Foto: Shutterstock

Katrs jaunais gads daudziem sākas ar apņemšanos dzīvot labāk, mainīt savu dzīvi un atteikties no kaitīgiem ieradumiem. Tiesa, ne vienmēr cilvēkiem izdodas solījumus sev turēt – tu turpini smēķēt, neveselīgi ēst un sporta zāles apmeklēšanai atmet ar roku. Tomēr, daudz sliktāk ir nemaz nemēģināt – tas nozīmē, ka izmaiņas pilnīgi noteikti nesekos. Ja tomēr ceri šogad savu veselību kaut nedaudz uzlabot, "Health" ir apkopojis desmit apņemšanās, kas varētu palīdzēt.

Jāpiebilst, ka ne visas apņemšanās ir saistītas ar ierobežojumiem, dažas no tām tev vienkārši sniegs vairāk prieka, vienlaikus uzlabojot arī tavu fizisko veselību. Pats galvenais ir nepadoties, nemaz nemēģinot padarīt savu dzīvi labāku. Pat, ja pašlaik esi apmierināts ar sevi un savu dzīvi, vienmēr ir iespējams vairāk!

Zaudē svaru

Foto: Shutterstock

Atbrīvošanās no dažiem liekajiem kilogramiem ir viens no populārākajiem jaunā gada mērķiem. Šīs apņemšanās popularitāte norāda, ka to izpildīt ir ļoti grūti. Speciālisti norāda, ka šo mērķi var sasniegt vien tad, ja negaidi panākumus vienas nakts laikā. Ja tu gribi, lai rezultāti parādītos ar atpakaļejošu datumu, parādās depresija un zūd motivācija.

Tāpat jau laikus rēķinies ar grūtībām sasniegt savu mērķi. Lai sekotu līdzi tam, ko apēd, izveido šim mērķim paredzētu žurnālu. Tāpat sagatavo atbalsta sistēmu brīžiem, kad turēties pie apņemšanās ir kļuvis ļoti grūti. Ir ļoti labi, ja Tev ir kāda persona, kas var atbalstīt grūtā brīdī.

Ar ieteikumiem veselīgākam uzturam vari iepazīties šeit.

Uzturi kontaktus

Foto: Shutterstock

Sāk šķist, ka ģimeni un draugus esi atstājis novārtā? Tavai veselībai nāks par labu atjaunot kontaktus un uzturēt ciešas attiecības. Pētījumi pierāda, ka cilvēki ar ciešām sociālajām saitēm dzīvo ilgāk par tiem, kas attiecības ar līdzcilvēkiem neuztur.

Jāpiebilst – pētnieki ir atklājuši, ka sociālās dzīves trūkums tavu veselību var ietekmēt tāpat kā alkohola atkarība vai smēķēšana un vairāk nekā pilnīgs fizisko aktivitāšu trūkums. Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, uzturēt ciešas saiknes ar draugiem un ģimeni ir vieglāk nekā jebkad agrāk. Tagad draudzību var saglabāt pat tad, ja cilvēkus šķir tūkstošiem kilometru.

Atmet smēķēšanu

Foto: Reuters/Scanpix
Baidies, ka šo solījumu esi lauzis pārāk daudz reižu un ka atkal izgāzīsies? Parunā ar citiem smēķētājiem. Tā tu sapratīsi, ka, tikai mēģinot atkal un atkal, ir iespējams sasniegt rezultātu. Izmēģini dažādas metodes, lai saprastu, kas palīdzēs vislabāk. Un padomā par to, cik daudz tu ietaupīsi! Izrēķini, cik daudz naudas iztērē savas veselības maitāšanai viena gada laikā.

Smēķēšana ir viens no netikumiem, ko ir patiesi grūti atmest, bet tas nav neiespējami. Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas palīdz atmest, ir vēlme to darīt. Tev ir jāsaprot, ka vēlies pārtraukt smēķēt un jāzina, kāpēc gribi to izdarīt. Ar 13 reāliem padomiem, kas palīdz atmest smēķēšanu, vari iepazīties šeit.

Sāc krāt naudu

Foto: Shutterstock
Izrādās, ka daudzas darbības, kas palīdz iekrāt naudu, ir arī ļoti labas tavai veselībai. Varbūt apņemies iekrāt un dari to veselīgā veidā? Nebrauc tik daudz ar mašīnu, bet pārvietojies ar kājām vai velosipēdu – mazāk izdevumu un vairāk aktivitāšu. Vari vienoties ar draugiem vai kolēģiem braukt uz darbu ar vienu mašīnu. Tā jūs ietaupīsiet līdzekļus un radīsiet mazāk kaitīgā piesārņojuma.

