Foto: Publicitātes foto
Reizēm pienāk brīdis, kad bērni ņem savā paspārnē vecākus, lai atvieglotu un padarītu gaišākas un piepildītākas viņu vecumdienas. Taču svarīga ir ne tikai kopā būšana, bet arī vecāka gada gājuma cilvēkiem piemērots interjers. Kādi risinājumi būs vispiemērotākie, iekārtojot istabu saviem vecākiem, paskaidro interjera dizainere.

Mainoties dzīves apstākļiem, ģimene Ogrē nolēma, ka viņu namā spēs sadzīvot vairākas paaudzes, un ar atplestām rokām ģimenes mājā uzņēma omīti. Pirms 14 gadiem celtajā mājā brīva bija tikai tā sauktā noliktavas istaba, kurā atvēlēta vieta it kā vajadzīgām, bet ikdienā ne visai bieži izmantotām lietām – ledusskapim, āra mēbelēm, printerim, gludināmajam dēlim un citām. Pēkšņi radās vajadzība istabu atbrīvot vai vismaz pielāgot tā, lai omīte tajā varētu dzīvot. Taču ar to vien ir par maz – mēs visi vēlamies, lai istaba, kurā dzīvojam, ir ērta un skaista.

Istabu nebūt nevarēja dēvēt par mājīgu un ērtu. Tāpat tajā trūka vietas, kur novietot personīgās mantas. Nebija arī skapja, tāpēc drēbes nācās turēt uz pakaramajiem, kas pakarināti uz gludināmā dēļa. "Iesaku piemeklēt telpas iemītniekam atbilstošas mēbeles. Vecākiem cilvēkiem var izvēlēties klasiska stila mēbeles, taču svarīgākais faktors ir to funkcionalitāte – tām noteikti jābūt ērtām un pēc iespējas viegli pārvietojamām," skaidro "Ikea" interjera dizainere Olga Žuravļova.

Interjera dizainere izmantoja koka interjera priekšmetus, lai tie sasauktos ar koka palodzi un durvju ailēm istabā, kā arī saskanētu ar istabas jauno tēlu. Ar koka pakaramajiem dizainere izveidoja sadalošu līniju virs gultas, kas pilda ne tikai dekoratīvu funkciju, bet ļauj ērti pakarināt pie gultas lietas, pēc kurām negribas tālu stiepties vai to dēļ celties kājās.

Interjera dizainere mierina, ka arī nelielu istabu var aprīkot ar visu mantu glabāšanai nepieciešamo. Brīvi stāvošs skapis iederēsies nelielā telpā, turklāt atsevišķu modeļu skapji ir seklāki un aizņem vēl mazāk vietas. Tāpat jāizsver, vai ir pietiekami daudz vietas durvju atvēršanai. Vēl lielākai ērtībai skapi var aprīkot ar apgaismojumu – LED loksne ar iebūvētu sensoru ļaus vieglāk saskatīt un atrast meklēto.

Izvēlies senioriem piemērotas mēbeles

Dizainere, veidojot omītes istabas interjeru, deva priekšroku gultai, kas pilda divas funkcijas – naktī tā transformējas par ērtu guļvietu, bet dienas laikā – par dīvānu. Pārveidot par guļvietu to ir pavisam ērti un viegli, un nepieciešamības gadījumā tā var pārtapt arī par divvietīgu gultu. "Šāds risinājums ļauj pārvērst guļamistabu par dzīvojamo istabu un otrādi. Dienas laikā te var atpūsties vai uzņemt viesus, vien jāparūpējas par dažiem spilveniem ērtākai sēdēšanai un muguras atbalstam. Otrs ieguvums ir atvilktnes, kurās ir gana daudz vietas sezonālām lietām, kuras bieži nezinām, kur likt," stāsta dizainere.

Dizainere izveidoja istabā arī omulīgu stūrīti lasīšanai. Šim nolūkam izvēlēts atpūtas krēsls, kura dizains tapis, sadarbojoties fizioterapeitiem un aprūpes jomas profesionāļiem. Krēsls radīts īpaši vecāka gada gājuma ļaužu ērtībām un, domājot par ergonomiku. No tā ir viegli piecelties, papildu atbalsts muguras daļā ļauj atslābināties un roku balsti nav par augstu, nedz arī par zemu. Krēslam var uzlikt pārvalku, lai to pasargātu no traipiem, paildzinātu tā mūžu vai atsvaidzinātu istabas iekārtojumu ar vienkāršu paņēmienu.

Viedie apgaismojuma risinājumi, kas padara ikdienu ērtāku

"Labiekārtojot istabu omītei, secināju, ka istabā ir neērts rozešu izvietojums. Taču katrai lietai ir risinājums, un te es liku lietā viedās ierīces. Istabas galveno apgaismojumu saslēdzu ar tālvadības pulti. Tālvadības pults dod iespēju ne tikai ieslēgt un izslēgt apgaismojumu, ber arī regulēt tā intensitāti un krāsu. Šādā veidā mainās arī noskaņa telpā," paskaidro Žuravļova.

Viedais apgaismojums padarīs omītes ikdienu vieglāku – dodoties pie miera, nebūs jāizkāpj no gultas, lai izslēgtu gaismu – apgaismojumu var regulēt no siltās un ērtās guļvietas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!