Fоtо: Shutterstock

Interjers mode mainās – gluži kā apģērbu tendences. Kas vieniem savulaik šķita stilīgs un katram bija jānopērk, tas tagad palicis pagātnē. "Design Therapist" interjera arhitekte Anita Lūse "Tava Māja" ieskicē 12 lietas, kas izgājušas no modes.

"Interjera un modes entuziastiem šī noteikti ir svarīga tēma, taču, manuprāt, galvenais interjerā, līdzīgi kā modē, saprast, kas uzrunā un patīk pašam, jo tendences mainās ik pēc pāris mēnešiem, bet stils ir tas, kas katram cilvēkam ir personisks un autentisks. Neapšaubāmi, paši oriģinālākie interjeri ir tie, kuri neseko nekādiem kanoniem un kuros jūtama personība un dvēsele," uzskata interjera arhitekte.

"Ja tomēr kāds no "neaktuālajiem" elementiem un piegājieniem šķiet sirdij tuvs, no tā nevajag atteikties modes vārdā," mudina speciāliste.

Rakstā zemāk vari aplūkot nosauktās tendences, kas izgājušas no modes, kā arī aplūkot attēlos sliktos un labos piemērus interjerā.

Interjera stili un apdares materiāli

"All-white-everything" ("viss baltā") interjeri


"Diezgan ilgu laiku aktuāli bijuši interjeri, kuros lielākā daļa plakņu un elementu ir baltā krāsā, radot itkā mūsdienīgu un atvērtu vidi. Šķiet, ka no šīs tendences visi jau esam noguruši un savu vidi vēlamies redzēt daudzpusīgāku un interesantāku," pieļauj interjera arhitekte. Kā iesaka speciāliste, sienas obligāti nav jākrāso spilgtos toņos, bet interjeru var padarīt mājīgāku un interesantāku arī citi baltā kontrastējoši materiāli, piemēram, koks, metāls, dažādi dekoratīvi paneļi vai pildiņi naturālos toņos un naturālas izcelsmes.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Ģeometriskas akcenta flīzes

Kā uzsver interjera arhitekte, ģeometriskas akcenta flīzes ir nezūdoša klasika, bet arī ar šo elementu vērojama liela pārsātinātība pēdējo gadu interjeros. Tā vietā viņa iesaka šādas flīzes izmantot tur, kur tās bijušas vēsturiski, tādā veidā saglabājot interjera ideju un auru, bet jaunā vidē viņa mudina atrast citus aci piesaistošus veidus. "Ja tomēr ļoti uzrunā ģeometriski raksti un dinamika, klasiski ornamentālajām flīzēm mūsdienās ir daudz mūsdienīgu versiju, kur raksts ir stipri stilizēts un daudz oriģinālāks," norāda "Design Therapist" pārstāve.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

"Rustic" stila un industriāli interjeri

"Tāpat kā "Edisona spuldzes", industriāli un "rustic" interjeri sastopami ik uz stūra. Lielākā daļa stilīgo kafejnīcu un kafijas vietu interjeri pēdējos piecos gados veidoti tieši šādā stilistikā, diezin vai mēs kāds būtu pārsteigts par vēl vienu šāda tipa "atjaunoto" konceptu," piebilst interjera arhitekte, "kādreizējo grīdas dēļu galdi, cauruļu plaukti lai paliek vēsturē, tā vietā labāk varam izvēlēties dabīgus un organiskus materiālus ar tekstūrām un papildināt ar tādiem dabīgiem elementiem kā keramika, vilna, lins un dažādi metāli, radot daudzslāņainu vidi un iespaidu."

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Materiālu imitācijas

Interjera arhitekte pieļauj, ka kopējā sabiedrības apziņa ar katru gadu noteikti aug, tāpēc arī šis punkts ir uztverams gana pašsaprotami. "Ja nevaram atļauties marmoru vai īstu koku, tad izvēlamies kādu citu gaumīgu, taču lētāku materiālu, bet īstu. Materiālu imitēšana ir tieši tikpat prasts piegājiens kā viltoti brendu zīmoli," uzskata Lūse. "Šī punkta augšgalā noteikti varētu likt laminātu ar zāliena printu vai tapetes ar ķieģeļa rakstu un, nē, koka flīzes, noteikti nav asprātīgs veids, kā vannasistabā vai virtuves zonā ieviest mājīgu un siltu sajūtu."

Sliktais piemērs

Sliktais piemērs

Zaļie un palmu "printi" ("apdrukas")

Interjera arhitektei pašai patīk zaļie motīvi, tajā skaitā arī palmas un augi, bet vienlaikus viņa norāda – šī tendence šķietami ir visur tur, kur nav iepriekš minētie "loftīgie un industriālie" interjeri. "Varbūt kādu mirklīti varam no šī uzelpot vai lietot pavisam dozēti un palmas ievietot podiņos, nevis krāsot vai līmēt uz sienas. Ļoti ceru, ka pēc laika šis atkal būs svaigums un varēsim interjeros šos motīvus izmantot ar jaunu elpu," cerību pilna ir speciāliste.

