Foto: PantherMedia/Scanpix

Kvalitatīvs un uzturvielām bagāts ēdiens ir viens no svarīgākajiem vesela organisma stūrakmeņiem ikviena vecuma cilvēkiem. Taču pastiprināta uzmanība tam jāpievērš fiziski aktīviem pusaudžiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem un viņu vecākiem, jo strauji augošais tīņu organisms un paātrināta vielmaiņa pieprasa uzņemt lielāku uzturvielu daudzumu un olbaltumvielas it īpaši.

Par to, kāpēc, cik daudz un kādus proteīnu saturošus produktus nepieciešams iekļaut pusaudžu uzturā, padomus sniedz "Lakto PRO" sadarbībā ar sertificēto "Crossfit Kids" treneri Daci Tomsoni.

Fiziska un emocionāla slodze smadzenēm

Pusaudžu gados turpina attīstīties tās smadzeņu daļas, kuras ir atbildīgas par impulsu kontroli, garastāvokli un racionālo domāšanu. Jauniešiem ikdienā ir jāsaskaras ar dubultu slodzi – gan emocionālu, gan fizisku, tāpēc viņiem ir vajadzīgs gan emocionāls, gan fizisks spēks, kas palīdz pārvarēt pirmos dzīves un izglītības pārbaudījumus, zaudējumus un uzvaras privātajā dzīvē un sportā.

"Ikdienā strādājot ar fiziski aktīviem bērniem un jauniešiem, redzu, ka nozīmīga viņu panākumos ir ne tikai uzcītīga trenēšanās, bet arī ar olbaltumvielām bagāts uzturs. Tas tīņu organismam palīdz augt un attīstīties, tamdēļ jauniešu ēdienkartē vajadzētu regulāri iekļaut augstvērtīgus, proteīnu saturošus produktus," skaidro Tomsone.

Olbaltumvielu funkcijas

Olbaltumvielas jauniešu organismam nepieciešamas vairāku funkciju veikšanai. Viena no to pamatfunkcijām ir organisma šūnu, muskuļu masas veidošana un atjaunošana. Tās veicina arī matu un nagu veselību, palīdz organismam cīņā pret infekcijām un asinīm transportēt skābekli. Vienlaikus olbaltumvielas arī līdzsvaro hormonālās svārstības un veicina minerālvielu un vitamīnu uzsūkšanos.

Vidēji 35 procenti no uzņemtajām uzturvielām jauniešu ēdienkartē jābūt olbaltumvielām – meitenēm ap 50 g dienā, bet puišiem no 55 līdz 70 g, atkarībā no noslodzes. Pusaudžiem, kuri saskaras ar intensīvām fiziskām slodzēm, olbaltumvielas jāuzņem vairāk – vidēji no 1 g līdz 1,5 g olbaltumvielu uz 1 kg svara. It īpaši pēc fiziskām slodzēm kopā ar ogļhidrātiem tās atjauno cukura līmeni asinīs un palīdz organismam atjaunoties pēc slodzes.

"Slodzes laikā jauniešu organisms iztērē ne tikai enerģijas rezerves, bet arī spēcīgi noslogo muskuļus, kuri pēc tam ir "jāpabaro" ar kvalitatīvām olbaltumvielām. Pareizs, sabalansēts uzturs palīdzēs ātrāk atjaunoties un būt gataviem nākamajiem treniņiem," piebilst eksperte.

Olbaltumvielu avoti un eksāmenu laiks

Daudz olbaltumvielu satur liesa gaļa, zivis, jūras veltes, pākšaugi, rieksti un sēklas, taču ne visi šie produkti ir starp jauniešu iecienītākajiem. Lielisks olbaltumvielu avots ir arī olas, siers un skābpiena produkti, it īpaši jogurti ar paaugstinātu proteīna saturu.

"Ēdot ātrās uzkodas, cieš ne tikai zarnu trakts – jaunieši ir viegli aizkaitināmi, viņiem trūkst enerģijas, ir nogurums. Tāpēc saviem jauniešiem pēc treniņiem iesaku izdzert kādu proteīnus saturošu dzērienu – tas atjauno enerģiju, palīdz atjaunoties muskuļiem pēc slodzes, kā arī palīdz vēderiem tikt galā ar iepriekš apēsto un izdzerto. Vienlaikus ar dabīgu proteīnu bagātinātus produktus šobrīd iesaku iekļaut visu pusaudžu uzturā, jo pavasara eksāmenu laikā papildu olbaltumvielas jāuzņem ikkatram," iesaka Tomsone.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!