Fоtо: Shutterstock

Cikliskas norises ir viscaur dabā – diennakts cikli, dabas riti, Mēness fāzes – ritmiskums ir atjaunojošs, dziedējošs ķermenim un dvēselei. Tāpat arī sievietei ir savs cikls, kas līdzsvaro aktivitātes un atpūtas laikus. Godinot un cienot savu ciklu, ejot roku rokā ar tā ritmu, ir iespējams līdzsvarot un spēcināt sievišķo būtību un radošo potenciālu, kā arī nonākt ciešākā kontaktā ar pirmatnējo dabu. Ja mēs neejam pret to – tās viļņiem, uzplūdiem un atplūdiem –, bet izmantojam tās labāko potenciālu, darot īstās lietas īstajā laikā, notikumi risinās un vedas vieglāk, tiem tiekot veiktiem ar sievišķīgu maigumu un spēku.

Sievietes menstruālais cikls ir nepārejošs process, kas nebūt nav vērtējams kā atsevišķs laika nogrieznis mūsu ikdienā ik mēnesi, bet gan kā dinamiska un atkārtota darbība visa sievietes mūža garumā. Apzinoties un izprotot šī cikla daļas, rodam iespēju nonākt pie savas būtības, uzlabojot fizisko, mentālo un emocionālo pašsajūtu, vai, tieši otrādi, apjaušam, ka dzīvojam pretrunā ar mūsu patiesajām vēlmēm un vajadzībām.

Jāpiebilst, ka arī sievietes būtībai, pretstatā vīrieša uz mērķi orientētajai un aktīvajai dabai, ir raksturīgs cikliskums – dzīvības radīšana, kopšana un lološana. Tādējādi, izprotot savu esību, ikdienas norises un fizisko un emocionālo labsajūtu noteicošos faktorus, varam uzlabot savas dzīves kvalitāti.

Viens no vienkāršākajiem veidiem šī mērķa sasniegšanā, ir ieklausīšanās savā ciklā, kas spēj izskaidrot to, kas notiek ar mums, un kādās situācijās ejam pret sevi un saviem spēkiem, reizē arī atklājot informāciju, kas ikdienas steigā ir palaista garām.

Menstruācijas ir dabas dāvāta iespēja sievietei ik mēnesi atjaunot savus spēkus, uzkrāt enerģiju un to pavairot. Zīmīgi, ka mūsdienās šis process notiek daudz aktīvāk kā cilvēces pirmsākumos – agrās pubertātes dēļ menstruācijas meitenēm sākas krietni agrāk, savukārt iespējas plānot grūtniecību, kā arī mazuļu skaitu ļauj tām būt regulārām un biežākām.

Nav noslēpums, ka menstruācijas ne tikai pagātnes liecībās, bet nereti arī mūsdienās tiek dēvētas par "sievietes krustu, kas jāpacieš un jānes", nereti šo frāzi papildinot arī citiem ironiskiem izteikumiem. Taču savulaik menstruācijas un sievietes cikls kopumā tika vērtēts kā kas noslēpumains, sakrāls, pat maģisks. Laikam ritot šāds menstruāciju raksturojums no kolektīvās apziņas gan izzuda, taču par to atgādina liecības par cilvēces pirmsākumiem, kad menstruāciju laikā sievietēm tika piedēvēts neizskaidrojams spēks un spēja paredzēt nākotnes notikumus, ko vērā ņēma arī apkārtējā sabiedrība.

Mūsdienās šos uzskatus gan ir nomainījusi krietni pragmatiskāka pasaules uztvere, taču arī 21. gadsimta sievietei zināšanas par sava menstruālā cikla būtību un tā norisēm var būt noderīgas, jo ļauj vairot darba produktivitāti, uzlabot atpūtas kvalitāti, kā arī prasmīgi izmantot sievišķo enerģiju ikdienas gaitās. Šīs idejas princips ir pagalam vienkāršs – ja sekojam dabas un diennakts cikliem, pakļaujoties gadalaiku maiņai un ikdienas laika ritējumam, tad kāpēc savas dzīves plānošanā neņemt vērā arī mūsu pašu unikālo ciklu?

Zīmīgi, ka sievietes menstruālais cikls iet roku rokā ar Mēness ciklu, kas attiecīgi ir vidēji 28 (menstruālais cikls) un 29,5 (Mēness cikls) dienas. Tāpat, līdzīgi četrām Mēness fāzēm, arī sievietes menstruālajam ciklam ir četri posmi un atšķirīga to ietekme uz mūsu pašsajūtu. Turpinājumā piedāvājam iepazīties ar sievietes menstruālā cikla fāzēm un ieteikumiem, kā to specifiku izmantot savā labā!

