Foto: Publicitātes foto
Galvassāpes, muguras, kustību-balsta aparāta problēmas, ko izraisa mazkustīgums un saspringta ikdienas dzīve, mūsdienās gandrīz piemeklē ikvienu. Jānis Bartusevičs vadošais slinga terapijas instruktors Latvijā stāsta par slinga terapiju, kā progresīvu ārstēšanas un rehabilitācijas metodi dažādu veselības problēmu risināšanai kā pieaugušajiem, tā bērniem.

Īss ieskats vēsturē

Slinga jeb saišu terapija tika radīta Otrā pasaules kara laikā, sākoties poliomielīta (bērnu triekas) epidēmijai Eiropā. Tās mērķis bija veikt vingrojumus bez gravitācijas ietekmes, kas ir šāda veida ārstniecības un vingrojumu sākums. Kad poliomielīta epidēmija Eiropā mazinājās, tika aizmirsta arī slinga terapija. Pēc Terapi Master - saišu terapijas aprīkojuma izgudrošanas Norvēģijā, 20 gs. beigās saišu terapija piedzīvoja renesansi, turpinot izplatīties visā pasaulē. 2007. gadā TERAPI MASTER brenda nosaukums mainījās uz REDCORD.

Pasaulē slinga terapija vispopulārākā ir Āzijas valstīs, Korejā un Japānā. Slinga terapijas koncepciju Eiropā visvairāk atbalsta Austrija, Vācija, Nīderlande, Itālija, Spānija, Zviedrija, Izraēla, Dānija, Somija, Čehija, Lietuva, Igaunija un Latvija. Patreiz Norvēģijā ar REDKORD aprīkojumu strādā aptuveni 90% Norvēģijas fizioterapeitu prakšu. Savukārt Latvijā slinga terapiju rehabilitācijā pirmais sāka pielietot Veselības centrs - 4, 2001. gadā izveidojot slinga terapijas kabinetu. Novērojot stāvokļa uzlabošanos muskulo-skeletāro traucējumu gadījumā, tika izveidoti speciāli slinga terapijas kabineti arī bērniem, un jau pēc gada par šo metodi ieinteresējās citas medicīnas un rehabilitācijas iestādes. 2004. gadā slinga terapijas kabineti vēra durvis arī Latvijas rajonos.

Slinga terapija un tās priekšrocības

Slinga terapija ir pilnīga diagnostikas, aktīvas ārstēšanas un vingrojumu sistēma ar mērķi panākt pastāvīgu muskuloskeletāro traucējumu uzlabošanos. Slinga terapija kā arī ārstnieciskā vingrošana piemērota, ja ir skolioze; apaļa vai plakana mugura, plakanā pēda; "X" vai "O" veida kājas; neiroloģiskas saslimšanas, kas radījušas kustību traucējumus; sensori traucējumi vai "neveikla bērna sindroms"; bronhiālā astma vai hronisks bronhīts; enurēze utt.. Katram pacientam tiek izstrādāta individuāla vingrošanas programma atbilstoši vecumam, fiziskai sagatavotībai un diagnozei. Slinga terapija ir fizioterapijas metode, kuru pielieto pacientu rehabilitācijā gan stacionāri, gan ambulatori ārstniecībā, grupu treniņos un mājas apstākļos.

Grupu nodarbībās vienas telpas ietvaros var veikt pilnu rehabilitācijas pakalpojumu kompleksu. Slinga terapiju var apmeklēt visa gadagājuma cilvēki, jo atbilstoši vecuma grupām ir izstrādāti dažādi koncepti. Pēc fizioterapeita konsultācijas un ieteikumiem, slinga terapijas vingrojumus veic mājas apstākļos, izmantojot mazāku un vieglāku slinga terapijas aprīkojumu REDCORD Mini. Šo iekārtu ar prieku var lietot visa ģimene. Gadu vecs mazulis REDCORD var šūpoties, savukārt viņa 92 gadus vecais vectētiņš to var pielietot, lai uzturētu formā savu ķermeni un garu. Slinga terapija ļauj viņiem abiem izbaudīt izaicinājumus, savu pieaugošo meistarību un labi atpūsties. Turklāt REDCORD ir lieliski piemērots visu līmeņu sporta nodarbībām, tai skaitā profesionālu sportistu treniņiem. Piemēram, Norvēģijā, savā treniņu programmā Slinga terapijas vingrojumus iekļauj Ziemas olimpiskais čempions biatlonā Ole Einārs Bjorndālens, kā arī citi elites klases sportisti.

Ārstniecībā slinga terapiju pielieto kustību-balsta aparāta problēmu gadījumā, pacientiem pēc insulta, traumām un operācijām. Profilakses nolūkā izmanto, lai palielinātu muskuļu spēku, izturību, stiprinātu dziļo muskulatūru vai atbrīvotu saspringtos muskuļus; uzlabotu stabilitāti locītavās un stimulētu sensorimotoro sistēmu un visbeidzot- uzlabotu pašsajūtu, veselību, stāju un gaitu, uzturētu labu fizisko formu, savlaicīgo novēršot muguras problēmas. Slinga terapija kā metode ir iekļauta arī skaistumkopšanas koncepcijā, lai risinātu ķermeņa estētiskās problēmas. Slinga terapijas koncepcija ir balstīta uz zinātniskiem principiem un jaunu pētījumu rezultāti apstiprina šī koncepta nemitīgu attīstību.

