Foto: Shutterstock
Katrs bērns attīstās individuāli, to speciālisti atgādina nemitīgi. Un tomēr pastāv aptuvenas norādes, ko bērnam vajadzētu prast konkrētā vecumposmā. Vai ir normāli, ja bērns vēl nerunā divu gadu vecumā? Jā, tas ir normāli! Bet, vai tas ir tikpat normāli, ja arī četru gadu vecumā viņš nespēj salikt kopā pāris vārdus? Visticamāk, ka šī vairs nebūs norma, un noteikti ir vērts vērsties pie speciālista.

Arī speciālistu loks ir plašs, bet visbiežāk šāda veida attīstības traucējumus aplūko logopēds, kurš konsultācijas laikā arī sapratīs, vai bērns jānosūta uz pārbaudēm pie dzirdes speciālistiem, pie neirologa vai vēl kāda cita. Tomēr visbiežāk logopēds pats spēj piepalīdzēt "atvērt" bērna runas aparātus, un to var paveikt ar dažādiem vingrinājumiem.

Portāla "Cālis" arhīvā ir gana daudz noderīgu rakstu, kuros atradīsi logopēdu padomus gan par to, kādēļ ir svarīgi ar bērnu runāt pieaugušo valodā, nevis ucinoties, kā vingrināt dažādus sejas muskuļus, sīko motoriku, jo visas šīs lietas ir cieši saistītas ar bērna valodas attīstību. Atradīsi arī informāciju par to, kādos gadījums ir pamats uztraukumam, ja bērns konkrētā vecumā nespēj izdarīt noteiktas lietas. Un kā panākt, lai bērns spētu skaidri izrunāt grūto "r" burtu? Galvenais ir sekot līdzi bērna attīstībai un šaubu gadījumā lūgt konsultāciju speciālistam.

Burti iesprūst, valoda ķeras. Kā palīdzēt bērnam, kurš stostās

Foto: Shutterstock

Stostīšanās rada neērtības sajūtu gan tiem, kuriem ir runas traucējumi, gan apkārtējiem. Visbiežāk šī problēma rodas bērnībā, taču, ja nav laikus atrisināta, parasti saglabājas visu mūžu. Kā novērst valodas raustīšanos?

Lasīt vairāk

Ninnīte, čemme un citi kaitnieciski vārdiņi. Kādā vecumā bērnam jāsāk runāt un kad jāmeklē palīdzība

Foto: Shutterstock

Ja bērnu saprot tikai vecāki un viņiem ir jābūt kā tulkiem saviem bērniem, tad ir jāvēršas pie speciālista, uzsver logopēde Romēna Namniece. Kuros gadījumos vecākiem ar bērniem būtu jāvēršas pēc logopēda palīdzības, kā sekmēt bērna runas attīstību un vai arī pieaugušie ir spējīgi labot savus runas traucējumus, stāsta Namniece, biznesa augstskolas "Turība abolvente", kura kā logopēde strādā jau vairāk nekā 20 gadu – gan ar bērniem, gan pieaugušajiem.

Lasīt vairāk

Jauc skaņas, nesaprot vārdus: fonemātiskās uztveres traucējumi bērnam

Foto: Shutterstock

Fonemātiskās uztveres traucējumi – tādu diagnozi kādam pirmklasniekam noteikuši skolā. Mamma tagad bažīga, ko tas īsti nozīmē un kā cīnīties ar šo zvēru? Šāda diskusija sākta portāla Cālis.lv forumā. Pēc padoma taujājām logopēdiem.

Lasīt vairāk

Bērna valodas veidošanās attīstībai ieteicamie elpošanas vingrinājumi

Foto: F64

Kā jebkurā vingrošanas vai kustību nodarbībā, arī logoritmikā valodas veidošanai ir nepieciešama pareiza elpošana – ieelpas un izelpas veidošana un kontrole. Bērnam būs grūti izskaidrot terminus izelpa un ieelpa, tādēļ vecākiem vai skolotājam šīs darbības būtu ieteicams pašam demonstrēt. Kā piemērus var izmantot, piemēram, puķes ostīšanu, suņu riešanu un gaudošanu.

Lasīt vairāk

Vingrinājumi, ja bērns neizrunā burtus 's' un 'r'

Foto: PantherMedia/Scanpix

Piedāvājam dažādus vingrinājumus un spēles pirmsskolas vecuma bērniem, kuri skaidri neizrunā burtus "s" un "r". Ar logopēdes sagatavotiem vingrinājumiem dalījās kāda mamma, kurai puika pēc gadu ilgas vingrināšanās skaidri spēj izrunāt visus alfabētā esošos burtus.