Jāpiebilst, ka informācija par aplūkotā cikla posmiem gan veidota, pamatojoties uz 28 dienu cikla ilgumu, kas saskan arī ar Mēness fāžu maiņu. Mūsdienās gan bieži tiek fiksētas nobīdes no 28 dienu cikla, tam esot gan īsākam, gan garākam, sievietes organismam ietekmējoties gan no dzīvesveida un iespējamiem kontracepcijas līdzekļiem, gan tik triviāla faktora kā elektrības izgudrošana.

Kā izrādās, savulaik, sievietēm pirmatnējā sabiedrībā dzīvojot lielās kopienās un saskaņā ar dabas ritiem, menstruālais cikls pagāja ciešā saskaņā ar Mēness ritējumu – tam dilstot, tika piedzīvotas menstruācijas, savukārt Pilnmēness laikā notika ovulācija, turklāt menstruālais cikls visām vienuviet mītošajām sievietēm bija vienāds.

Tiesa, atsevišķas teorētiskās nostādnes apgalvo, ka šāda menstruālā cikla specifika var būt vērojama arī mūsdienās, menstruālajam ciklam vienādojoties, piemēram, starp māti un meitu, dzīvokļa biedrenēm, kolēģēm un citos gadījumos, kad apstākļi sievietēm liek daudz laika pavadīt kopā, uzturoties arī vienā telpā.

Pirmais posms – ziema (cikla 1. - 5., 6. diena)

Fоtо: Shutterstock

Sievietes menstruālā cikla pirmo dienu nosaka pēc menstruāciju sākšanās, ezotēriskajā literatūrā šo laiku dēvē par nāves un atdzimšanas brīdi, kad sieviete izjūt šķietami neizskaidrojamas un nepamatotas skumjas. Tās ierosina zemapziņas vilšanās nenotikušajā – sievietes organisms ir gatavojies mazuļa radīšanai, taču, olšūnai netiekot apaugļotai un sākoties menstruācijām, kļūst skaidrs, ka grūtniecība nav iestājusies. Tas, savukārt, ierosina nomāktību, emocionalitāti, arī aizkaitinājumu un negaidītus dusmu uzplaiksnījumus, strauji un nez no kurienes uzburbuļojot mūsu emociju katliņam.

Menstruāciju laikā sievietei vēlams pievērsties sev, ļauties instinktīvajai vēlmei ierauties aliņā, lolot sevi un uzkrāt spēkus. Protams, tas nebūt nenozīmē atteikšanos no ikdienas darba pienākumiem un sociāli aktīvas dzīves, taču noteikti nevajag nosodīt sevi par vēlmi atpūsties.

Tiesa, šai laikā vēlams atturēties no būtisku lēmumu pieņemšanas, nozīmīgu projektu prezentēšanas un citiem izšķirošiem notikumiem, ja tas iespējams. Tāpat ir vērts nedaudz samazināt ikdienas skrējienu – ja to nav iespējams apstādināt pilnībā, tad vajadzētu atveltīt kaut procentu no diennakts stundām (15 minūtes) savai labsajūtai un vienatnes izbaudīšanai.

Speciālisti sievietēm šai laikā iesaka uzkrāt spēkus, ļaut par sevi parūpēties līdzcilvēkiem, kā arī nodoties ikdienišķiem rituāliem, kas rosina labsajūtu – baudīt gardu maltīti, aizdegt sveces, ieritināties dīvānā ar grāmatu vai pavadīt laisku vakaru iecienītā seriāla varoņu sabiedrībā, par to nebūt nejūtoties vainīgai.

Zīmīgi, ka senatnē, šamaņiem veicot rituālus, menstruējošās sievietes tika uz laiku izraidītas no cilts – valda uzskats, ka sievietēm cikla sākumposmā ir īpaši attīstīta intuīcija. Senatnē tā varēja izjaukt iecerēto rituālu norisi, savukārt mūsdienās to, iespējams, ir vērts izmantot savā labā, ieklausoties zemapziņā, pierakstot šķietami zīmīgu sapni vai paļaujoties intuīcijas, nevis saprāta balsij.

Tāpat šai laikā var izvērtēt savu ikdienu, tajā paveikto un mērķus, uz kuriem tiecamies, uzdodot sev jautājumus: "Ko es vēlos? Kas man ir lieks un traucējošs? No kā es vēlos atbrīvoties?" Visticamāk, atbildes uz tiem šai laika posmā ļaus vieglāk izvērtēt savu dzīves ceļu un to, kurp plānojam nonākt.

Jāpiebilst arī, ka cikla sākumposmā sievietei ir būtiski ļaut par sevi parūpēties partnerim – jo vairāk lolotas šai laikā būsim, jo spēcīgāku enerģijas lādiņu spēsim sniegt vīrietim vēlāk. Tādējādi cikla sākumposmu iespējams pielīdzināt norisēm dabā – bez ziemas nebūtu pavasara, gluži tāpat kā bez atpūtas menstruāciju laikā – enerģijas pārējiem cikla posmiem.