Fizioterapijas aprīkojumam REDCORD, pielietojot papildaprīkojumu- elastīgās un neelastīgās saites, balansa spilvenus u.c. un veicot vingrojumus uz nestabilām, kustīgām virsmām, ir virkne pielietošanas priekšrocības slinga terapijā:

  • Diagnostikas laikā tiek noteikts "vājais punkts".
  • Daudzi pētījumi ir pierādījuši, ka stabilizējošie muskuļi var "izslēgties", līdz ko parādās sāpes vai arī tās var būt sekas, kādai no saslimšanām. Ārstēšanas laikā tiek stimulēta neiromuskulatūra augstākajā līmeni ar mērķi aktivizēt muskuļus, palielināt kustību apjomu, uzlabot asinsriti, vielmaiņu un samazināt sāpes locītavās.  Ar aprīkojuma palīdzību var stimulēt "guļošos" un neaktīvos muskuļus, atjaunojot to normālo funkcionēšanu bez sāpēm. Šo metodi pielieto savilktu, sāpīgu, saīsinātu muskuļu un citu mīksto audu atbrīvošanai. Veicot stiepšanu, tiek samazināta kompresijas slodze gan kakla un jostas daļai, gan plecu un gūžu locītavām. Hroniski muskolo-skeletāri traucējumi bieži izraisa kustību apjoma samazināšanos locītavās. Terapijas laikā tiek izslēgta gravitācijas spēku ietekme un pacienti var veiksmīgāk kontrolēt locītavu kustību, muskuļu darbību, palielinot kustību apjomu, neizjūtot sāpes.
  • Pirms un pēc nodarbības var atbrīvot saspringtos muskuļus, pacientu novietojot relaksējošā pozīcijā ka rezultātā tiek izslēgta svaru nesoša pozīcija un gravitācijas spēka ietekme.
  • Slinga terapija, kas sniedz daudzveidīgas iespējas, izvēršas par sava veida improvizētu spēli starp fizioterapeitu un pacientu, pretēji ilgstošiem monotoniem vingrojumiem, kas jāizpilda klasiskajā ārstnieciskajā vingrošanā. Šī terapija cilvēku mobilizē, un spēles elementi vingrošanu padara par aizraujošu rotaļu. Pateicoties REDCORD aprīkojumam, pacients arī labāk izjūt sava ķermeņa darbību un spēj labāk kontrolēt savas kustības.

Slinga terapija bērniem

Bērniem līdz gada vecumam pielieto agrīnās stimulācijas terapiju, kas primāri paredzēta priekšlaicīgi dzimušiem bērniem, kā arī bērniem ar kustību balsta aparāta traucējumiem, kuriem jau agrīnā vecumā nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība. Slinga terapija bērniem ietver daudz rotaļu elementu, kas sagādā prieku mazajiem vingrotājiem.

Izmantojot agrīnās stimulācijas šūpoles uzlabojas:

  • Bērna un pieaugušā acu kontakts un savstarpējā komunikācija
  • Galvas kontrole
  • Košļāšanas, rīšanas un runāšanas motorā bāze
  • Simetrija, galvas kustību kontrolēšana un vidusdaļas orientācija
  • Stājas korekcijas pozīcija guļus uz vēdera vai sēdus
  • Atbalsta kustības vestibulārās stimulācijas laikā un iespēja sasniegt pastiprinātu skaņu artikulāciju, mīmikriju, orāli motoro funkciju - orālo - sejas stimulāciju.

Gravitācijas efekta mazināšana

Gravitāte bieži vien ir bērna ļaunākais ienaidnieks un rodas starpība starp to, ko bērns vēlas izdarīt un to, ko viņš patiesībā izdara. Šajā vingrošanas pozīcijā bērnam ir lieliska iespēja attīstīt un veikt dažādu muskuļu aktivitāti. Tā ir kustību meistarība, savas identitātes attīstīšanai.

Stabilitātes uzlabošana, līdzsvara kontrole

Galvenais uzdevums ir mainīt bērna pozīciju no fiksētas sēdošas uz tupus stāvokli vai sēdēšanu uz ceļiem, papildus piedāvājot viņam rotaļlietu. Ja bērnam ir cerebrālā paralīze, tiek rekomendētas vienkārši stiprinājumi vai šinas, lai taisnotu kājas. Šī pozīcija, savienojumā ar muskuļu stimulāciju (ierobežotā laika periodā), labi ietekmēs bērnus ar pazeminātu audu vai orgānu spraigumu (tonusu).

"Viss par un ap muguru!"- interesantas lekcijas un citi īpašie piedāvājumi12. novembrī skaistuma klīnikā 4. Dimensija, Jeruzalemes ielā 1, Rīgā, tālr. 67016721 Nāc, uzzini, izmanto! Vairāk informācijas www.dimensija.lv

Skaties īpašos "Muguras un locītavu veselības mēneša" piedāvājumus ŠEIT.

Raksts tapis 'Veselības Centra 4' tematiskās nedēļas - 'Kusties bez sāpēm!' ietvaros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!