Sliktais piemērs

Akcenta sienas

"Pirms kāda laika "akcenta siena" bija labs veids kā interjerā ienest nedaudz krāsas vai noskaņas, taču tagad tās šķietami rada nepabeigtības sajūtu un neestētisku kontrastu ar pārējo vidi," norāda interjera eksperte. Viņa tā vietā gaumīgu un harmoniskāku rezultātu iesaka panākt ar skaistām un ne pārāk uzmācīgām, mūsdienīgām tapetēm. Otrs variants – sienas var nokrāsot vienas krāsas divos toņos, horizontāli sadalot vēlamā augstumā. "Šāds fons ļaus pārējiem telpas priekšmetiem lieliski izcelties uz sienas fona," paskaidro Lūse.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Labais piemērs

"Terrazzo" materiāls

""Terrazzo" noteikti nav mūsdienās ienācis materiāls. Tas ir bijis populārs vēsturiski un pirms ilga laika, taču problēma pēdējos gados ir tāda, ka šis materiāls tiek izmantots pilnīgi visur, jā, arī kā plastmasas "Iphone" vāciņu un tualetes papīru apdrukās," tā dizainere. Viņa labāk iesaka šo materiālu izmantot tikai tad, ja tas patiesi ir īstās izcelsmes un kvalitatīvs.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Interjera dizaina elementi un aksesuāri

Fоtо: Shutterstock

"Edisona spuldzes"

"Ilgu laiku interjeros figurējušas tā sauktās "Edisona spuldzes", kuras varam sastapt teju katrā kafijas bārā, kafejnīcā vai hipsterīgā, loftīgā interjerā. Domāju, ka komentāri šeit lieki un visi zinām par ko ir runa," tā dizainere, kura uzskata – Edisona spuldzēm jādod atelpa un laiks, lai tās atkal šķistu aktuālas. "Ja tomēr nespējam atteikties no zirnekļa tīklā vērptām spuldzēm, tās iespējams izvēlēties arī citā formātā, piemēram, stikla kupolā, vai ar, piemēram, matētu stiklu, kas radīs mazliet elegantāku iespaidu."

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Vara ("copper") aksesuāri

Šie interjera elementi nav tik ļoti sastopami kā iepriekš minētās "Edisona spuldzes", bet, kā uzskata interjera arhitekte, vara aksesuāri ir pietiekami uzkrītoši, turklāt arī pēdējos gados varēja novērot ļoti daudz rozīgi metāliskos vara akcentus, kuri izmantoti visur, kur vien piesiet aci, sākot ar rakstāmpiederumu organizatoriem un beidzot ar apdares plāksnēm vannasistabās vai virtuvēs. "Pašam materiālam nav ne vainas un, gaumīgi to integrējot interjerā, varbūt pat "nešķebinās", taču, ja ir iespēja, labāk izvēlēties klasiski pārbaudītas vērtības, piemēram, apzeltītu metālu, hromu, nerūsējošo tēraudu vai bronzu, misiņu," iesaka "Design Therapist" speciāliste.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Auduma gaismas virtenes un izgaismoti burti

"Krāsainās auduma gaismas virtenes savu slavas mirkli ir piedzīvojušas pārāk ilgi. Vai ziniet kādu, kuram mājās tādu nav? Ja svētku laikā ir vēlme telpas mājīgi izgaismot, varbūt tomēr ir laiks atgriezties pie klasiski smalko apgaismojuma virtenes, kas būs daudz gaumīgāka un filigrānāka, ne tik uzkrītoša un ne visās varavīksnes krāsās. Tieši tāpat ar grāmatu plauktā liekamajiem un pie sienas stiprināmajiem izgaismotajiem metāla burtiem," norāda interjera arhitekte. Ja kādam ir vēlme mājoklī izcelt kādu burtu vai vārdu īpaši, viņa mudina labāk dot priekšroku neonam. Arī neona burti, kā uzsver Lūse, pēdējos gados arī ir redzēti pietiekami daudz, tiesa, tie ir tīri vizuāli un stilistiski gaumīgāki. Viņa ir pārliecināta – ja tie vēl tiks izgaismoti pareizajā tonī, tad telpā patīkams akcents būs garantēts.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Labais piemērs

Pārāk daudz augi tukšuma piepildīšanai

"Kā gan telpā varētu būt pārāk daudz augu ? Tie taču uzlabo miega kvalitāti, gaisa tīrību un nodrošina vēl daudz dažādas pozitīvas funkcijas. Jā, bet interjeri, kuros katrs mīļais stūris un tukšais laukums piebāzts ar 30 dažādu šķirņu nezināmas izcelsmes augiem un zaļumiem, diemžēl, nu jau rada iespaidu par sliktu izdomu un aklu sekošanu dekoratores Baibas Prindules-Rences "Instagram" profilam (kurš ir lielisks, jo viņa, visticamāk, ir viena no retajām, kura šos augus izvēlas ar mērķi un atbilstoši videi)," tā interjera arhitekte. Viņa iesaka aizņemties kādu labāku ideju, proti, telpā izmantot mazāk telpaugu, turklāt tiem izvēlēties skaistus, efektīvus un telpu papildinošus puķupodus, kurus izvietot mazliet koordinētākā veidā, un papildināt pārējos interjera elementus. "Neapšaubāmi, būs arī vide, kurā daudzie zaļumi joprojām būs aktuāli, bet padomājiet trīsreiz pirms savu viesistabu pataisīt par botānisko dārzu," norāda Lūse.

Sliktais piemērs

Labais piemērs

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !