Foto: Shutterstock

Ja tavā vai mīļotā vīrieša ģimenē tuvinieku lokā ir sastopami dvīņi vai arī ilgi gaidītais mazulis ir ieņemts ar mākslīgās apaugļošanas palīdzību, pastāv vērā ņemama iespēja, ka arī tu reiz kļūsi vai jau esi kļuvusi par dvīņu māmiņu. Šai sakarā, lai noskaidrotu, kādas ir iespējamās pazīmes jau grūtniecības sākumā, kas varētu liecināt par dvīņu gaidībām, konsultējāmies ar ginekoloģi Ivetu Muzikanti.

Kā skaidro speciāliste, katras sievietes grūtniecība ir individuāla un katras grūtniecības pazīmes var būt atšķirīgas. Dvīņu pieteikšanās jaunajām ģimenēm ir retums, tāpēc ir grūti spriest kādas pazīmes ir kopīgas, jo to nav iespējams vispārināt.

Kas vienai sievietei var kalpot kā dvīņu gaidību pazīme, citai sievietei var arī nebūt. Tomēr ginekoloģe stāsta, ka dvīņu gaidību raksturīgākās iezīmes var būt lielāks vēders un citādāka tā forma, kas ir loģiski, jo dvīņi vēderā izkārtosies tā, lai abiem būtu ērti tur pavadīt deviņus mēnešus.

"Nereti grūtniecēm, kuras gaida dvīņus ir ātrāk jūtama vilkšanas sajūta vēdera lejasdaļā, kā arī smaguma sajūta. Grūtniecēm iznēsāt dvīņus ir fiziski grūtāk nekā vienu bērnu, jo arī svars ir lielāks.

Tipiski, ka jaunajām māmiņām, kuras gaida dvīņus ir priekšlaicīgas dzemdības. Parasti dzemdības viena bērna gadījumā, sākas ap četrdesmito nedēļu, bet dvīņu gadījumā tās sākas pirms četrdesmitās nedēļas," novērojusi Muzikante.

Šai sakarā ginekoloģe gan atgādina, ka katras sievietes organisms un reakcija uz grūtniecību ir atšķirīga. Citas sievietes var izjust nelielu atšķirību starp viena bērna un dvīņu gaidībām, kamēr citām tā būs lielāka.

Tiesa, nereti valda uzskats, ka par dvīņu gaidībām liecina pastiprināti grūtniecības simptomi, kā arī straujāks svara pieaugums un jau minētais lielāks vēdera apjoms. Tiesa, ir tikpat daudz sieviešu, kuras par dvīņu gaidībām ir pārsteigtas, samērā šokējošos jaunumus pavēstot mediķiem.

Tāpat jāatceras, ka par viena bērna, dvīņu vai trīnīšu gaidībām iespējams pilnībā pārliecināties vien ultrasonogrāfijas laikā, taču atsevišķos gadījumos noteiktu grūtniecības simptomu korelācija ar gaidāmo mazuļu "daudzumu" tomēr var tikt novērota.

Lūk, papildinot ginekoloģes Ivetas Muzikantes teikto, piedāvājam interneta veselības žurnāla abouthealth.com apkopotos grūtniecības simptomus, kas fiksēti, konsultējoties ar auglības speciālisti Reičelu Gureviču (Rachel Gurevich), un var liecināt par potenciālu iespējamību sievietei kļūt par dvīņu mammu.

Grūtniecības testa veikšana

Foto: Shutterstock

Ja grūtniecības testu veic pirms menstruāciju pirmās dienās, vēl pat nepagūstot fiksēt to aizkavēšanos, un tas ir pozitīvs, iespējams, patiešām vari plānot dvīņu gaidīšanu. Tiesa, šai sakarā jāpārbauda, vai neesi sajaukusi menstruāciju cikla dienas un tests patiešām ir veikts agri, turklāt, iespējams, ovulācija konkrētajā mēnesī ir notikusi ātrāk nekā parasti, tāpēc kopš apaugļošanās patiesībā ir pagājis ilgāks laiks nekā uzskati.

Kāds ir HCG līmenis organismā?

Foto: Reuters/Scanpix

Iestājoties grūtniecībai, urīna sastāvā ir iespējams fiksēt grūtniecības hormonu HCG – tas cilvēka horionais gonadotropīns (human chorionic gonadothropin), ko izdala placenta. Normālas grūtniecības attīstības gadījumā HCG parādās asins serumā un urīnā drīz vien pēc implantācijas, bet ne agrāk.

Savukārt asinīs hormons pirmo reizi parādās 6 līdz 9 dienas pēc apaugļošanas. Hormona koncentrācija pieaug ļoti strauji, tāpēc šo iezīmi var lietot, diagnosticējot grūtniecību. Grūtniecības pirmajās nedēļas tā koncentrācija palielinās ik pēc divām dienām. HCG līmeni asinīs var noteikt arī ar asins analīžu palīdzību laboratoriski. Šīs analīzes jau parāda cik liels varētu būt grūtniecības laiks.

Sievietēm, kuras nav grūtnieces, un vīriešiem HCG līmenis asinīs parasti ir mazāks par 5,0. Taču gadījumā, ja, veicot asinsanalīzes, fiksē strauju hormona līmeņa paaugstināšanos jau īsi pēc apaugļošanās, pastāv iespēja, ka patiesi gaidi dvīņus, apgalvo mediķi. Tiesa, arī šajā gadījumā jāizvērtē, vai mazulis tomēr nav ieņemts ātrāk nekā aprēķināts, kā rezultātā grūtniecība ir ilgāka nekā šķiet, tādējādi pamatojot augsto HCG līmeni organismā.

Kā izpaužas nelabuma lēkmes?

Foto: Shutterstock

Gadījumā, ja gaidi dvīņus, ļoti iespējams, jau pirms grūtniecības piefiksēšanas sastapies ar spēcīgām nelabuma lēkmēm, tām parādoties ne tikai no rītiem, bet pat visas dienas garumā. Tiesa, izteiktas nelabuma lēkmes sieviete var just arī tad, ja gaida vienu mazuli – visbiežāk to ietekmē ģenētika, kā arī katras sievietes organisma specifika, uzsver mediķi.

Vai jūtams pastiprināts nogurums?

Foto: Shutterstock

Kā palielinās vēdera apjoms?

Foto: Shutterstock

Gaidot nevis vienu, bet divus mazuļus, vēdera apjoms, gluži likumsakarīgi palielinās straujāk, taču nereti to var ierosināt arī organisma specifika. Īpaši, ja sievietei plānotais mazulis nav pirmais un ir jau pieredzēta iepriekšēja grūtniecība. Tāpat vēdera lielumu nosaka mazuļa pieņemšanās svarā un auguma garums, kā arī grūtnieces diēta – uzņemot pārāk daudz kaloriju, radīsies ne tikai grūtniecības ietvaros pieaugušais svars, bet arī liekie kilogrami kopumā.

Kad jūtamas pirmās augļa kustības?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Dvīņu māmiņas Lolitas pieredze

Foto: Shutterstock

"Tā kā mana grūtniecība bija plānota, jau neilgi pēc potenciālā mazuļa ieņemšanas brīža veicu grūtniecības testu, izmantojot aptiekā iegādājamos līdzekļus, no kuriem, man un vīram par lielu prieku, jau pirmais izrādījās pozitīvs. Tāpat jutu arī spēcīgu vilkšanas sajūtu vēdera lejasdaļā, kas teju robežojās ar sāpēm. Tā kā manā un vīra ģimenē nav dvīņu, vien manas vecmāmiņas māsai lepojoties ar dvīņu māsu, par iespējamību, ka zem sirds nesu nevis vienu, bet divus mazuļus, pat neaizdomājos. 

Taču vēlāk, kad sākotnēji šokējošais jaunums tika apstiprināts ultrasonogrāfijā, "bilde salikās kopā" - manā gadījumā agrīnais pozitīvais grūtniecības tests, spēcīgā vilkšanas sajūta, kā arī fakts, ka pirms divām paaudzēm ģimenē bijušas dvīnes, apliecināja, ka atsevišķos gadījumos šie iespējamie dvīņu gaidību simptomi patiešām ir patiesi. Nu jau divus gadus lepojos būt savu brašo puiku - Herberta un Bernharda mamma!" sarunā ar "Delfi Viņa" atklāj mūsu uzmeklētā dvīņu māmiņa Lolita.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!