Foto: Publicitātes foto
Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viens no būtiskākajiem ideālā mājokļa aspektiem būtu iespēja tajā atvilkt elpu un atpūsties, liecina "Ikea" globālā pētījuma "Dzīve mājās" dati. Bet katram ceturtajam ir svarīgi, lai mājās būtu atvēlēta vieta vaļaspriekiem un dažādām aktivitātēm. Katram ģimenes loceklim var būt cits hobijs, un vajadzības ir dažādas, tāpēc, iekārtojot telpu hobijiem, ir jāsabalansē visu intereses. Interjera dizainere parāda, kā radoši pārveidot jumtistabu un maksimāli izmantot visu pieejamo platību.

Pārvērtības piedzīvoja jaunas ģimenes dzīvojamā istaba. Tās iemītniekiem ir vairāki hobiji – videospēļu spēlēšana, skaņuplašu kolekcionēšana un klausīšanās, kā arī grāmatu lasīšana.

Istabā bija nepieciešams ieplānot vietu ne tikai vaļaspriekiem, bet arī atpūtas zonai un darba vietai. Ģimene vēlējās ienest telpā svaigu noskaņu, un viena no viņu galvenajām vēlmēm bija radīt vismaz tikpat daudz vai pat vairāk mēbeļu mantu glabāšanai. Turklāt izvēloties tādus risinājumus un mēbeles, kas neizskatītos pārāk smagnējas.

Atspoguļo savus vaļaspriekus interjerā, lai piešķirtu telpai raksturu

Jaunie īpašnieki dzīvokli iegādājās salīdzinošo nesen un paturēja iepriekšējo saimnieku gādātās mēbeles, papildinot tās paši ar savējām. Diemžēl esošās mēbeles bija pārāk masīvas un padarīja telpu smagnēju, un tas jaunajam pārim it nemaz negāja pie sirds.

"Ikea" interjera dizainere Nadežda Ratniece nolēma būtiski nemainīt telpas zonējumu un koncentrēties uz telpas noskaņas radīšanu, sākot ar sienu un mēbeļu krāsu izvēli. Viņa iesaka pārāk neaizrauties ar dažādu stilu miksēšanu un iekārtojuma veidošanu no dažādu kolekciju mēbelēm, ja vien tās nav stilistiski saderīgas.

"Meklējot iedvesmas avotus, nevajadzētu mēģināt salikt savā interjerā visu, kas iepaticies kādos 10 paraugos, bet izvērtēt, kas ir patiešām nepieciešams un palikt pie pāris līdzīgiem piemēriem. Telpa nav jāpieblīvē ar mēbelēm – ir jau iepriekš jāapdomā, kur un kas tiks glabāts, un kādi būtu piemērotākie risinājumi. Jāpārliecinās par izraudzīto mēbeļu stilistisko saderību, lai kopiespaids būtu harmonisks," dizainere iesaka.

Viņa pati iedvesmu pārvērtībām smēlusies no sarunām ar pašiem saimniekiem un no viņu vaļaspriekiem. "Zinot, ka viņi kolekcionē senas spēles un skaņuplates, man gribējās iekārtot telpu ar retro stila elementiem. Mēbeles tumšos koka toņos papildināju ar matētām priekšām un spīdīgām stikla durvīm. Izraudzījos dīvānu pelēcīgi tirkīzzilā tonī un pieskaņoju paklāju ar ģeometrisku rakstu, kas piedeva visai telpai vajadzīgo raksturu un dinamiku."

Foto: Publicitātes foto

Izvēlies funkcionālas mēbeles

Ja vien budžets atļauj, interjera dizainere iesaka nebaidīties un eksperimentēt, izmantojot iekārtojumam ne tikai specifiski dzīvojamai istabai domātas mēbeles. "Šai interjerā izmantoju ne tikai dzīvojamās istabas mēbeles, bet arī virtuves mēbeles. Skatījos, kas labāk der pēc izmēra, meklēju alternatīvus risinājumus un beigās paliku pie virtuves skapīšiem, kam ir lielāka izmēru dažādība. Izdevās arī atrast priekšas līdzīgos toņos," tā Ratniece.

Interjera dizainere vēlējās nošķirt TV zonu no darbam paredzētās zonas, tāpēc nolēma sadalīt telpu ar plauktu, kuram piestiprināja arī galda virsmu. Tā kā nepietika ar standarta izmēra galda virsmu, eksperte izvēlējās pieiet darba vietas risinājumam radoši un izmantot virtuves darba virsmu. Galvenā priekšrocība – tās izmēru var vienkāršāk piegriezt un iespējams izbrīvēt vietu arī vadiem. Virsma tika nogriezta precīzi nišas platumā, vienā pusē tā tika atbalstīta uz plaukta, bet otrā pusē papildināta ar galda kājām.

"Iekārtojumu noteikti vajadzētu papildināt ar individuāliem elementiem, piemēram, lielām gleznām un ierāmētiem attēliem, lai interjers būtu personiskāks un individuālāks. Lielisks knifs ir metāla un stikla durtiņas plauktiem: tās ir kā bilžu rāmji, kuros var ielikt savus mīļākos attēlus.

Jaunākajā "Ikea" pētījumā "Dzīve mājās" noskaidrots, ka mums ir ļoti svarīgi, lai mājoklis būtu mūsu personības atspulgs – ja tā ir, tad mēs drīzāk uzskatīsim mājas par savas garīgās labsajūtas avotu," interjera dizainere pastāsta.

Risinājumi telpas optimālai izmantošanai

Istaba, kas piedzīvo pārvērtības, atrodas mansardā, un šāda veida telpas bieži vien uzskata par sarežģīti iekārtojamām to formas un īpatnību dēļ. Bieži gadās, ka, piemēram, nišas tā arī paliek neizmantotas. Bet šai gadījumā interjera dizainere papildināja esošos risinājumus un vienā no nišām zem griestu slīpuma iekārtoja mājīgu stūrīti lasīšanai un atpūtai, bet otrā – nelielu mantu glabātavu.

"Pirmajā nišā es iekārtoju īpašu atpūtas vietu mājokļa saimniecei, lai viņai arī būtu savs stūrītis. Bet otrajā nišā izveidoju kaut ko līdzīgu nelielam pieliekamajam un paslēpu tā saturu aiz žalūzijām. Žalūzijas var izmantot dažādos radošos veidos. Es izraudzījos tumši zilu toni un nolēmu līdzīgā krāsā nokrāsot arī sienas, pie kurām žalūzijas atrodas, lai žalūzijas saplūstu ar sienu," saka Ratniece.

Vienu no svarīgākajiem telpas elementiem – dīvānu – dizainere nolēma novietot telpas vidū. Tāds risinājums ir piemērots gandrīz jebkurai telpai, tomēr jāatceras pirms iegādes izvērtēt, kāda ir dīvāna mugurpuse – tās apdarei jābūt estētiskai, jo istabas vidū tā būs labi redzama.

Laika gaitā saimniekiem būs iespējas papildināt esošās mēbeles, piemēram, pievienojot papildu sistēmas, plauktus, atvilktnes vai piemērotas kastes. "Ekonomiskāks risinājums ir izmantot tikai glabāšanas kastes vai atstāt vaļējus plauktus, tikai jāatceras izmantot vienādas kastes, kas ir saskaņotas ar pārējo interjeru, lai nesadrumstalotu kopiespaidu," dizainere atgādina.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!