Foto: LETA

Gada laikā viens cilvēks rada vidēji 400 kilogramus atkritumu, viena ģimene – jau vairāk nekā tonnu. Atkritumu šķirošana ir veids, kā samazināt radīto atkritumu ietekmi uz vidi, tādēļ lielās talkas nedēļā Valsts vides dienests (VVD) aicina iedzīvotājus iepazīties ar palīgu atkritumu šķirošanā – portālu www.skiroviegli.lv.

Portāls "Šķiro viegli" vienuviet apkopo aktuālo informāciju par atkritumu savākšanas un šķirošanas punktiem un laukumiem, kuros iedzīvotāji var lielākoties bez maksas nodot šķirotus atkritumus. Latvijas kartē uzskatāmi parādīti tie punkti, kuros pieņem lielgabarīta, būvniecības, stikla, metāla, plastmasas un cita veida atkritumus. Portāla sadarbība ar Latvijas pašvaldībām nodrošina to, ka informācija tiek aktualizēta ik dienas, šobrīd kartē atrodami jau 2010 dalīto atkritumu savākšanas punkti un 77 dalīto atkritumu savākšanas laukumi.

Ministru kabinets šī gada sākumā apstiprināja jaunas normatīvo aktu prasības, kas paredz, ka atkritumu apsaimniekotājiem nepieciešams ievadīt informāciju par pieejamajiem nodošanas punktiem šķiroviegli.lv vietnē līdz šī gada 30. aprīlim, kā arī jānodrošina šīs informācijas aktualitāte, ar mērķi iedzīvotājiem sniegt viegli pieejamas uzziņas par šķiroto atkritumu nodošanu.

"Arī šogad mēs aicinām Lielajā talkā ne vien vākt atkritumus, bet, ja iespējams, uzreiz tos arī šķirot, tādējādi piedaloties vides sakopšanā efektīvi un atbildīgi. Ticu, ka, aiz vien plašāk izmantojot škiroviegli.lv un depozīta sistēmas piedāvātās iespējas, jau nākamajā gadā mēs varam sagaidīt, ka ceļa malās, mežos un pagalmos mēs vairs neatradīsim izmestus atkritumus tādā daudzumā, kā tas ir šobrīd, " stāsta VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Aizvien vairāk iedzīvotāju aktīvi iesaistās un ziņo par vides pārkāpumiem. VVD mobilajā aplikācijā "Vides SOS" 2022. gada sākumā, salīdzinājumā ar pērno gadu, vērojams ziņojumu pieaugums, 56 procenti no saņemtajiem ziņojumiem šajā gadā ir tieši par piegružotām teritorijām. Jāatzīmē, ka cilvēkiem bieži vien trūkst izpratnes par videi draudzīgu atkritumu apsaimniekošanu un, taupības vai nezināšanas vadīti, tie atkritumus izgāž dabā. Iepriekš minēto izpratnes trūkumu spilgti ilustrē piemērs, kur pārkāpējam tika piespriests naudas sods par nelikumīgu mēbeļu atkritumu izgāšanu meža teritorijā, lai gan tuvā apkārtnē atrodams atkritumu savākšanas laukums, kur šāda veida atkritumus iespējams nodot bez maksas.

VVD aicina iedzīvotājus arī turpmāk ziņot par konstatētajiem pārkāpumiem vides jomā, zvanot uz vienotā zvanu centra tālruni: +371 26338800 (24/7), kā arī ziņot, izmantojot mobilo aplikāciju "Vides SOS". Informatīvs video par to, kā samazināt atkritumu ietekmi uz vidi, pieejams šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!