Foto: Shutterstock

Klajā laista Veselības ministrijas un ekspertu izstrādāta video simulācija, kuras mērķis ir vecākiem sniegt praktiskus padomus pusaudžu ņirgāšanās mazināšanai. Video simulācija veidota kā interaktīvs atbalsta rīks, kurā ir apkopoti un skaidroti būtiskākie pusaudžu ņirgāšanās aspekti, kā arī sniegti praktiski izmantojami ieteikumi ņirgāšanās situāciju atpazīšanai, novēršanai un saziņai ar pedagogiem.

Video simulācija tapusi VM informatīvās kampaņas "Ieskaties acīs! Ņirgāšanās – nav smieklīgi!" ietvaros.

Simulācijas saturā ir apkopotas izplatītākās situācijas, ar kurām vecāki var saskarties pusaudžu ņirgāšanās kontekstā. Tām jautājumu un izspēļu veidā tiek piedāvāti un skaidroti dažādi rīcības scenāriji un ieteikumi, tādējādi virzot vecākus uz vēlamo rīcību ņirgāšanās gadījumos.

"Jebkuras bērna uzvedībai netipiskas pazīmes, piemēram, ilgstoša nomāktība, fizisku sāpju parādīšanās bez medicīniska iemesla, apetītes izmaiņas, pēkšņa atzīmju pasliktināšanās skolā, izmaiņas draugu lokā u. tml. var liecināt par ņirgāšanās pieredzi. Vecāki savus bērnus pazīst vislabāk, tādēļ tieši vecākiem ir labākās iespējas savlaicīgi atpazīt ņirgāšanos un ātri rīkoties, lai to novērstu. Jāatceras, ka no ņirgāšanās cieš visi – gan upuris un novērotāji, gan pāridarītājs, tomēr, iesaistoties visām pusēm – pusaudžiem, viņu vecākiem, pedagogiem un skolu vadībai, – ņirgāšanos ir iespējams apturēt," uzsver pusaudžu psihoterapijas speciālists Nils Konstantinovs.

Video simulācijā katram jautājumam vai situācijas izspēlei ir piedāvāti no trim līdz pieciem atbilžu variantiem, un parādīsies eksperta komentārs, kādēļ konkrētā atbilde vai rīcība ņirgāšanās situācijā ir vai nav vēlama. Piemēram, video simulācijā ir ietverti jautājumi par vēlamo vecāku rīcību, ja nokļuvis kādā no ņirgāšanās lomām – kļuvis par upuri, novērotāju vai pāridarītāju. Tāpat tajā ir attēlota sarunas veidošana ar bērnu, pedagogiem un citiem vecākiem.

Video simulācija bez subtitriem pieejama šeit, savukārt ar – šeit.

VM un jomas eksperti aicina vecākus kopā ar bērniem noskatīties arī mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos, apspriest filmā redzēto un pārrunāt bērnu pieredzi skolā. Mācību filma ir pielāgota arī bērniem ar dažādām uztveres vajadzībām.

Mācību filmas dažādās versijas atradīsi šeit.

Praktiski izmantojami materiāli ir pieejami arī pedagogiem un izglītības iestāžu vadībai – mācību platformā "LU Open Minded" bez maksas ir pieejami digitālie kursi "Kā novērst pusaudžu ņirgāšanos?" Tajos ir apkopoti praktiski izmantojami rīcības algoritmi un instrumenti ņirgāšanās situāciju atpazīšanai, novēršanai un saziņai ar bērnu vecākiem. Visas kursu epizodes ir pieejamas arī VM "Youtube" vietnē.

Citi kampaņas materiāli atrodami "ieskatiesacīs.lv".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!