūst ilgi un pēc staigāšanas uz grīdas paliek neglīti plankumi. Pēc tīrīšanas ar tvaika slotu grīdu vēl vajag uzslaucīt ar sausu lupatu. Tātad, lai būtu ideāls rezultāts, jāveic trīs darbības – jāsaslauka netīrumi, jāapstrādā ar tvaika slotu un beigās grīda jāslauka ar sausu lupatu. Pirms šādas preces iegādes vajadzētu padomāt, cik daudz laika gribas tērēt grīdu tīrīšanai, jo ar lupatu tās var nomazgāt daudz ātrāk. Vēl jāmeklē atbilde uz jautājumu, vai tvaika slota spēj nevainojami iztīrīt paklāju, arī iestāvējušos traipus un iztīrīt flīžu šuves.

Lai nesabojātu segumu


Lai gan ražotāji norāda, ka tvaika slotas paredzētas marmora, granīta, keramikas flīžu, linoleja, paklāju, parketa un citu cietkoksnes virsmu tīrīšanai, patiesībā ne visiem grīdas segumiem der karsts tvaiks. Lietošanas instrukcijā teikts, ka par konkrētā seguma tīrīšanu ar karstu tvaiku jājautā ražotājam. Bet kā to izdarīt? Vai, iegādājoties grīdas segumu, tiek izsniegta, piemēram, konkrētā lamināta lietošanas instrukcija? Visbiežāk jau ne. Runājot par laminātu, starpība ir tāda, ka ūdensizturīgo laminātu var apstrādāt ar tvaiku, bet lētākie ražojumi tā ietekmē ar laiku var uzblīst un vietām pacelties uz augšu. Ja ar tvaika slotu tīra vinila, linoleja vai kādu citu pret karstumu neizturīgu materiālu, pastāv risks, ka pārāk liels karstums var izkausēt to sastāvā esošo līmi. Savukārt, ja lamināta vai parketa grīdās ir plaisas, uzkopšana ar tvaika slotu var bojāt segumu, jo pa spraugām tajā iekļūs mitrums. Jāņem vērā, ka vaskotai grīdai tvaika slota noņems vaska kārtiņu un vaskošana būs vējā. Jebkurā gadījumā, pirmoreiz izmēģinot tvaika slotu, ieteicams to darīt mazāk redzamā vietā – zem gultas, stūros.

Eksperimentam ir izvēlēta televīzijas reklāmās bieži redzamā tvaika slota par 56 eiro, lai pārliecinātos, vai tā tiešām kaut vai daļēji māju iztīra tā, kā redzams videorullītī.

Lietošana – vienkārša


Uz slotas galvas uzliek mikrošķiedras drāniņu, ko piestiprina ar lipekļiem vai apsien ar auklu.

Noņem rezervuāru un piepilda to ar ūdeni. Kaļķainu ūdeni lietot nevar, jo uz grīdas paliek švīkas un tas bojā ierīci. Ideāli, ja var izmantot destilētu ūdeni, bet var iztikt arī ar veikalā nopērkamo dzeramo ūdeni. Tīrīšanas līdzekļus tvaika slotā neizmanto.

Ūdens rezervuāru iestiprina slotas kātā.

Ja paredzēts tīrīt mīkstu segumu, slotas galvu ieliek plastmasas uzlikā. Flīzes var tīrīt ar šo uzliku, bet laminātu un parketu gan ne, jo pastāv risks tos saskrāpēt.

Kad slota ir darba kārtībā, to pieslēdz strāvas avotam un sāk tīrīšanu.

Vai tvaiks spēj visu?


Flīžu šuves. Lēnām virzot tvaika slotu, šuvju virsma kļūst slapja, bet ne tīrāka. Paturu slotu 15 sekundes uz flīžu šuves, pabraucu gabaliņu tālāk, atkal 15 sekundes paturu, taču – nekāda rezultāta. Lai vilšanās nebūtu tik liela, cītīgi beržu ar abrazīvo pastu Skaidra, un šuves kļūst tīras. Tomēr ar karsto tvaiku apstrādātas šuves var iztīrīt daudz vieglāk.

Secinājums – tvaiks atmiekšķē netīrumus, bet šuves nav notīrītas.

Grīdas flīzes. Ja grīdas flīzes izklātas lielā platībā, ir grūti panākt, lai pēc tīrīšanas tās kļūtu spīdīgas. Arī šai slotai tas nav pa spēkam. Tīri, cik ilgi gribi, bet pēc nožūšanas uz flīzēm vienalga redzami plankumi. Ja pēc apstrādes ar tvaika slotu flīzes nospodrina ar sausu lupatiņu, rezultāts ir apmierinošs.

Mīkstais segums. Staigājot pa paklāju, jau pēc pusgada tas kļūst netīrāks – tumšāks, plankumaināks. Vai tvaika slota spēj iztīrīt traipus? Paklājiem ir nepieciešama speciāla uzlika, un daudzi ražotāji paredzējuši arī īpašu mikrošķiedras audumu ar garākām bārkstiņām. Virzot slotu pa paklāju, limonādes traips kļūst ļoti mitrs, bet ieskatoties tas vienalga ir redzams. Rezultāts mani neapmierina, tāpēc ņemu paklāju tīrīšanas putas, mēģinu tīrīt ar tām un pēc tam vēlreiz ar tvaika slotu. Pēc izžūšanas traips ir izzudis.

Secinājums – tvaika slota nevar iztīrīt iestāvējušos traipus.

Svarīgi


Lētākās tvaika slotas (līdz 56 eiro), visticamāk, liks vilties, jo bez palīglīdzekļiem nespēj tikt galā ne ar netīrām flīžu šuvēm, ne traipiem uz paklāja, tāpēc ir vērts iekrāt naudu, lai iegādātos kvalitatīvāku tvaika tīrītāju, kas virsmu nospodrina tīru un spīdīgu, nevis izmuļļā netīrumus un aiz sevis atstāj slapju peļķi.

Der zināt


Neatkarīgi no tvaika slotu kvalitātes liels pluss ir tas, ka pēc tīrīšanas ar tvaiku grīdas netīrā virsma atmiekšķējas un tiek noņemta, bet, vienkārši pārbraucot pāri ar grīdas lupatu, virskārta vienalga paliek. Rezultāts labi redzams, pēc tīrīšanas aplūkojot tvaika slotas mikrošķiedras lupatiņu. Staigājot ar baltām zeķēm pa tvaika tīrītu virsmu, zeķes ir tīras.

Uzziņai 


Visus tvaika tīrītājus var sadalīt vairākās grupās:

  • interneta veikalos un katalogos piedāvātās tvaika slotas par 57–71 eiro,
  • kvalitatīvi tīrītāji ar tvaiku (kā putekļu sūcēji), kas maksā, sākot no aptuveni 100 eiro,
  • dārgie "Kirby", "Lux" vakuuma tīrītāji, kam ir arī tvaika funkcija, bet diemžēl nepamatoti augsta cena.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!