Foto: Shutterstock
Jaunais mācību gads jau iešūpojies. Daudziem skolēniem tas ir priecīgs notikums, ļoti iespējams, vasara jau nedaudz garlaikoja, turpretī citiem bērniem nepavisam negribas atgriezties pie mācību grāmatām un skolas dzīves. Tomēr vēl dažiem doma par atgriešanos skolā izsauc spēcīgas bailes, jo labi zina - viņus gaida ņirgāšanās.

Lai palīdzētu bērnam, kurš kļuvis par mobinga upuri, ir svarīgi jau savlaicīgi pamanīt pastāvošo problēmu, savā blogā "Newwingscounseling" norāda ģimenes psihoterapeite Dženisa Harmona. Ja pievērsīsi uzmanību dažām zemāk minētām pazīmēm par iespējamu nelabvēlīgu vidi skolā, ir laiks nopietni parunāt ar savu bērnu.

 • Bērns negrib iet uz skolu. Viņš var lūgties vecākiem palikt mājās, pārspīlējot slimības simptomus vai vienkārši bastojot skolu.
 • Viņš pārstāj komunicēt ar draugiem. Bērns kļūst asociāls, atsvešināts.
 • Viņam krasi mainās garastāvoklis. Ja bērnu bez acīmredzama iemesla sāk mocīt depresija vai trauksme, tā var būt pazīme, ka skolā kaut kas nav kārtībā. Nereti tā ir tieši ņirgāšanās par tavu bērnu.
Foto: Shutterstock
 • Viņam ir problēmas ar miegu. Bērnam ir grūti iemigt vai no rīta pamosties, viņš valstās pa gultu vai viņu moka murgi. Bērnam var būt grūti atgaiņāt sliktas domas un pārdzīvojumus. Bailes un depresija neļauj gulēt.
 • Viņš atnāk mājās izsalcis. Tas var nozīmēt, ka viņam skolā atņem naudu, kas paredzēta launagam vai brokastīm.
 • Viņš skolā izvairās apmeklēt tualeti. Tur viņš var nonākt strupceļā, un blakus nav neviena pieaugušā, kas varētu nākt palīgā. Tieši tur bieži viņu sagaida pāridarītāji.
 • Viņa mantas pazūd vai atrodas salauztas. Pievērs uzmanību šīm salauztajām vai pazudušajām rotaļlietām, skolas piederumiem, mobilajam tālrunim. Tie, kuri ņirgājas par tavu bērnu, bieži atņem vai speciāli sabojā viņa mantas, tādā veidā parādot savu agresiju un cenšoties ietekmēt upura gribu.
 • Uz bērna ķermeņa var būt pamanāmi zilumi un rētas. Pat, ja bērns saka, ka vienkārši ir nokritis, nevajadzētu izslēgt iespējamību, ka viņš tiek fiziski ietekmēts.
 • Krītas mācību panākumi. Ņirgāšanās traucē bērnam koncentrēties mācībām. Viņš var bastot stundas, lai izvairītos no tikšanās ar pāridarītājiem. Bet viņi var nozagt vai saplēst tava bērna burtnīcas ar mājasdarbiem.
 • Viņš izgāž dusmas uz vecākiem vai brāļiem un māsām. Ja par bērnu skolā ņirgājās un izsmej, nereti viņš sāk agresiju izpaust tieši pret vistuvākajiem cilvēkiem.
 • Viņam mainās intereses internetā. Dažreiz bērni vai aizklāt telefona vai datora ekrānu, kad esi līdzās, jo viņam ir kauns par to, ko citi par viņu raksta sociālajās vietnēs. Vai arī bērns var tieši izrādīt pastiprinātu interesi pret sociālajiem tīkliem, cenšoties sevi aizsargāt no uzbrukumiem vai pastāvīgi pārbaudot, vai par viņu atkal nav uzrakstīts kaut kas aizskarošs.
 • Bērns steidzas mājās. Viņš cenšas iespējami ātrāk atgriezties mājās pēc mācībstundām, baidās, ka skolas apkārtnē viņu var gaidīt pāridarītāji.

Diemžēl visos laikos ir bijuši tādi bērni, kuriem patīk par citiem ņirgāties. Tu kā vecāks nevari paļauties uz to, ka bērns pats atklāti pastāstīs par notiekošo. Pilnīgi iespējams, ka viņu nomoka kauns un viņam šķiet, ka viņš pats ir vainīgs pie šīm problēmām.

Iemācoties pamanīt trauksmainās pazīmes, tu varēsi savlaicīgi bērnu uzaicināt uz sarunu. Sākt var ar pavisam vienkāršu jautājumu: "Kāpēc tu pēdējā laikā nevēlies doties uz skolu? Varbūt tevi kaut kas skolas vidē satrauc?"

Tu vari padalīties ar saviem stāstiem par netaisnīgu attieksmi bērnībā pret tevi: "Kad es gāju no skolas mājās, viens puisis pastāvīgi man skrēja pakaļ un mētājās ar akmeņiem. Varbūt arī ar tevi notiek kaut kas līdzīgs?" Iespējams, tev arī pieaugušā vecumā nācies saskaraties ar šādu attieksmi, piemēram, no kolēģu puses, vai arī tev ir labi pazīstama bezspēcības sajūta, ko piedzīvo bērns. Nomierini bērnu, apsolot, ka reaģēsi adekvāti uz viņa stāstījumu un neiejauksi viņu vēl lielākās nepatikšanās.