Lasīt vairāk

Logopēdes ieteikumi par pirkstiņvingrinājumiem tava bērna attīstībai

Runas attīstībai ir ļoti būtiski vingrināt sīko motoriku jeb roku pirkstiņus, lai attīstītos tauste, pincetes veida tvēriens, roku veiklība. Tāpat pirkstiņvingrinājumi uzlabo bērna smadzeņu darbību un būtiski palīdz rakstīšanas iemaņu apgūšanā. Lūk, logopēdes Evijas Pugas ieteikumi, kā vingrināt bērna roku pirkstiņus.

Lasīt vairāk

Runas prasmju apgūšana bērniem: Kas to ietekmē un kas ir jāmāk

Foto: PantherMedia/Scanpix

Kāds bērns savu pirmo "mamma" pasaka vēl pirms savas pirmās dzimšanas dienas, cits savukārt runāt sāk nedaudz vēlāk. Mazuļiem runas prasmju apgūšana ir ļoti individuāls process, tomēr gandrīz visi vecāki ļoti gaida, ka viņu bērniņš sāks runāt, un ļoti uztraucas, ja runas prasmes sāk kavēties un atpaliek no līdzīga vecuma bērnu spējām runāt.

Lasīt vairāk

Sešgadnieks pazīst, bet nevar nosaukt krāsas

Foto: Shutterstock

Sešgadīgs puika pazīst visas krāsas, bet nespēj tās nosaukt. Mamma vaicā, kādi varētu būt iemesli un ko viņa pati var darīt lietas labā. Konsultē logopēds.

Lasīt vairāk

Pieci iemesli, kādēļ bērniem jāmācās dzejoļi

Foto: Shutterstock

Ziemassvētki jau klauvē pie durvīm, bērnudārzos un skolās pasākumi rit pilnā sparā, un tiem bērni gatavojas īpaši. Cits dzied, cits dejo vai skaita kādu dzejolīti, bet tradīcija ir tāda, ka arī pie vecīša līdzatnestā dāvanu maisa bērnam jānoskaita kāds pantiņš. Un te nu brīžiem var novērot dažādas ainiņas – ir bērni, kuri ļoti kautrējas, ir tādi, kuri pat atbilstošā vecumā ne par ko nevēlas mācīties dzejoli.

Lasīt vairāk

Saki 'ma–mma': pieci veidi, kā likt runāt bērnam-klusētājam

Foto: Shutterstock

Jau pārkāpta pirmā vecuma robeža, nopūsta pirmā svecīte dzimšanas dienas kūkā, bet viņš joprojām klusē un nepavisam nevēlas iepriecināt ģimeni ar pirmajiem vārdiņiem un nesaprot, cik ļoti tu vēlies, lai mazais iespējami ātrāk sāktu teikt "ma-mamma", "tē-tis".

Lasīt vairāk

Bērnam tūliņ četri gadi: vai viņš ir labs sarunu biedrs, vai jāsāk uztraukties

Foto: Shutterstock

Līdz trīs ar pusi gadu vecumam bērnam vajadzētu būt apguvušam valodas pamatus. Četru gadu laikā viņš būs paplašinājis vārdu krājumu līdz pāris tūkstošiem vārdu. Mazulis tos spēj gan saprast, gan izrunāt, turklāt lietos arī visus galvenos teikuma veidus.

Lasīt vairāk

Cik bagātai būtu jābūt divgadnieka valodai un kad ir pamats satraukumam

Foto: Shutterstock

Divus gadus un divus gadus un trīs mēnešus vecs mazulis jau spēj saprast diezgan garus un komplicētus teikumus. Viņa aizvien pieaugošās zināšanas par notikumu secību ikdienā un jēdzienu kategorijām nodrošina, ka šis process notiek vēl ātrāk un produktīvāk.

Lasīt vairāk

Kāpēc daži bērni sāk runāt krietni vēlāk par saviem vienaudžiem

Foto: PantherMedia/Scanpix

Daži bērni sāk pļāpāt kā radio, kad vēl nav sasnieguši gada vecumu. Tomēr tādu mazuļu kļūst arvien mazāk. Kādēļ? To skaidro logopēde Tatjana Komarova.

Lasīt vairāk

Cīņa ar 'R' burtu. Līdz septiņiem gadiem drīkst neizrunāt

Viena no visgrūtāk izrunājamām skaņām ir R. Lai izteiktu šo "rrrrr", runas aparātam, mēlei, lūpām, žoklim jāstrādā saskaņoti un jābūt pareizi trenētiem. Daba ir paredzējusi, ka mēle šim grūtajam uzdevumam trenējas jau no pašas pirmās piedzimšanas dienas. Zīžot un rijot, mēle kustas slīdoši, tieši tā, kā tai ir jākustas, lai vēlāk varētu pareizi runāt.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!