Fоtо: Reuters/Scanpix

Tieši šis brīdis ir īstais laiks, lai atmestu smēķēšanu, jo uzlabojumus sajutīsiet jau pēc 20 minūtēm. Savukārt, jau pēc divām stundām sirds ritms un asinsspiediens atgriezīsies normas robežās, raksta "Healthline".Lūk, cik ilgs laiks cilvēka organismam nepieciešams, lai atbrīvotos no smēķēšanas izraisītajiem kaitējumiem.


20 minūtes pēc smēķēšanas atmešanas

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Efekts parādās uzreiz. Jau 20 minūtes pēc pēdējās cigaretes izsmēķēšanas sirdsdarbība palēninās un tuvojas normālam līmenim.

Divas stundas pēc smēķēšanas atmešanas

Pēc divām stundām bez cigaretes sirds ritms un asinsspiediens atgriežas normālā līmenī, tāpat uzlabojas perifērā asinsrite - to ķermeņa daļu apasiņošanu, kas atrodas tālāk no sirds: rokas, kājas, galvas āda, deguns kļūst siltāki, un uzlabojas pašsajūta.

Organisms no nikotīna sāk atbrīvoties aptuveni divas stundas pēc pēdējās cigaretes izpīpēšanas, kas var izraisīt trauksmi, spriedzi, vilšanās sajūtu, miegainību vai tieši pretēji - miega traucējumus, kā arī palielināt apetīti.

12 stundas pēc atmešanas

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Toksiskā gāze oglekļa monoksīds, kas, ieelpojot cigarešu dūmus, uzkrājas asins šūnās un kavē skābekļa apgādi organismam, asinsritē samazinās uz pusi un skābeklis atgriežas normālā līmenī. Tieši šīs vielas dēļ smēķēšana rada nopietnas kardiovaskulāras problēmas. 12 stundu laikā oglekļa monoksīds tiek izvadīts no organisma.

24 stundas pēc smēķēšanas atmešanas

Sirdstriekas risks smēķētājiem ir 70% augstāks nekā nesmēķētājiem. Bet, ticiet vai nē – nesmēķējot tikai diennakti, šis risks jau sāk mazināties. Tāpēc, lai arī pēc diennakts nesmēķēšanas vēl nebūsiet no infarkta pasargāti, tomēr būsiet uz pareizā ceļa.

48 stundas pēc smēķēšanas atmešanas

Lai arī tas neapdraud dzīvību vai var nelikties īpaši svarīgi, bet viens no smēķēšanas blakusefektiem ir smaržas un garšas izjūtas pasliktināšanās. Laimīgā kārtā jau pēc 48 stundu nepīpēšanas nervu gali sāk atjaunoties un šīs maņas sāk uzlaboties, liecina Klīvlendas klīnikā veikts pētījums. Vēl pēc neilga laika jau atkal varēsiet pilnvērtīgāk izbaudīt šos dzīves jaukumus.

Trīs dienas pēc smēķēšanas atmešanas

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Organismā vairs nav nikotīna. Diemžēl tas nozīmē, ka šajā brīdī visvairāk gribēsies tā līmeni atjaunot un uzvilkt kādu dūmu, jo organismā izpaudīsies visi nikotīna atkarības simptomi – nemiers, nervozitāte, pastiprināta apetīte, galvassāpes, pat krampji un citi.

Ieteikums: izmanto naudu, ko lietotu cigarešu iegādei, lai sevi kaut kā iepriecinātu.

Divas līdz trīs nedēļas pēc smēķēšanas atmešanas

Pēc pāris nedēļām varēsiet izpildīt fiziskus vingrinājumus un aktivitātes, nejūtoties slikti vai aizelsies. Tas saistīts ar vairākiem atjaunojošiem procesiem, kas sāks ķermenī – manāmi uzlabojas asins cirkulācija un plaušu funkcijas. Pēc divu līdz trīs nedēļu nepīpēšanas jutīsiet, kā plaušas ir attīrījušās un elpot kļūst vieglāk, liecina Amerikas Sirds asociācijas pētījumi.

