Foto: Scanpix

Tev radušās aizdomas, ka esi mazuļa gaidībās? Protams, viena no svarīgākajām pazīmēm ir menstruāciju izpalikšana, taču ļoti iespējams, ka esi pamanījusi vēl kādas dīvainības. Pieredze liecina, ka aptuveni septiņām no 10 sievietēm ap 6. grūtniecības nedēļu parādās atsevišķas pazīmes, kas var liecināt – esi mazuļa gaidībās. Par tām valsts portālā Grutnieciba.lv stāsta speciālisti.

Nepatika pret atsevišķiem pārtikas produktiem

Ja tev nesen iestājusies grūtniecība, tas nav nekas neparasts, ka jūti nelabumu, piemēram, no desu maizes, kafijas vai citiem aromātiem. Lai arī tas nav pilnībā izpētīts, iespējams, nepatika pret atsevišķiem pārtikas produktiem ir kā blakusparādība strauji pieaugošajam estrogēna līmenim organismā. Turklāt tev var parādīties nepatika arī pret tādiem pārtikas produktiem, kuri līdz šim ļoti garšoja.

Garastāvokļa svārstības

Grūtniecības laikā ir raksturīgas garastāvokļa svārstības. Daļēji tas ir saistīts ar hormonālām izmaiņām, uz kurām katrs organisms reaģē savādāk. Dažas grūtnieces piedzīvo pacilātas emocijas, citas savukārt jūtas nomāktas un nemierīgas.

Vēdera uzpūšanās

Hormonālās izmaiņas agrīnā grūtniecības periodā var radīt vēdera uzpūšanās sajūtu. Šī sajūta ir līdzīga tai, ko citas sievietes izjūt pirms mēnešreižu sākšanās. Apģērbs vidukļa apvidū var šķist ciešāks kā parasti, pat agrīnā grūtniecības stadijā, kad dzemde joprojām ir maza.

Biežāka urinēšana

Iestājoties grūtniecībai, hormonālo izmaiņu rezultātā palielinās asins cirkulācija caur nierēm. Tā rezultātā urīnpūslis piepildās ātrāk, un tev nepieciešams biežāk urinēt. Bieža urinēšana turpināsies vai pastiprināsies, grūtniecībai progresējot. Asins tilpums grūtniecības laikā ievērojami palielinās, līdz ar to tiek apstrādāts papildu šķidrums, kas nonāk urīnpūslī. Grūtniecības laikam palielinoties, vajadzību urinēt izraisa arī augļa spiediens uz mazā iegurņa orgāniem.

Nogurums

Vai pēdējā laikā biežāk jūties nogurusi? Nav pilnīgi droši zināms, kas izraisa nogurumu agrīnā grūtniecības stadijā, iespējams, miegainību veicina strauji pieaugošais hormona progesterona līmenis organismā. Iestājoties otrajam grūtniecības trimestrim, tev vajadzētu justies enerģiskākai.

Jutīgas, pietūkušas krūtis

Grūtniecei krūtis un krūšu gali var kļūt jutīgi un pat sāpīgi. Līdzīgas sajūtas, iespējams, tev mēdz būt pirms mēnešreizēm. Diskomfortam vajadzētu mazināties pēc pirmā trimestra, kad tavs ķermenis būs pielāgojies hormonālām izmaiņām.

Nelaba dūša

Šī pazīme var parādīties laikā no divām līdz 10 nedēļām pēc apaugļošanās. Tas var būt ne tikai rīta nelabums tukšā dūšā, drīzāk: ar grūtniecību saistīta nelaba dūša (ar vai bez vemšanas), kura var būt jūtama jebkurā diennakts laikā. Aptuveni puse no grūtniecēm, kuras cieš no nelabas dūšas, var sajust atvieglojumu līdz ar otrā trimestra iestāšanos. Vairumam citu grūtnieču paiet vēl kāds mēnesis līdz stāvoklis uzlabojas. Tomēr ir arī tādas grūtnieces, kuras tas vispār neskar.

Mēnešreižu kavēšanās

Ja tavs menstruālais cikls līdz šim ir bijis regulārs un mēnešreizes nesākas paredzētajā laikā, kā arī tu izjūti citas minētās pazīmes, vari būt diezgan droša, ka iestājusies grūtniecība.

Paaugstināta ķermeņa temperatūra

Ja esi sekojusi līdzi savai ķermeņa bazālajai temperatūrai (to mēra taisnajā zarnā vai makstī no rīta uzreiz pēc pamošanās, nepieceļoties no gultas) un redzi, ka tā saglabājas paaugstināta 18 dienas pēc kārtas, iespējams, tu esi stāvoklī.

Pozitīvs grūtniecības tests

Ja mēnešreizes kavējas un tu vēlies būt pārliecināta, vai esi stāvoklī, vari veikt aptiekā nopērkamo grūtniecības testu. Ja testa rezultāts ir negatīvs, bet tu joprojām jūti minētās pazīmes un tev ir aizdomas, ka ir iestājusies grūtniecība, veic testu atkārtoti pēc dažām dienām vai dodies pie ārsta. Atceries, ja grūtniecības testa rezultāts ir pozitīvs, piesakies savlaicīgi vizītei pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!