Foto: DELFI.lt montāža
Vecāku šķiršanās laikā tiek satricināta bērna pamatvajadzība pēc drošības, dzīve kļūst neprognozējama, stāsta "Bērnības stāsti" bērnu un pusaudžu psiholoģe Lietuvā Neringa Bernatoniene. Bērns vairs nezina, ar ko, kur un kā viņš dzīvos, kā sazināsies ar vecākiem, ģimenes draugiem, vecvecākiem, radiniekiem, vai viņš paliks esošajā skolā, vai spēs sazināties ar to, pagalma draugiem, vai būs finansiālas iespējas apmeklēt iecienītākās vietas un cilvēkus.

Par to vairāk lietuviešu kolēģu Delfi.lt rakstā.

"Vecākiem šķiroties, bērns nonāk situācijā, kurā nespēj paredzēt savu ikdienas dzīvi, ir nenoteiktība par nākotni. Tas rada nedrošību un satraukumu. Paralēli šiem jautājumiem bērna iekšējā pasaulē ir bailes palikt novārtā, zaudēt vecāku mīlestību, var būt vainas sajūta, skumjas, dusmas. Laulības šķiršanas laikā tiek vājināta vecāku spēja saskatīt un pielāgot bērna jūtas un viņu nomierināt, jo vecāki paši piedzīvo spēcīgus emocionālus pārdzīvojumus. Tāpēc ir svarīgi, lai šķiršanās laikā atbalstu saņemtu gan bērni, gan vecāki.

Kad tētis un mamma ir saņēmuši psiholoģisko palīdzību, viņi labāk izprot savu bērnu vajadzības, tāpēc atvasēm nav jākļūst par vecāku psihologiem. Savukārt bērns atrod drošu vietu psihologa kabinetā, lai piedzīvotu savu zaudējumu, izpētītu, izteiktu un pieņemtu sarežģītas jūtas, kā arī savas vajadzības," stāsta N. Bernatoniene.

Neļaujiet sevi apmānīt, ka jaunāki bērni neko nesaprot. Bieži vecāki psihologa kabinetā ir pārsteigti, ka bērns zina lietas, ko vecāki viņam nav tieši pateikuši.

Lietuvā vairāk nekā puse laulību nebeidzas, kā mēs kopš bērnības esam pieraduši dzirdēt pasakās: "viņi dzīvoja ilgi un laimīgi..." Proti, uz 100 laulībām ir 45 šķiršanās. Vairāk nekā pusē šo gadījumu ir kopīgi nepilngadīgi bērni. Pēc šķiršanās gandrīz 7000 bērnu palieka dzīvot nepilnās ģimenēs (galvenokārt bez tēva).

Kas būtu jāzina pieaugušajiem, lai palīdzētu bērniem izdzīvot vecāku šķiršanos, saruna ar psiholoģi Neringu Bernatonieni.

Ir virkne ģimeņu, kuras neuzdrošinās šķirties, apgalvojot, ka izmisīgi dzīvos kopā, jo bērniem tā ir labāk. Kur ir robeža, kad labāk šķirties, jo šāda kopīga dzīve bērnam neder?

Pētījumi rāda, ka bērni, kas dzīvo ģimenēs, kur vecāki ir kopā, bet ir ļoti konfliktējoši vai ģimenēs, kur ir slēpts naidīgums un augsts spriedzes līmenis, ir lielāks emocionālo un uzvedības grūtību risks nekā bērniem, kas dzīvo ar šķirtiem, bet nekonfliktējošiem vecākiem. Vecāki, kas atrodas pastāvīgā konfliktā, rada mājās neizturamu spriedzi. Tas neatstāj vietu bērnu pārdzīvojumiem. Piedzīvotā stresa dēļ bērniem var būt depresija, trauksme, mācīšanās grūtības, viņi meklē mieru, uzvedoties bīstami utt. Apsverot lēmumu par laulības šķiršanu, ir svarīgi novērtēt konfliktu intensitāti, ilgumu, dinamiku, laulāto spēju izturēties pret otru ar cieņu un samierināšanos.

Tomēr tikai retais, šķiet, spēj izšķirties skaisti, un bērni bieži kļūst par nelīdzsvarotu vecāku attiecību ķīlniekiem. Kā bērni jūtas tādās situācijās?

