Foto: Shutterstock
Ja Latvijā līdzīgi kā Igaunijā ieviestu e-receptes, tad, iespējams, varētu domāt par recepšu zāļu tirdzniecību internetā, tā atvieglojot šo medikamentu piegādi cilvēkiem, kam došanās uz aptieku ir apgrūtināta. Bez e-receptēm tas nav iespējams, uzskata "Oriola Oy" direktors Baltijas valstīs Pekka Roukanens.

Ziemeļeiropas valstu pieeja šim segmentam ir atšķirīga, piemēram, Somijā internetā nedrīkst tirgot ne recepšu, ne bezrecepšu zāles, savukārt Zviedrijā – tieši pretēji – tiešsaistes aptiekās ir atļauta visu medikamentu pārdošana. Tāpat arī Igaunijā, izmantojot elektroniskās receptes, interneta aptiekā var iegādāties recepšu zāles.

Savukārt Latvijā atbilstoši likumam tiešsaistes aptiekās drīkst tirgot tikai bezrecepšu medikamentus un citas medicīniskas preces. Tādēļ arī interneta aptiekas ir spiestas atvērt filiāles pilsētas centrā. Piemēram, nule "InternetAptieka.lv" filiāle ir vērusi durvis Rīgā, jo šādi cilvēki var izņemt pasūtījumus, tostarp recepšu zāles. Protams, aptiekā var saņemt farmaceita konsultāciju par konkrētu medikamentu vai veselības preču lietošanu.

Recepšu vai bezrecepšu zāļu iegāde nelicencētās interneta aptiekās var būt ļoti bīstama veselībai, jo pastāv augsts risks iegādāties viltotas vai nekvalitatīvas zāles, informē Veselības inspekcija, aicinot iedzīvotājus zāles iegādāties tikai licencētās aptiekās.

Pašlaik tikai atsevišķas Latvijas aptiekas var izplatīt bezrecepšu zāles internetā, kuras ir saņēmušas atļauju bezrecepšu medikamentu izplatīšanai internetā Latvijas teritorijā. 

"Tomēr vēlamies uzsvērt, ka farmāciju regulējošie normatīvie akti neparedz recepšu zāļu izplatīšanu ar interneta starpniecību. Iegādājoties zāles licencētās aptiekās, pacients var būt drošs, ka neiegādāsies viltojumu, jo valsts uzrauga visu zāļu izplatīšanas ķēdi," informē Veselības inspekcija.

Savukārt aptieku tīkls uzsver, ka tiešsaistē visbiežāk iepērkas tie, kuriem ir saspringts dienas režīms, piemēram, jaunās māmiņas vai intensīvi strādājoši cilvēki. Pieaugoša tendence esot pasūtījumi uz attālākiem lauku rajoniem, kad cilvēki pasūta medikamentus vai veselības preces savu radinieku vajadzībām.

"Interneta pieejamība palielinās, pieaug arī cilvēku skaits, kas iepērkas globālajā tīmeklī, it sevišķi svarīgi tas ir lauku apvidos, kur varbūt aptieku filiāles uzturēt ir nerentabli, taču medikamenti ir vajadzīgi tik un tā. Tāpēc e-receptes ir jautājums, kas jārisina valstiskā līmenī, sekojot līdzi iepirkšanās paradumu maiņai un nodrošinot iedzīvotājiem papildu ērtības," piebilda Pekka Roukanens.

"InternetAptieka.lv" ir Latvijā licencēta medikamentu un veselības preču tirdzniecības vietne internetā, tā atvērta 2014.gadā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!