Foto: Publicitātes attēli

Apvienotās Karalistes Karaliskajā botāniskajā dārzā (Kew Gardens) Londonā drīzumā varēs apskatīt un pasmaržot septiņas unikālas Latvijā selekcionētas ceriņu šķirnes, kuras septembra sākumā dāvinās Dārzkopības institūts, "Tavs Dārzs" informēja Dārzkopības institūta pārstāve Lolita Ozoliņa.

Kā skaidroja Ozoliņa, Latvijā no 3. līdz 4. septembrim ieradīsies Apvienotās Karalistes Karaliskā botāniskā dārza pārstāvji – direktors Ričards Deverells un dārzkopības, apmācību un ekspluatācijas direktors Ričards Barlejs, lai saņemtu dāvinājumu – septiņas unikālas Latvijā selekcionētas ceriņu šķirnes. Ceriņu šķirnes, ko radījis Latvijas ievērojamais selekcionārs Pēteris Upītis (1896-1976), karaliskajiem dārziem dāvina Dārzkopības institūts. Interesi savā īpašumā iegūt šīs īpašās ceriņu šķirnes izrādīja pats Karaliskais botāniskais dārzs, atzīmē Dārzkopības institūta pārstāve.

Institūts dāvinās septiņas Pētera Upīša selekcionētās ceriņu šķirnes: "Daudzpusīgais Zemzaris", "Gaisīgais Sapnis", "Kristīne Baltpurviņa", "Liega", "Pērle", "Mazais Princis" un "Vita".

Dārzkopības institūta pārstāve skaidro, ka dāvinātajām ceriņu šķirnēm piemīt patiesi unikālas īpašības, piemēram, "Gaistošais Sapnis" ir rets divkrāsu ceriņš; šķirne "Kristīne Baltpurviņa" tās apbrīnotājiem dāvina vislielāko pieclapiņu laimīšu skaitu, bet "Liega" ir šķirne, kas priecē ar bagātīgu ziedēšanu arī tad, kad citi ceriņi jau noziedējuši. Ikviena no šķirnēm radīta ar patiesu mīlestību un saistīta ar aizraujošiem stāstiem, akcentē Ozoliņa.

Vizītes laikā "Kew Gardens" pārstāvji apmeklēs arī Botānisko dārzu Salaspilī, Mežaparku Rīgā, Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāli. Vizītes kulminācijas laikā, 4. septembrī, Dārzkopības institūtā Dobelē, "Kew Gardens" pārstāvji apmeklēs institūta laboratoriju, iepazīsies ar institūta dārzu bagātību un saņems dāvinājumu – ceriņu stādus.

Kā atgādina Ozoliņa, pateicoties Pētera Upīša devumam, Dārzkopības institūts var lepoties ar ceriņu dārzu, ko veido lielākā ceriņu kolekcija Baltijā – 240 ceriņu veidu. Meistars strādājis ar 24 dažādām kultūrām: ābelēm, bumbierēm, plūmēm, ķiršiem, aprikozēm, valriekstiem, lazdām, īstajām cidonijām, avenēm, zemenēm un citām, taču ceriņu selekcija bija viņa sirdslieta. Latvijā un tālu aiz mūsu zemes robežām cilvēkus priecē Pētera Upīša skaistie balto, violeto un divkrāsu toņu ceriņi, norāda Dārzkopības institūta pārstāve.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!