Bērnu visvairāk ietekmē nevis šķiršanās, bet konfliktējoša šķiršanās, nebeidzami vecāku strīdi, nevaldāmas dusmas, savstarpēji apvainojumi. Ļoti konfliktējošās vecāku attiecībās papildus iepriekš uzskaitītajām sajūtām bērns var piedzīvot lojalitātes konfliktu. Ja katrs vecāks sagaida, ka bērns viņu atbalstīs, atvasei kļūst grūti uzturēt labas attiecības ar abiem konfliktējošajiem vecākiem. Piemēram, baidoties zaudēt mātes mīlestību, bērns var atteikties sazināties ar tēvu, lai tādējādi nodrošinātu mātes mīlestību. Bērnam, kurš dzird, ka viens no vecākiem ir slikts, var rasties grūtības ar identitāti un pašizveidošanos, viņš var sākt domāt, ka ir slikts. Tiesāt bērnu pret vienu no vecākiem ir tas pats, kā tiesāt bērnu pret sevi. Es atceros savu klientu, kurš dzirdēja, kā tētis sauc mammu par muļķi. Zēnam bija sajūta, it kā uz sirds būtu uzkritusi akmeņu kaudze. Tāpat neļaujiet sevi apmānīt, ka jaunāki bērni neko nesaprot. Bieži vecāki psihologa kabinetā ir pārsteigti, ka bērns zina lietas, ko vecāki viņam nav tieši pateikuši. Vecāki domā, ka var noslēpt savas naidīgās jūtas pret bijušo dzīvesbiedru, bet bērni jūt un "skenē" vecāku ķermeņa valodu, balss toni, skatienus un pamanāmas pauzes.

Ir arī ļoti svarīgi, lai šķirtie vecāki sazinātos savā starpā tieši, nevis caur bērnu. Vecākiem nevajadzētu caur bērnu nodot vienam otram ziņas, finanšu izdevumu pieprasījumus vai apvainot bērnu par bijušā laulātā personīgo dzīvi.

Foto: Shutterstock

Nav noslēpums, ka dažas sievietes nevēlas šķirties pat no vīriešiem, kuri ir vardarbīgi, atkarīgi no alkohola vai kuriem ir citi trūkumi ģimenes dzīvē, pamatojot to ar vārdiem – bērniem ir vajadzīgs tēvs. Ko jūs teiktu – varbūt šādos gadījumos bērniem tomēr ir labāk bez tēva?

Bērniem vienmēr ir abi vecāki. Laulības šķiršanas laikā tiek šķirti vīrs un sieva, bet ne vecāki un bērni. Bez tam nepazūd fakts, ka bērnam ir divi vecāki. Pat ja tādu objektīvu iemeslu dēļ kā vardarbība, piespiešana, atkarība – , nav iespējams dzīvot kopā ar vienu no vecākiem, bērnam ir tiesības zināt, izpētīt un izprast savu vēsturi. Viņam ir tiesības ilgoties pēc tēva vai mātes. Vēl lielāks kaitējums bērnam tiek nodarīts, ja viņa nepareiza uzvedība tiek identificēta ar vienu no vecākiem, bērnu iebiedējot – lai tikai viņš nekļūtu līdzīgs tam vecākam, ja slikti uzvedas. Dažreiz tuvinieki baidās, ka bērns var mantot noslieci uz vardarbību, atkarībām, tāpēc viņi cenšas slēpt ģimenes vēsturi. Tomēr psihologi zina, ka noslēpumi nepalīdz, bet tikai kavē traumatiskas pieredzes apstrādi.

Baidoties zaudēt mātes mīlestību, bērns var atteikties sazināties ar tēvu, lai tādējādi nodrošinātu mātes mīlestību.

Dažreiz ir vieglāk redzēt pasauli un cilvēkus tikai melnbaltā krāsā, bet cilvēka iekšējā pasaule ir piepildīta ar dzīvību un enerģiju, kad acis ir plaši atvērtas, redzot visas dzīves krāsas.

Parasti bērni pēc šķiršanās paliek pie mātes. Vai zēni un meitenes, kas redz tēvu retāk vai vairs neredz, aug, piedzīvojot šo zaudējumu atšķirīgi?

Pat dzīvojot kopā ar vienu vecāku, bērni pēc šķiršanās mijiedarbojas ar dažāda dzimuma cilvēkiem, viņiem ir radinieki, vecvecāki, skolotāji, treneri. Ja bērns nespēj sazināties ar savu dzimuma tēvu, viņam var būt siltas un ciešas attiecības ar treneri vai radinieku, un ar to var pietikt. Sarežģītāk, ja vecāks vai māte, kas audzina bērnu, slikti runā par pretējo dzimumu, nepieļauj nevienu dzimumam raksturīgu uzvedību, piemēram, pusaudžu grims rada tēvam pārspīlētas bailes, ka meita kā māte kļūs nerātna vai mazākā agresīvākā pusaudža uzvedība tiek apspiesta, tādējādi nomācot viņa vitālo enerģiju rīkoties un izpētīt pasauli.

Vai ir konstatēts, ka noteikta vecuma bērniem vecākiem ir vieglāk pārdzīvot šķiršanos? Piemēram, varbūt, kad bērni ir ļoti mazi, viņiem ir vieglāk, jo viņi neatceras, ka kopā var būt skaista dzīve vai varbūt vieglāk ir pusaudžiem, kuri visvairāk interesējas par savām lietām?

Savā praksē esmu vairākkārt dzirdējusi līdzīgu jautājumu no vecākiem, kuri ierodas konsultēties. Diemžēl nav vienas pareizas atbildes. Laulības šķiršanas laikā, atkarībā no bērna vecuma, mēs sagaidām dažādus simptomus: divus līdz piecus gadus veciem bērniem var būt grūtības aizmigt, atdalīšanās trauksme var rasties, ja bērnam jau ir attīstījušās tualetes iemaņas, viņš var pakāpties attīstībā un atkal čurāt biksēs, var būt dusmu uzliesmojumi.

Bērniem vecumā no pieciem līdz 12 gadiem var rasties mācīšanās grūtības, skumjas, nemiers, neracionālas bailes un dusmu lēkmes. Pusaudži var uzņemties riskantu uzvedību, mēģināt mazināt trauksmi ar psihotropām vielām, seksu. Daži var lūgt atbalstu nepareiziem cilvēkiem. Dažiem var attīstīties ēšanas traucējumi.

Ir svarīgi nemaldināt bērnu un par mazajiem nedomāt, ka viņi neko neatcerēsies vai nesaprastīs. Slavenais psihoanalītiķis Donalds Vinikonts teicis, ka nav atsevišķa bērna un mātes. Tas nozīmē, ka mātes psiholoģiskais stāvoklis ir cieši saistīts ar bērnu. Ja māte šķiršanās laikā piedzīvo lielu stresu, nedrošību, nemieru, skumjas, tas būtiski ietekmē mazuļa turpmāko psiholoģisko attīstību.

Nav universāla piemērota bērna vecuma, kad vecākiem šķirties. Mēs varam teikt, ka tad, kad vecāku konflikti un nesaskaņas kļūst noturīgas, intensīvas un hroniskas, un kad vecākiem vairs nav resursu to atrisināšanai, ir pienācis laiks gudri un bez steigas apsvērt dzīves iespējas.

Ar kādām problēmām visbiežāk saskaras šķirtās ģimenēs dzīvojošie bērni?

Jaunāki bērni var justies vainīgi vecāku šķiršanās dēļ, ņemot vērā viņu vecumam raksturīgo domāšanu, ka viņus vairs nemīl un nepamet viens vecāks, un viņiem var būt arī nereālas cerības, ka vecāki samierināsies. Dažreiz bērni var uzņemties pienākumus, kas ir ārpus viņu kontroles un ir pārāk smagi, lai rūpētos par pamestu vecāku. No savas prakses es atceros meiteni, kura no rīta nevarēja iet uz skolu un tajā nespēja koncentrēties. Konsultācijas laikā noskaidrojās, ka meitene baidās atstāt mammu vienu mājās. Meitenes māte pēc šķiršanās piedzīvoja depresiju, tāpēc meitene bija ļoti noraizējusies par māti un centās par viņu parūpēties.

Bērnu visvairāk ietekmē nevis šķiršanās, bet konfliktējoša šķiršanās, nebeidzami vecāku strīdi, nevaldāmas dusmas, savstarpēji apvainojumi.

Dažreiz bērna uzvedība var kļūt agresīva, vardarbīga, viņš var sākt pārkāpt noteikumus. Dažreiz bērns var ārēji neizrādīt smagās jūtas, bet iekšēji tās smagi izdzīvot. Tad var būt trauksme, depresijas simptomi, domas par pašnāvību, viņam var rasties fiziskas sāpes. Bērnam var attīstīties un palielināties somatiskās sūdzības: galvassāpes, sāpes vēderā, slikta dūša.

Nobeigumā es tomēr gribētu atcerēties slavenā psihoterapeita un individuālās psiholoģijas aizsācēja Alfrēda Adlera ideju: "Viss var būt citādi". Lai gan traumatiskiem notikumiem bieži ir universāla dinamika, lielākajai daļai cilvēku joprojām izdodas pārstrādāt savu traumatisko pieredzi. Es vēlos iedrošināt visus, kas pārdzīvo šķiršanos. Savā praksē esmu satikusi vairākus šķirtus vecākus, kuri man ir iemācījuši ģeniālus saziņas veidus ar bērniem. Izmantojot tehnoloģiskās iespējas, pat ja viņi neatrodas vienā pilsētā, vecāki "pavada" bērnus grupās, kopā ar bērniem gatavo pusdienas un vakaros kopā caur videozvaniem lasa pasakas. Drosme būt nepilnīgam vecākam, bet būt kopā ar savu atvasi palīdzēs bērnam nostiprināt viņa autonomiju, drosmi un pārliecību par sevi un pasauli.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!