Foto: PantherMedia/Scanpix

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šogad ērces tā pa īstam ziemas miegu nemaz nav gulējušas – bijušas aktīvas arī ziemas mēnešos. Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) šogad pirmā ērce laboratoriskai pārbaudei nodota jau 13. janvārī, nākamā – 25. janvārī, bet trešā – 28. februārī. Neviena pārbaudītā ērce ar ērču encefalītu nav bijusi inficēta.

"Parasti Latvijā ērces no ziemas miega mostas marta beigās vai aprīļa sākumā, kad gaiss iesilst līdz +5 grādiem. Ap šo laiku parasti tiek ziņots arī par pirmajiem ērču piesūkšanās gadījumiem. Taču šogad siltā ziema ērcēm ļāvusi palikt nomodā arī janvārī un februārī, kad parasti tās guļ," atzīst Ārija Stalbova, SIA "Vakcinācijas centrs Bowarin" vadītāja.

Ērču agrā mošanās nozīmē, ka iedzīvotājiem šogad laikus jādomā par ērču encefalīta profilaksi, lai pasargātos no saslimšanas ar šo bīstamo un neprognozējamo infekciju, stāsta Stalbova.

Pēc speciālistes teiktā, labākā aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Daudzi iedzīvotāji joprojām nezina, ka vakcinēties pret šo slimību var augu gadu.

"Latvijā abas pieejamās vakcīnas pret ērču encefalītu satur inaktivētas jeb nedzīvas encefalīta vīrusa daļiņas, kas nespēj izraisīt slimību, bet gan rosina cilvēka imūnsistēmu veidot antivielas pret infekcijas ierosinātāju. Padomju laikā vakcinācija tika veikta tikai gada aukstajos mēnešos, kad ērces guļ, jo tolaik tika izmantotas vakcīnas ar dzīva vīrusa daļiņām un kontakts pēc inficētas ērces piesūkšanās pēc vakcīnas ievadīšanas varēja izraisīt smagu saslimšanu," skaidro Stalbova.

Kamēr ērces vēl nav pārāk aktīvas, ieteicama ir parastā vakcinācijas shēma, kas ietver trīs vakcīnas devas. Vienu līdz trīs mēnešus pēc pirmās devas tiek ievadīta otrā vakcīnas deva, kas nodrošina imunitāti vienai sezonai. Trešo devu ievada pēc 6–12 mēnešiem, bet ik pēc trīs līdz pieciem gadiem ir jāveic revakcinācija imunitātes saglabāšanai.

Vakcinācijas centrā Vācijā ražotā vakcīna "Encepur" pieaugušajiem maksā 28,80 eiro, bērniem – 28,50, bet Austrijā ražotā vakcīna "Ticovax" pieaugušajiem maksā 34 eiro, bet bērniem – 29 eiro. Jāatceras, ka bērnus pret ērču encefalītu var vakcinēt no viena gada vecuma.

Lai izvairītos no ērču pārnēsātām slimībām, liela nozīme ir arī citiem profilakses pasākumiem, piemēram, dodoties mežā, jāvelk sargājošs apģērbs, kas neļauj ērcēm piesūkties. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, pēdējo desmit gadu laikā ar ērču encefalītu Latvijā saslimuši vairāk nekā 2700 cilvēki, bet 19 cilvēki miruši.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!