Laba vielmaiņa ir ļoti būtisks nosacījums, lai nepieņemtos svarā. Tā ir saistīta ne vien ar iedzimtību, bet arī dzīvesveidu. Lai palīdzētu cilvēkiem uzturēt sevi formā un saglabāt veselīgu svaru, "Authority Nutriton" ir apkopojis sešas dzīvesstila kļūdas, kas nenāk par labu veselībai, jo palēnina vielmaiņu. Sekojot speciālistu norādēm, saglabāt veselīgu svaru būs vienkāršāk.

Nepietiekams uzņemto kaloriju daudzums

Lai arī samazināts kaloriju daudzums ir nepieciešams svara zaudēšanai, tas var radīt pretēju efektu, ja uzņemto kaloriju daudzums ir pārāk mazs. Gadījumos, kad ķermenis sajūt dramatisku uzņemto kaloriju daudzuma samazināšanos, tas sāk izjust ēdiena trūkumu un samazina ātrumu, ar kādu dedzina kalorijas.

Zinātnieki ir veikuši vairākus padziļinātus un kontrolētus pētījumus, kuru dalībnieki uzņēma ievērojami samazinātu kaloriju daudzumu – ne vairāk kā 1000 kaloriju dienā. Rezultāti parādīja, ka šādas izmaiņas uzturā ietekmēja arī vielmaiņu, un tā kļuva ievērojami lēnāka. Atklāts, ka vairāku mēnešu laikā vielmaiņa var palēnināties tik ļoti, ka, nemainot slodzi, dienas laikā tiek sadedzināts par vairākiem simtiem kaloriju mazāk.

Uztura speciālisti iesaka būt uzmanīgiem, mēģinot zaudēt svaru. Ir ļoti svarīgi sekot līdzi tam, lai uzņemto kaloriju daudzums nebūtu pārāk mazs. Badošanās pilnīgi noteikti nenesīs gaidīto rezultātu.

Olbaltumvielu izslēgšana no uztura

Foto: Shutterstock

Olbaltumvielas jeb proteīns ir ļoti būtisks veselīga svara iegūšanai un uzturēšanai. Pētījumi pierāda, ka proteīns ne vien ļauj justies paēdušam, bet arī palīdz sadedzināt vairāk kaloriju. Vielmaiņas paātrināšanos pēc proteīna uzņemšanas mēdz dēvēt arī par ēdiena termisko efektu. Tas palīdz īslaicīgi paātrināt vielmaiņu pat par 30%.

Parasti svara zaudēšanas procesā vērojama vielmaiņas palēnināšanās. Uzņemot vairāk proteīna, ir iespējams panākt, ka vielmaiņas palēnināšanās nav tik būtiska. Pētījumi pierāda, ka daudzu diētu dēļ cilvēks dienā sadedzina par vairākiem simtiem kaloriju mazāk nekā iepriekš. Ja diētai ir paaugstināts proteīna daudzums, tad sadedzināto kaloriju skaita samazināšanās nav tik būtiska.

Sēdoša dzīvesveida piekopšana

Foto: Shutterstock

Sēdošs dzīvesveids ne vien nozīmē fizisko aktivitāšu trūkumu, bet arī palēnina vielmaiņu. Pēdējā laikā tā ir kļuvusi par ļoti aktuālu problēmu, jo liela daļa cilvēku gandrīz visu savu darba dienu pavada birojā. Kustību trūkums atstāj ļoti būtisku ietekmi uz veselību, radot muguras, liekā svara un cita veida problēmas.

Lai arī regulāri treniņi un nodarbošanās ar sportu noteikti ir labākais līdzeklis veselības uzlabošanai, palīdzēt var arī dažādas ikdienas aktivitātes. Kāpšana pa kāpnēm, stāvēšana kājās un mājas vai dzīvokļa uzkopšana arī var palīdzēt uzlabot vielmaiņu un veselību. Neizvairieties no ikdienas aktivitātēm, kas var uzlabot veselību!

Speciālisti norāda, ka ne vienmēr darbam birojā ir jābūt sēdošam un mazkustīgam. Galds, pie kura ir jāstāv, lai strādātu, ir ļoti labs risinājums darbinieku veselības uzlabošanai. Vielmaiņu paātrināt palīdzēs arī tas, ja pāris reizes dienā piecelsities kājās un nedaudz pastaigāsiet pa biroju.

Nepietiekams miegs

Foto: Shutterstock

Labs un kvalitatīvs miegs ir ļoti svarīgs faktors labai veselībai. Ja cilvēks neguļ pietiekami daudz un miegs nav kvalitatīvs, paaugstinās dažādu sirds slimību, diabēta, kā arī depresijas risks. Būtiski, ka nevienā gadījumā miega trūkumu nav vēlams kompensēt ar neregulāru gulēšanu dienas laikā, jo tā izjauc ķermeņa diennakts ritmu.

Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka miegs ir būtisks arī vielmaiņas procesiem. Ja neguļat pietiekami, tad palēninās vielmaiņa. Cilvēkiem, kas nepietiekami izguļas, vielmaiņa palēninās par vairākiem procentiem. Jau rakstījām, ka miegs ietekmē arī to, cik daudz kaloriju cilvēks dienā uzņem, proti, cilvēki, kas mazāk guļ, vairāk apēd.

Cukuroti dzērieni katru dienu

Foto: Shutterstock

Dzērieni, kuros ir daudz cukura, noteikti ir pats nepiemērotākais veids šķidruma uzņemšanai. Liels to patēriņš draud ne vien ar lieko svaru un aptaukošanos, bet arī paaugstina cukura diabēta risku. Tukšas kalorijas un paaugstināts risks dažādām slimībām nav vienīgie saldināto dzērienu blakusefekti. Limonādes, cukurotas sulas un enerģijas dzērieni palēnina vielmaiņu.

Pētījumā, kurā piedalījās cilvēki ar lieko svaru un kura dalībnieki ceturtdaļu kaloriju katru dienu uzņēma ar cukurotiem dzērieniem, atklāja, ka šādā veidā ievērojami palēninās vielmaiņa. Citos pētījumos atklāts arī, ka pārmērīga fruktozes (ar to saldina lielāko daļu dzērienu) uzņemšana, veicina tauku uzkrāšanos vēdera rajonā un aknās.

Pretestības treniņu trūkums

Foto: PantherMedia/Scanpix

Treniņi, kuru laikā izmanto svarus un dažādas pretestības gumijas, ir ļoti efektīvs veids, kā neļaut vielmaiņai palēnināties. Būtiski, ka spēka un pretestības treniņi atstāj pozitīvu ietekmi uz ikviena cilvēka vielmaiņu, neatkarīgi no personas svara un fiziskās sagatavotības.

Lai ķermenis efektīvi dedzinātu kalorijas arī ārpus treniņiem, ļoti būtiski ir palielināt to ķermeņa masas daļu, kas nesatur taukus. Šim mērķim ļoti nozīmīgi ir muskuļi – jo vairāk muskuļu, jo labāk sadeg kalorijas. Būtiski, ka pat neliels daudzums spēka treniņu ievērojami palielina patērētās enerģijas apjomu.

Pētījumi pierāda, ka spēka treniņi paātrina vielmaiņu pat par 7,4%. Tie ir ļoti labs līdzeklis, lai neļautu vielmaiņai kļūt lēnākai, ievērojot diētu. Spēka treniņi palīdzēs saglabāt labu vielmaiņu, kļūstot vecākam.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!