Fоtо: Ansis Klucis

Reproduktīvās veselības klīnikā "Mama Rīga" atklāta Baltijā pirmā olnīcu audu kriobanka. Tā ir struktūra, kurā notiek sievietes olnīcas audu paņemšana, sasaldēšana un uzglabāšana līdz turpmākai audu pārstādīšanai. Olnīcu audu sasaldēšana ir Latvijā jauna, līdz šim nebijusi iespēja sievietēm saglabāt un atjaunot savas reproduktīvās funkcijas pēc onkoloģisko slimību izārstēšanas.

"Pirms gada, atverot klīniku "Mama Rīga", mēs solījām Latvijā ieviest pasaulē zināmus, bet Latvijā jaunus, un līdz ar to pacientiem nepieejamus, pakalpojumus un tehnoloģijas reproduktīvās veselības jomā. Tāpēc olnīcu audu kriobankas izveide, kas cieši saistīta ar cilvēku dzīves kvalitāti pēc izārstēšanās no onkoloģiskajām saslimšanām, ir likumsakarīgs solis jaunu pakalpojumu ieviešanas jomā.

Jau šobrīd jūtam interesi no ārstiem – onkologiem, sadarbībā ar kuriem tiek plānotas pirmās operācijas mūsu klīnikā olnīcu audu paņemšanai pirms vēža ārstēšanas terapijas uzsākšanas. Nākamais mūsu solis būs darbs pie vīriešu sēklinieku audu kriobankas izveides, kas vīriešiem – līdzīgi kā šobrīd sievietēm – ļaus saglabāt savu reproduktīvo funkciju pēc onkoloģisko slimību izārstēšanas," stāsta klīnikas "Mama Rīga" valdes loceklis Imants Smirnovs.

"Pēdējo gadu tendences liecina, ka ar onkoloģiskajām saslimšanām slimo gados aizvien jaunākas sievietes, un onkologiem aizvien veiksmīgāk izdodas vēzi efektīvi izārstēt. Tāpēc medicīnā aktualizējas jautājums par sieviešu dzīves kvalitāti pēc vēža izārstēšanas. Sievietei audu sasaldēšana un pēc tam to pārstādīšana ļauj atgriezties normālā, pilnvērtīgā sievietes dzīvē, turklāt izmantojot nevis donora bioloģisko materiālu, bet pašai savu," stāsta klīnikas vadošā reproduktoloģe Viktorija Zaļetova ar 24 gadu pieredzi reproduktīvās veselības jomā.

Olnīcu audi sievietei tiek paņemti operācijas laikā pirms vēža vai citu smagu saslimšanu, kuru ārstēšanā tiek lietoti alkaloīdi, kas nav savienojami ar reproduktīvās funkcijas saglabāšanos, erapijas uzsākšanas. Pirms audu paņemšanas sasaldēšanai tiek ņemti audu paraugi, lai pārbaudītu, vai audi ir veseli.

Nākamais mūsu solis būs darbs pie vīriešu sēklinieku audu kriobankas izveides, kas vīriešiem – līdzīgi kā šobrīd sievietēm - ļaus saglabāt savu reproduktīvo funkciju pēc onkoloģisko slimību izārstēšanas.
Imants Smirnovs

Pēc audu paņemšanas tie speciālos apstākļos tiek sasaldēti un uzglabāti slāpekļa tvaikos speciālā, ilgstošai saldēšanai piemērotā saldētavā. Savukārt pēc tam, kad sieviete ir izārstējusies no vēža vai citas smagas saslimšanas, un tas var būt pēc vairākiem gadiem, audi tiek pārstādīti atpakaļ. Audu pārstādīšanas rezultātā sievietei dabiskā veidā atjaunojas hormonālā sistēma, kā rezultātā atjaunojas menstruālais cikls, un pasaules prakse demonstrē grūtniecības iestāšanos iespējas. Papildus tam – līdz ar hormonālās sistēmas atjaunošanos – sieviete atgūst arī ādas elastību, matu kvalitāti u.tml., kas uzlabo arī sievietes izskatu un emocionālo stāvokli un līdz ar to arī vispārējo dzīves kvalitāti pēc izārstēšanās no onkoloģiskās saslimšanas.

Fоtо: Ansis Klucis

Dati liecina, ka olnīcas audu paņemšanas, sasaldēšanas, uzglabāšanas un pārstādīšanas rezultātā Eiropā un ASV ir piedzimuši aptuveni 100 bērnu. Olnīcu audu kriobankas tehnoloģiskais partneris ir rūpniecisko un medicīnisko gāžu ražotājs un piegādātājs "AGA SIA/Linde Healthcare". Uzņēmums klīnikā diennakts režīmā (visas nedēļas dienas) nodrošina iekārtu un tehnoloģiju kompleksu, kas nepieciešams sasaldēto audu ilgstošai uzglabāšanai noteiktos apstākļos.

"Mēs jau daudzus gadus medicīnas iestādēm nodrošinām dažādu medicīnā izmantojamo gāžu piegādi – skābekli, slāpekli un citas gāzes. Savukārt klīnikā uzstādītā iekārta – mobilā kriotvertne ar šķidro slāpekli un saldētava ar šķidrā slāpekļa tvaikiem, kuros glabāsies audi – ir Latvijā unikāla iekārta, kas ļauj nodrošināt Latvijā un arī visā Baltijā unikālu medicīnas pakalpojumu," stāsta "AGA SIA/Linde Healthcare" valdes loceklis Olavs Ķiecis.

Dati liecina, ka olnīcas audu paņemšanas, sasaldēšanas, uzglabāšanas un pārstādīšanas rezultātā Eiropā un ASV ir piedzimuši aptuveni 100 bērnu.
Imants Smirnovs

Līdz šim reproduktīvās veselības klīnika "Mama Rīga", līdzīgi kā visas Latvijā esošās reproduktīvās veselības klīnikas, nodarbojās tikai ar šūnu (tas ir, olšūnu, spermatozoīdu) paņemšanu, sasaldēšanu un uzglabāšanu. Sasaldētās šūnas tiek izmantotas mākslīgās apaugļošanas procesā.

"Audu un šūnu ieguve, sasaldēšana, uzglabāšana un izmantošana ir mazliet atšķirīgi procesi. Atšķirīgs ir gan audu ieguves process, gan audu un šūnu sasaldēšanas process, gan arī uzglabāšanas apstākļi, piemēram, sasaldētās šūnas tiek glabātas šķidrajā slāpeklī, kamēr sasaldētie audi – slāpekļa tvaikos. Atšķirīgas ir arī cilvēka bioloģiskā materiāla izmantošanas iespējas, piemēram, sasaldētās šūnas var izmantot gan cilvēks pats, gan tās var donēt, bet sasaldētos audus cilvēks var izmantot tikai sev," skaidro klīnikas Embrioloģijas laboratorijas vadītāja Inese Čakstiņa.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !