Foto: Shutterstock
Ģimenē ienākot mazulim, ir būtiski, lai vecākiem būtu pamatzināšanas bērna aprūpē, tai skaitā, kā rīkoties slimības gadījumā. Lielākoties vecāki ar ģimenes ārsta padomu paši var tikt galā ar ierastākajām veselības problēmām, piemēram, iesnām, paaugstinātu temperatūru, aizcietējumu u.c.

Mūsdienās ir novērojama tendence, ka liels skaits vecāku dodas uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļu vieglu saslimšanu gadījumos: 75 procentiem no atvestajiem bērniem nav bijušas tik nopietnas veselības problēmas, lai uzkavētos slimnīcā, un tikai katrs ceturtais bērns turpina ārstēšanos stacionārā, tā uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi.

Bērnu slimnīcas ārsti ir sagatavojuši vienkāršus padomus, kā rīkoties, ja bērnam ir augsta temperatūra un ko darīt aizcietējuma gadījumā.

Termometra stabiņš pakāpies virs 38,5 grādiem pēc Celsija

Foto: Shutterstock

Ja bērnam ķermeņa temperatūra paaugstinājusies virs 38,5 grādiem pēc Celsija

Ko var darīt mājās:

Šķidruma uzņemšana. Piedāvā bērnam padzerties vairākas reizes stundā. Ieteicams sekot šādai formulai: puse no bērna svara mililitros ik piecas minūtes. Seko urinācijai. Tai jābūt vismaz reizi sešās stundās.

Līdzekļi temperatūras mazināšanai. Iedod temperatūru pazeminošu līdzekli, piemēram, paracetamolu vai ibuprofēnu saturošu, bērna vecumam un svaram atbilstošā devā. Citu prettemperatūras līdzekļu lietošana bērniem ir aizliegta. Ja bērnam iepriekš bijuši krampji paaugstinātas temperatūras laikā, zāles iedod jau tad, kad temperatūra ir pakāpusies līdz 37,5 grādiem. Ņem vērā, ka medikamenti neiedarbojas tūdaļ pēc to iedošanas, nogaidi vismaz pusstundu vai pat 50 minūtes līdz nākamai temperatūras mērīšanas reizei.

Atvēsināšana. Atvēsini, izmantojot vēsas, mitras kompreses uz pieres, samērcē savas rokas remdenā ūdenī un noslauki ar tām bērna ķermeni (auksts ūdens bērnam radīs diskomfortu). Uzvelc bērnam plānu, elpojošu apģērbu, novelc autiņbiksītes. Neizmanto spirtu saturošus šķidrumus bērna ierīvēšanai.

  • Rīcības plānu gudriem vecākiem pie paaugstinātas ķermeņa temperatūras bērniem atradīsi šeit.

Uz slimnīcu jādodas gadījumā, ja:

  • Paaugstināta temperatūra ir zīdainim vecumā līdz trīs mēnešiem (temperatūra mērīta padusē);
  • Paaugstināta temperatūra virs 38,8 grādiem, kas nemazinās pēc temperatūru pazeminošu medikamentu lietošanas vai tiem ir ļoti īslaicīgs efekts;
  • Drudzis ar spēcīgām galvassāpēm;
  • Drudzis ilgāk par piecām dienām.

Kur meklēt palīdzību

Ja bērns ir saslimis, pie pirmās iespējas meklē ģimenes ārsta palīdzību.

Ja ģimenes ārsts nav pieejams, dodieties pie dežūrārsta lielākajās Latvijas pilsētās vai zvani uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Dzīvības apdraudējuma gadījumā vērsies slimnīcas uzņemšanas nodaļā vai zvani 113.

Bērnam aizcietējumi

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!