Tāpat pēc divām līdz trim nedēļām lielākajai daļai cilvēku izzūd simptomi, kas radās saistībā ar atteikšanos no nikotīna.

Viens līdz deviņi mēneši pēc smēķēšanas atmešanas

Pēc mēneša plaušu veselība sāk uzlaboties un labāk veikt savas funkcijas, samazinot infekciju risku. Tā kā plaušas spēj atjaunoties, jutīsiet, ka kļūst ievērojami vieglāk elpot.

Pēc vairākiem mēnešiem nikotīna atkarības simptomi izzudīs pat rūdītākajiem pīpmaņiem.

Gads pēc smēķēšanas atmešanas

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Gadu pēc smēķēšanas atmešanas risks saslimt ar sirds slimībām samazinās par 50 %, salīdzinot ar brīdi, kad vēl smēķējāt.

Pieci gadi pēc smēķēšanas atmešanas

Tabakas lietošana izraisa virkni veselības problēmu un risku, viens no nopietnākajiem iemesliem tam ir jau minētais oglekļa monoksīds, kas izraisa asinsvadu sašaurināšanos un palielina insulta un infarkta risku. Savukārt, nepīpējot piecus līdz piecpadsmit gadus, šis risks samazinās līdz tādam pašam līmenim kā cilvēkiem, kas nekad nav pīpējuši.

Desmit gadi pēc smēķēšanas atmešanas

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Smēķētājiem ir augstāks risks saslimt ar dažāda veida onkoloģiskajām slimībām nekā nesmēķētājiem. Īpaši bīstams smēķētājiem ir plaušu vēzis – 90% no cilvēkiem, kas slimo ar plaušu vēzi, ir smēķētāji. Desmit gadus nesmēķējot, risks saslimt ar plaušu vēzi samazinās uz pusi salīdzinājumā ar smēķētājiem. Pēc desmit gadu nesmēķēšanas samazinās arī mutes, rīkles, nieru, urīnpūšļa un aizkuņģa dziedzera vēža risks.

15 gadi pēc smēķēšanas atmešanas

Kā jau minēts, pēc piecpadsmit gadu nepīpēšanas risks saslimt ar sirds slimībām ir tāds pats kā cilvēkiem, kas nekad nav smēķējuši. Vairs nebūs paaugstināts infarkta, insulta, aritmiju, sirds infekciju, kā arī citu sirds problēmu risks.

Ilgtermiņa ieguvumi

Fоtо: Shutterstock

Kā liecina Amerikas Sirds asociācijas publiskotie dati, nesmēķētāji vidēji dzīvo par 14 gadiem ilgāk nekā smēķētāji. Atmetot smēķēt jau tagad, pagarināsiet savu dzīvi, kā arī uzlabosiet pašsajūtu, veselību, vieglāk varēsiet izpildīt fiziskas aktivitātes un uzlabosiet savu dzīves kvalitāti.

Blogi un aplikācijas smēķēšanas atmešanai

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Atmest smēķēšanu nebūt nav viegli, tomēr veselības dēļ ar šo atkarību cīnīties ir vērts.
Protams, var mēģināt atmest smēķēšanu pašu spēkiem, tomēr interneta vidē un viedtālruņos pieejami arī palīgi, ja esiet nopietni nolēmis tikt vaļā no šī kaitīgā ieraduma.

Lūk, daži piemēri:

Quitcigs4free.com -blogeris, kurš cigareti pēdējo reizi aizkūpinājis pirms 15 gadiem, dalās pieredzē un padomos par to, kā atmest smēķēšanu.

Quitsmoking.about.com -Terija Mārtina, kas smēķējusi 26 gadus un beidzot tikusi vaļā no šī netikuma, dod padomus, kā to izdarīt arī citiem.

Cigarettezoom.blogspot.com - interesanti un asprātīgi apraksti par to, kā slavenības smēķē un atmet; viss par un ap smēķēšanas kaitīgumu.

LIVESTRONG MyQuit Coach – bezmaksas aplikācija smēķēšanas atmešanai, iOS.

Quit It Lite - bezmaksas aplikācija smēķēšanas atmešanai

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !