Foto: Publicitātes foto
Tuvojoties Lielajai Talkai, SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" aicina iedzīvotājus pievērst īpašu uzmanību dabā atstātajiem dzērienu iepakojumiem. Gadījumā, ja tiek atrasti ar depozīta zīmi marķēti iepakojumi, nodod tos depozīta punktos, tādējādi nodrošinot to simtprocentīgu pārstrādi un saņemot 10 centus par katru šādu iepakojumu.

"Esam pārliecināti, ka depozīta sistēma palīdzēs novērst lielākās dzērienu iepakojumu daļas – stikla un PET dzērienu pudeles, skārdenes – nonākšanu dabā, un nākamajos gados pavasara talkas būs vieglākas. Lai gan 10 centu depozīta maksa kalpo kā laba papildus motivācija iepakojuma nodošanai pārstrādē, jāatceras, ka depozīta sistēma Latvijā darbojas vien nepilnus trīs mēnešus, savukārt jaunu paradumu iedzīvināšanai nepieciešams krietni ilgāks laiks. Mudinu iedzīvotājus būt īpaši vērīgiem šī gada talkas laikā un šādiem iepakojumiem paredzēt atsevišķu maisu, lai pēc tam tos būtu ērtāk nodot. Tā būs dāvana ne vien Latvijas dabai, bet patīkams papildinājums pēctalkas budžetam," stāsta SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" (DIO) valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Pārejas periods vēl aizvien spēkā

Līdz šī gada 31. jūlijam ir aktīvs depozīta sistēmas pārejas periods, kas nozīmē, ka veikalu plauktos atradīsies gan ar depozīta zīmi marķēti, gan nemarķēti produkti. Savukārt no 1. augusta dzērienu plauktos atradīsies tikai jaunie produkti, kas marķēti ar depozīta zīmi.

Lai atpazītu, vai tiek iegādāts ar depozīta zīmi marķēts produkts, par ko tiks iekasēta 10 centu depozīta maksa un ko pēc tam būs iespējams nodot depozīta punktos, iepakojuma iegādes brīdī iedzīvotājiem jāpievērš uzmanība dzēriena etiķetei – vai uz tās atrodas Latvijas depozīta zīme, kā arī produkta cenu zīmei. Savukārt, ja tiek iegādāts iepakojums bez depozīta zīmes, par to depozīta maksa netiek iekasēta un to nodot depozīta sistēmā nevar. Iepakojumus bez depozīta zīmes var nodot esošajos atkritumu šķirošanas konteineros.

Paradumu maiņai nepieciešams laiks

Kā stāsta DIO valdes priekšsēdētājs, depozīta sistēmas pirmais gads paredzēts jaunā paraduma iedzīvināšanai un nostabilizēšanai Latvijas sabiedrības ikdienā. Paredzams, ka jau nākamajā gadā dabā atstāto dzērienu iepakojumu skaits būs krietni samazinājies, taču, lai tas patiesi piepildītos, jaunais paradums – tukšo iepakojumu nodošana – jāsāk piekopt jau tagad.

"Līdz šim depozīta sistēmā nodoti vairāk nekā astoņi miljoni iepakojumu, kas ir pozitīvs rādītājs, jo īpaši pārejas perioda laikā. Mēs redzam, ka šo iepakojumu apjoms katru nedēļu pieaug, nodoto vienību skaitam šobrīd sasniedzot vairāk kā 300 000 iepakojumiem dienā. Neapšaubāmi, ka pārmaiņām ir nepieciešams laiks, taču, kā saka mūsu kaimiņi lietuvieši un igauņi, pie kuriem depozīta sistēma darbojas jau vairākus gadus – iepakojumu nodošana pie viņiem ir kļuvusi par tik pašsaprotamu daļu no ikdienas kā, piemēram, zobu tīrīšana no rīta," piebilst Stūrītis.

Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājasla, kā arī "Depozīta punkts" "Facebook" un "Instagram" kontos.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!