Ja šai laikā neuzkrājam spēkus, cikla nākamajās fāzēs varam izjust pirmsmenstruālā sindroma (PMS) simptomus, kā arī fizisku un garīgu diskomfortu dažādās tā izpausmēs.

Otrais posms – pavasaris (cikla 5., 6. – 12., 13. diena)

Fоtо: Shutterstock

Šai cikla posmā sievietēs vairojas enerģija – ar nosacījumu, ka tā ir uzkrāta cikla pirmajās dienās. Ja šajā fāzē tiek izjusts nogurums un apātija, organismam ir trūcis atpūtas un atjaunošanās iespēju menstruāciju laikā.

Valda uzskats, ka cikla otrajā posmā sievietes visracionālākās, objektīvākās un loģiskākās, tāpēc konkrētajās dienās var ieplānot atbildīgus notikumus un lēmumu pieņemšanu. Tā kā enerģija plūst aumaļām, ir vēlams plānot nozīmīgus darbus, projektus, plānus un pārmaiņas, izmantojot radošo un intelektuālo pacēlumu, kontaktējoties ar līdzcilvēkiem un gūstot jaunu pieredzi un iespaidus gan ikdienas, gan emociju un jūtu pasaulē.

Trešais posms – vasara (cikla 12., 13. – 19., 20. diena)

Fоtо: Shutterstock

Ovulācijas periods un tās sākums jeb 14. diena pirms gaidāmo menstruāciju sākšanās ir laiks, kad ikvienai no mums vajadzētu pilnībā izmantot savu potenciālu. Ovulācijas laikā ir jāsapņo lieli sapņi, jānosprauž neprātīgi mērķi un, pats svarīgākais, jādodas taisnā ceļā pēc tiem.

Kā zināms, ovulācijas laikā sieviete ir visiekārojamākā, viņas izskatam burtiski starojot un nespējot atstāt vienaldzīgu nevienu. Tāpat šai laikā ievērojami aug pārliecība par sevi un saviem spēkiem, kā arī uzlabojas spēja izteikties, formulēt viedokli un pastāvēt par sevi.

Šis viennozīmīgi ir labākais laiks, kad veikt būtiskus uzdevumus un realizēt mērķus, kā arī stiprināt attiecības ar mīļoto cilvēku. Kā jau minēts iepriekš, ja vīrietis būs rūpējies par savu partneri viņas cikla pirmajā fāzē, tad šai posmā saņems desmitkārtīgu atdevi – rūpes, gādību un sievietes entuziasmu iepriecināt un lutināt savu mīļoto.

Jāpiebilst, ka šai laikā, neraugoties uz spēku un potenciāla pilnbriedu, savukārt, esam zaudējušas savu loģiku un spriestspējas objektivitāti, ko nu pārmāc radošums un vēlme ļauties spontānām un pat mazliet neprātīgām idejām.

Ceturtais posms –rudens (cikla 20., 21. – 27., 28. diena)

Fоtо: Shutterstock

Pēc spēka un enerģijas pilnbrieda sievietes potenciāls pamazām iet mazumā, organismam atkal gatavojoties miera fāzei. Šis ir laiks, kad ikdienu atkal vajadzētu palēnināt, atskatoties uz paveikto un izvērtējot, vai viss iecerētais izdevās tā, kā bija domāts.

Tā kā šai cikla posmā jūtam spēcīgu vēlmi pabeigt iesākto, sakārtojot vidi ap sevi, ir ieteicams veikt rutīnas darbus, pienākumus, kas neprasa radošu izdomu un enerģijas pacēlumu, bet koncentrēšanos un precizitāti.

Kā apgalvo speciālisti, nereti tieši pirms menstruāciju sākšanās vairums sieviešu izjūt aizkaitinājumu un temperamenta saasināšanos. Tāpat var parādīties arī ķermeniskas vainas, kas liecina par organisma pārslodzi.

Šai laikā īpaši svarīgi ir ļaut sev būt. Sadzīvot ar negatīvajām izjūtām, izsāpēt un palaist tās brīvībā, neturot sevī rūgtumu un aizvainojumu. Pirmsmenstruāciju laikā var nodoties apcerīgām pārdomām, ikdienas pielāgošanai mierīgākam tās ritējumam, kā arī gaidāmās atpūtas plānošanai. Būtiski ir arī atcerēties, ka sevi nepieciešams lolot, neraugoties uz mūsu dabisko vēlmi visu paveikt pašām, demonstrējot labākos rezultātus.

Materiāls tapis, izmantojot Sirds ceļa skolas lektoru sniegto informāciju.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !