Foto: Shutterstock
Kad kārtējo reizi sēdi savā ierastajā darba krēslā, bet domās esi pavisam citā vietā, iespējams, vērts apsvērt domu par profesijas maiņu. Pastāv varbūtība, ka dziļi sirdī jau saproti, ko patiešām vēlies iesākt, tomēr, kā pārliecināties, ka neveic dramatiskas pārmaiņas un pārlieku neriskē?

Pirmajā mirklī tas varētu šķist muļķīgi, jo "kā, es taču beidzot daru to, ko vienmēr esmu vēlējusies". Tomēr ir vērts saprast, ka jauna virziena izvēle vēl nenozīmē to, ka viss ir izdarīts. Ir jāpieliek nelielas pūles, lai potenciāli nostiprinātu savu izvēli, būtu pati labākā un galu galā, nenožēlotu karjeras ceļa maiņu. Tāpēc, ja meklē motivācijas devu, kā būt vēl labākai, smelies iedvesmu no karjeras maiņas stratēģes un karjeras menedžmenta uzņēmuma "Aspire" dibinātājas Rendijas Basinas.

Šeit vari iepazīties ar pazīmēm, kas liecina – laiks rakstīt atlūgumu un meklēt jaunas karjeras iespējas.

Pirmais solis – apdomā potenciālās iespējas

Foto: Shutterstock

Pēc tam, kad esi sapratusi, kas tev ir vajadzīgs no karjeras, kas patīk, nepatīk, motivē tevi darboties, ir vērtīgs un liek tev iedegties par savu darbu, ir laiks apdomāt, ko no jaunās karjeras vēlies iegūt, lai īstenotu visus izvirzītos kritērijus un mērķus.

Labākais veids, kā palīdzēt izanalizēt visu, ko varētu ieguldīt jaunās karjeras pilnveidošanā – palūgt palīdzību kādam citam, lai šis cilvēks palīdzētu izvērtēt situāciju no malas. Dēvēsim to par "divas galvas gudrākas, kā viena" principu. Atrodi kādu paziņu vai draudzeni, kas domā ārpus rāmjiem, kam ir loģiskā domāšana un personu, kas vienkārši savā dzīvē ir saskārusies ar to, ka pieredzes bagāžā ir divas dažādu jomu karjeras.

Tad, kad palīgs atrasts, padalies ar iepriekš sagatavotu, nelielu rakstu darbu, kurā uzskaitītas ar karjeru saistītās lietas, kas tev patīk, nepatīk, ko tu augstu novērtē un kas liek tev aizrauties darbā. Pēc tam, kad konsultants iepazinies ar to, kam esi gatava, kā arī ar tavām interesēm, diskutējiet par to, kas varētu būt tev piemērotākais ceļš jaunajā karjerā. Piemēram, ja izkristalizējies, ka projektu vadība, sadarbības partneru piesaistīšana vai uzņēmuma tēla veidošana ir tas, kas tevi interesē, izvēlies vienu no šiem variantiem, uz ko koncentrēties, lai iegūtu maksimumu.

Otrais solis – izpēti industriju un darba iespējas

Foto: Shutterstock

Pēc tam, kad esi sašaurinājusi interešu loku, vari sākt ievākt padziļinātāku informāciju par izvēlēto karjeras virzienu. Tas palīdzēs saprast, vai tiešām tam esi gatava – un nevajag raizēties, ja domas mainās, jo karjeras maiņas procesā tas ir tikai normāli, ka pēc izpētes saproti, ka tomēr nevēlies darīt no sākuma iecerēto. Informācijas iegūšanai noderēs gan dažādu darbā iekārtošanas aģentūru materiāli, kas plaši atrodami internetā, gan stāsti no darba ņēmēju pieredzes, gan padomi no darba devējiem. Atliek vien atrotīt piedurknes un ienirt informācijas jūrā. Vai vēl labāk – parunāt ar personu, kas dara tieši to, ko vēlies darīt arī tu.

Trešais solis – apsver iespēju 'pielaikot' jauno darbu

Foto: Shutterstock

Pēc tam, kad esi izpētījusi iecerēto karjeras lauciņu, vari padomāt par to, vai ir vērts uzreiz mesties pilna laika darbā vai tomēr tikai iecerēto darbu "pielaikot" – pamēģināt kādu laiku pastrādāt šajā sfērā. Ja to pamēģināsi pietiekami īsu laiku, daudz nezaudēsi un būsi sapratusi, vai tava izvēle tiešām ir piemērota. Ir daži veidi, kā to īstenot.

Pirmais variants ir brīvprātīgais darbs vai prakse – tādā veidā varēsi pastrādāt tās nozares uzņēmumā, uz kuru esi koncentrējusies. Šim variantam gan ir ēnas puse – brīvprātīgais darbs ir neapmaksāts, tāpat arī bieži vien prakses.

Otrs variants – sameklē pusslodzes darbu. Tas var nebūt viegli, bet vismaz tādā veidā sapratīsi, vai karjeras maiņa ir tas, ko tiešām vēlies. Turklāt, atšķirībā no prakses, pusslodzes darbs būs apmaksāts.

Trešais variants – pārcelies uz jau esošās darbavietas citu nodaļu. Ja uzņēmums, kurā strādā, ir pietiekami liels, bet tavs konkrētais amats tevi neapmierina, vari mēģināt mainīt pozīcijas, ja priekšniecība, protams, to atļauj. Reizēm nav nepieciešams drastiski mainīt visu – ja kādā citā nodaļā atrodas brīva vakance, apspriedies ar priekšnieku un izrunājies par to, ka tevi neapmierina pašreizējais darbs. Tādā veidā varēsi kaut nedaudz mainīt vidi un varbūt pamēģināt to karjeras virzienu, ko vienmēr esi vēlējusies.

Bet, ja neviens no minētajiem variantiem neliekas piemērots, vari apsvērt iespēju sevi vispirms pilnveidot, apmeklējot sev atbilstošākās nozares kursus.

Ceturtais solis – uzlabo savu CV

Foto: Shutterstock

Viena no lielākajām kļūdām, ko vari izdarīt, meklējot jaunas karjeras iespējas – iesniegt to pašu CV, ko izmantoji līdzšinējā darba iegūšanā. Piemēram, asistenta darbam uzņēmuma reklāmas daļā nederēs tavs CV, kurā uzskaiti, ka dažus gadus esi strādājusi kā restorāna zāles pārzine. Ir jāpielāgojas pieprasījumam un jāpadomā, kā savas prasmes attiecināt uz jauno darbu.

Sāc ar to, ka aplūko darba piedāvājuma apraksta daļu, kur ir uzskaitītas kandidātam nepieciešamās prasmes, iesaka Rendija Basina. Savas līdz šim pielietotās prasmes noteikti noderēs arī jaunajā darbā, ja vien pratīsi pasniegt savu pieredzi atbilstoši un tā, kā tas būtu vajadzīgs darba devējam. Tu noteikti vari atrast prasmju saikni, kas noderēs – tikai neliec cilvēkam, kas tavu CV lasīs, vilkt paralēles pašam, bet gan paskaidro tās pati.

Piektais solis – veido kontaktus un atrodi mentoru

Foto: Shutterstock

Viena no lietām, kas visnotaļ palīdz karjeras maiņā, ir kontakti no attiecīgās nozares, kas varētu palīdzēt saziņā ar potenciālajām darbavietām. Tas var nebūt viegli, bet noteikti pavērs iespējas, lai uzzinātu vairāk par karjeras iespējām un visu nepieciešamo, lai iegūtu darbu. Viena no lietām, kas var noderēt, ir konkrētu profesionālo asociāciju uzmeklēšana vai konsultācijas ar nodarbinātības speciālistu.

Tomēr, ja vēlies visu uzzināt tieši no cilvēka ar pieredzi jaunizvēlētajā sfērā, ir vērts nekautrēties un atrast mentoru. Tam obligāti nav jābūt labi atpazīstamam cilvēkam savā sfērā – tas var būt tevis noskatītā uzņēmuma cilvēks, kas strādā to pašu darbu, par kuru sapņo pati. Mūsdienās kontaktinformāciju atrast nav neiespējami, atliek tikai sākt meklēt un interesēties, kaut tuvāko paziņu lokā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!