Foto: Shutterstock
Šķiet, lielākajai daļai cilvēku ir apzināta vai neapzināta vēlme patikt apkārtējiem, jo savstarpējās simpātijas – draudzīgas, romantiskas vai koleģiālas – liek justies labi gan tev, gan otram. Bet šo vēlmi padarīt par reālu ir grūtāk, nekā tas, iespējams, šķiet iedomās. Taču tas arī nav neiespējami – ir vienkāršas un ikdienišķas darbības, kas var palīdzēt tev citu acīs izskatīties patīkamākai.

Ja arī tu vēlies uzlabot attiecības ar ikdienā apkārt esošajiem cilvēkiem un šķist tiem patīkamāka, lasi tālāk un uzzini portāla ''Reader's Digest'' speciālistu ieteikumus.

Esi tu pati

Nav šaubu, ka turpmāk uzskaitītie ieteikumi var atvieglot savstarpējo simpātiju radīšanu. Taču tai pat laikā tie ir arī gana stresa un papildus satraukumu pilni, jo, izmēģinot tos praksē, var rasties bažas, vai visu dari pareizi. Tāpat arī iekšēja nepāliecinātība par to, ka tu lielai daļai apkārtējo nepatīc, var radīt papildus spriedzi. Tomēr centies šīs domas un satraukumus aizgaiņāt un atceries – dienas beigās cilvēkiem tu patiksi tāda, kāda esi patiesībā. Un darot to, ko mīli un kas tev rada prieku, tas radīs tādas pat emocijas arī citos.

Otram runājot, krati galvu, skaties acīs un neuzkrītoši atdarini


Foto: Shutterstock
Spēcīgs un noturīgs, bet ne pārspīlēts un pārlieku uzmācīgs – šādam vajadzētu būt acu skatienam ar otru partneri, ja vēlies iegūt viņa simpātijas. Taču atceries – šoreiz ar simpātijām nav jāsaprot vien romantiskas jūtas, bet arī draudzīgas vai pat tik vienkārši kā koleģiālas. Šāds acu skatiens tevi it kā padara pieejamāku, draudzīgāku, ieinteresētāku un vispārīgi patīkamāku, skaidrots Ziemeļrietumu universitātes veiktajā pētījumā. Kas vēl svarīgi – acu kontakta daudzums sarunas laikā pierādīts kā svarīgākais faktors, lai noteiktu to, cik patīkamu tevi uztver citi.

Savukārt ar galvas kratīšanu šoreiz nav domāta tāda, ko daudzi dara, piemēram, smagā metāla mūzikas koncertos, bet gan piekrītoša pamāšana. Tā neprasa daudz piepūles un otram parādīs, ka viņā klausies un esi teiktajā ieinteresēta. Žurnālā ''Perception'' publicēts pētījums rāda – laiku pa laikam piekrītoši pakratot galvu, iespējams otrā palielināt patiku par aptuveni 30 procentiem, bet radīt lielāku atvērtības un pieejamības sajūtu par 40 procentiem. Taču atceries nepārspīlēt, jo tas var radīt pretēju iespaidu.

Runājot par citu atdarināšanu, jāpiemin fakts, kuru, iespējams, vēlēsies apstrīdēt: mums patīk tie, kas ir līdzīgi mums. Kāds žurnālā ''Psycological Science'' publicēts pētījums liecina – vēl viens veids, kā neuzkrītoši signalizēt otram, ka esat līdzīgi, ir atdarināt viņa kustības, mīmiku. Protams, tev nav jāatkārto katra kustība, kuru izdara tavs sarunu biedrs, taču līdzīga poza, žesti vai runas stils var palīdzēt otra acīs izskatīties patīkamākam.

Pārstāj kritizēt sevi un izvairies no tenkām


Foto: Shutterstock
Psihoterapeite Džūlija C. Kulla atklāj – pārāk daudz cilvēku pieņem, ka kaut kas ar viņiem nav kārtībā, tāpēc citiem tik ļoti nepatīk. Taču patiesībā problēma nav tevī, bet tajā, kā tu pati par sevi domā. Šādas negatīvas domas ar laiku pārvēršas rīcībā, kas atspoguļo tavas sajūtas – tu uzvedies tā, kā citiem patiesi nespēsi iepatikties, tādējādi savas iedomas padarot par realitāti. Tā vietā turies pretim negatīvajām iedomām un mēģini atrast iemeslus, kāpēc citiem tu varētu patikt.