Vairumā gadījumu ir saprotams, kāpēc bērns baidās – mamma vai tētis tūliņ dusmās aizskries uz skolu sūdzēties, un tādēļ bērns izskatīsies muļķīgi, kā arī vēl vairāk viņam darīs pāri. Daudzi vecāki baidās, ka bērnu sāks apcelt skolā. Mēs visi vēlamies pasargāt savus bērnus, bet, lai to izdarītu, ir jāprot savlaicīgi atpazīt problēmu un atrast veidu, kā taktiski parunāt ar bērnu par to, kas notiek viņa dzīvē.

Lūk, zemāk atradīsi vēl citus portāla "Cālis" arhīva rakstus par šo aktuālo tēmu! Diemžēl, aktualitāte nezūd!

VBTAI izglītības iestādēs atklāj smagus mobinga gadījumus; norāda uz nepietiekamu bērnu uzraudzību

Konfliktējošas attiecības starp vienaudžiem ir būtiskākie pārkāpumi, kas atklāti gan izglītības iestādēs, gan ārpusģimenes aprūpes iestādēs. Fiziskās un emocionālās vardarbības izpausmes tiek konstatētas gan pirmsskolas, gan vispārējās izglītības iestādēs – gan no salīdzinoši vieglām izpausmēm līdz pat smagiem kompleksa mobinga gadījumiem, informē
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
(VBTAI), apkopojot paveikto šā gada laika posmā no marta līdz augustam.

Lasīt vairāk

Pazīmes, kas liecina – tavs bērns skolā kritis par apsmiešanas upuri

Ikviens pieaugušais zina, cik nežēlīgi var būt bērni – īpaši skolā. Ņirgāšanās ir kļuvusi par teju parastu parādību. Taču fiziskās rētas sadzīst, bet, lūk, morālās var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu un spēcīgi ietekmēt bērna psiholoģisko stāvokli.

Lasīt vairāk

Puiku skolā apceļ; kā celt pašpārliecību – tēta palīgā sauciens

Vienaudžu savstarpējās attiecības skolā – jautājums, kas būs aktuāls vienmēr. Vieniem komunikācija ar citiem problēmas nesagādā, citiem – pat visai iespaidīgas. Tieši tikpat aktuāla lieta mūsdienās – vecāki skrien kā vāveres ritenī, kamēr bērni paliek kaut kur otrajā plānā, kā rezultātā viņiem pat pazūd interese par realitāti un kopābūšanu ar vecākiem.

Lasīt vairāk

Instruktore: Cik patiesībā nežēlīgi var būt bērni un jaunieši pret saviem vienaudžiem

To, ka šis ir cits laikmets, kurā dzīvojošie bērni atšķiras no saviem vecākiem, atzīst gana daudz dažādu speciālistu, kas strādā ar bērniem. Un savs viedoklis ir arī Paulai Sniedziņai, kura pati vēl nav mamma, bet ikdienā strādā ar dažāda vecuma bērniem, esot instruktore ūdens atrakciju parkā.

Lasīt vairāk

Ņirgāšanās skolā – bieži sastopams vardarbības veids. Rīcības plāns, kā atpazīt un novērst

Ņirgāšanās skolā ir bieži sastopams vardarbības veids ar izteikti negatīvu ietekmi uz bērna vai pusaudža psihi. Ņirgāšanās (no angļu valodas bullying) tiek definēta kā spēka un pārākuma demonstrēšana pret citu personu, kas tiek realizēta caur agresiju, ietverot negatīvu vārdisku, sociālu un fizisku rīcību ar naidīgu nolūku, tādējādi radot upurim ciešanas. Šāda rīcība tiek īstenota caur spēku samēra atšķirību starp varmāku un upuri un vairākkārt atkārtota.

Lasīt vairāk

Pusaudzis skolā tiek apcelts: kā pamanīt un ieteicamais rīcības plāns

Mobings jeb sistemātiski pāridarījumi pusaudžu vidū nav jauna parādība, tā ir bijusi sastopama jau kopš seniem laikiem. Skatoties no pieaugušā viedokļa, pāridarīšana pusaudžu vidū ir gan bezjēdzīga, gan nežēlīga, bet, diemžēl, tā ir bieži sastopama. Liela daļa no pieaugušajiem ar to ir saskārušies, paši būdami pusaudži.

Lasīt vairāk

Skolas vecuma bērna agresijas dažādās sejas un biežākie cēloņi šādai uzvedībai

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) pēdējo gadu laikā vairākkārt saņēmusi informāciju par gadījumiem, kad skolēnu agresīvā uzvedība rada pamatotus draudus savai, citu izglītojamo un izglītības iestādes darbinieku veselībai, dzīvībai vai drošībai. Šī rīcība izpaužas, uzbrūkot vienaudžiem un skolotājiem, izmantojot asus priekšmetus, regulāri emocionāli pazemojot, lietojot rupjus vārdus, bojājot skolas inventāru u.tml. Šādi gadījumi praksē kļūst arvien biežāki un izglītības iestādes jūtas bezspēcīgas situācijas risināšanā.

Lasīt vairāk

Policija: visnežēlīgākie bērni var būt vecumā no 11 līdz 15 gadiem

Mūsdienu bērni mēdz būt ļoti nežēlīgi, un visspilgtāk tas parādās vecumā no 11 līdz 15 gadiem, lai gan ļoti vardarbīgi bērni sastopami arī pirmsskolas vecumā, portālam "Cālis.lv" atzīst Valsts policijas (VP) Galvenās kārtības policijas pārvaldes Dienestu koordinācijas biroja priekšniece Mārīte Ziemele, komentējot policijas sagatavoto pārskatu par nepilngadīgo noziedzības stāvokli, noziedzīgos nodarījumos cietušajiem bērniem un noziedzības novēršanas problēmām 2014.gadā.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!