Tāpat ir ar citu kritizēšanu. Iespējams, tev šķiet, ka, iesaistoties tenkās, atrodi kopīgu valodu ar citiem un viņu acīs izskaties patīkamāka, kā arī tas it kā rada sava veida kopības sajūtu. Taču patiesībā tenkas citu acīs tev liek izskatīties mazāk uzticamai un simpātiskākai – rāda žurnālā ''The Journal of Personality and Social Psychology'' publicētais pētījums. Tāpat tajā izcelts apgalvojums – tas, ko saki par citiem, daudz pasaka par tevi pašu. Tāpēc tā vietā koncentrējies uz pozitīvo un citos izcelt to.

Izstaro prieku un stāsti jokus


Foto: Shutterstock
Žurnālā ''APA's Psychological Bulletin'' publicētā metaanalīze rāda – cilvēkiem automātiski patīk priecīgi, laimīgi cilvēki. Tāpat tajā skaidrots, ka, cilvēkam jūtoties laimīgam, viņš šķiet pārliecināts, optimistisks un enerģisks, kas savukārt pievelk citus cilvēkus un liek to acīs izskatīties simpātiskākam. Taču arī šeit jāatceras, ka pārspīlēts prieks un pozitīvisms var atbaidīt, tāpēc vienmēr atceries atrast zelta vidusceļu.

Savukārt citos raisīt prieku, palīdzēs joku stāstīšana. Ar humora izjūtu jebkurā dzīves situācijā un jomā ir jābūt uzmanīgai, jo humora izjūtas mēdz atšķirties un neveiksmīgi pateikts joks var notikumu izbojāt. Taču jau tad, kad esi iepazinusi apkārtējo humoru, muļķīgi joki var nākt talkā, lai citos raisītu simpātijas pret tevi. Tie ne tikai citus atbruņos, liekot tiem justies ērti tavā klātbūtnē, bet arī smiekli izdala hormonu oksitocīnu, kas atbild par savstarpējās patīkamās saiknes rašanos.

Lūdz pēc palīdzības un citu viedokļa


Foto: Shutterstock
Iespējams, tu esi viena no tiem, kam nepatīk lūgt pēc palīdzības, jo šķiet, ka tā citu acīs izskatīsies slikti. Taču patiesībā cilvēkiem patīk būt izpalīdzīgiem, tāpēc palīdzības lūgšana var tev palīdzēt citiem iepatikties. Protams, būs reizes, kad nespēsi tikt galā ar lieliem un nozīmīgiem uzdevumiem, kas prasa daudz laika un piepūles. Bet atceries – simpātiju atslēga slēpjas ikdienišķu norišu izpalīdzēšanā, piemēram, lūdzot otram atvērt durvis, kad tavas rokas ir pilnas mantu, vai nocelt kaut ko no augstākā plaukta, kuru pati nespēj aizsniegt. Varbūt tev tas liekas, muļķīgi, bet šādas šķietami nenozīmīgas palīdzības izpausmes cilvēkiem izraisa ļoti lielu gandarījumu.

Līdzīgi ir arī ar citu viedokli… Šķiet, šim apgalvojumam piekritīs teju ikviens – cilvēkiem ļoti patīk izteikt savu viedokli par jebko. Un to varam izmantot savā labā – lūdzot otram dalīties savās domās par tev svarīgu jautājumu, citi labprāt dalīsies savos prātojumos. Savukārt tu viņu acīs iegūsi pozitīvāku redzējumu. Taču atceries, ka vaicāšana pēc otra viedokļa ne vienmēr nozīmē pareizās atbildes vai risinājuma atrašanu – tas var arī vienkārši palīdzēt uzlabot savstarpējās attiecības un likt otram justies sadzirdētam.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!