Ja nevēlies tērēt līdzekļus sporta zāles abonementam, vingro mājās vai svaigā gaisā. Droši izmanto dažādas videospēles, kurās, piemēram, tev ir jādejo. Tās noteikti liks pasvīst. Tāpat sāc iepirkties pārdomāti un plāno savus pārtikas pirkumus, lai mājās vienmēr būtu veselīga pārtika un būtu produkti gatavošanai. Dažādi našķi, ko pērkam, kad esam izsalkuši, ir ne vien neveselīgi, bet arī dārgi.

Samazini stresu

Foto: Shutterstock
Nedaudz lielāks spiediens ik pa laikam tevi nenogalinās. Patiesībā – neliela stresa deva var palīdzēt atjaunot enerģiju. Tomēr, ja stress ir hronisks, tas var palielināt bezmiega, depresijas, aptaukošanās, sirds slimību un citu veselības problēmu risku. Gadījumā, ja tu jau ciet no kādas slimības, pārlieku liels stress stāvokli var vēl vairāk pasliktināt.

Garas darba stundas, pārāk maz miega, fizisko aktivitāšu trūkums, neveselīgs uzturs un pārāk maz laika ar draugiem un tuviniekiem var palielināt stresu. No tā, protams, pavisam izbēgt nav iespējams, bet to noteikti var samazināt. Mēs visi esam pelnījuši labu miegu un atpūtu, bet bieži mēs šīs lietas sev liedzam.

Ar veidiem, kā samazināt stresu minūtes laikā, tu vari iepazīties šeit.

Iesaisties brīvprātīgo darbā

Foto: PantherMedia/Scanpix
Ļoti daudzi uzskata, ka laime slēpjas sevis un savas dzīves uzlabošanā, lai arī speciālisti norāda, ka cilvēki kļūst laimīgāki arī tad, kad sniedz palīdzīgu roku citiem. Un tas nav nekāds noslēpums, ka laime palīdz uzlabot arī veselību. Ir vairāki pētījumi, kas parāda optimisma, laimes un palīdzības sniegšanas pozitīvo ietekmi uz mūsu veselību.

Piemēram, 2010. gadā veiktā pētījumā atklāts, ka cilvēkiem ar pozitīvām emocijām ir par 20 procentiem zemāks risks ciest no sirds slimībām. Tāpat pozitīvas emocijas padara cilvēkus atjautīgākus un palielina viņu spējas pielāgoties dažādām situācijām.

Šeit tu vari iepazīties ar pētījumu par to, ka palīdzēšana citiem ļauj dzīvot ilgāk.

Izglīto sevi

Foto: Shutterstock
Nav būtiski, cik tev gadu, bet došanās uz skolu var palīdzēt uzlabot karjeru, iegūt jaunus draugus un uzlabot prāta spējas. Pētījumi parāda, ka mācīšanās pēc pusmūža vecuma sasniegšanas var palīdzēt uzlabot atmiņu. Tāpat ir atklāts, ka cilvēkiem, kas ieguvuši vairāk izglītojošu zināšanu, ir zemāks risks saslimt ar Alcheimera slimību.

Jāpiebilst, ka mācīšanās uzlabo arī pašsajūtu. Cilvēkam parādās sajūta, ka viņš kaut ko sasniedz un maina, paveras jaunas iespējas, par kurām iepriekš pat nenojauta. Un, protams, jaunu zināšanu iegūšana skolā, universitātē vai kursos ļauj satikt jaunus cilvēkus, dibināt draudzības un noderīgus kontaktus.

Lieto mazāk alkohola

Foto: Shutterstock
Lai arī netrūkst informācijas par to, ka noteiktās situācijās un mazos daudzumos alkoholiskie dzērieni var pozitīvi ietekmēt veselību, tie vienalga ir kaitīgi. Īpaši, ja patērēti regulāri un lielos apmēros. Protams, domas par to, cik daudz tad ir daudz, var atšķirties, bet tas nemaina faktu, ka alkohols ir kaitīgs un izraisa atkarību.

Alkohola lietošana atstāj ietekmi uz smadzeņu neirotransmiteru (bioloģiski aktīva viela, kas ietekmē nervu impulsu pārnešanu uz šūnām). Tāpat grādīgo dzērienu patērēšana paaugstina depresijas, atmiņas zudumu un pat krampju risku.

Hroniska alkohola patērēšana lielos daudzumos ievērojami palielina insulta, aknu un sirds slimību risku, kā arī iespējamību ciest no paaugstināta asinsspiediena, garīgās veselības problēmām un pat palielina risku saslimt ar mutes, rīkles, aknu un krūts vēzi.

Piecas pazīmes, kas liecina, ka tu dzer par daudz, vari uzzināt šeit.

Vairāk guli

Foto: Shutterstock
Tas, ka labs miegs un izgulēšanās var panākt brīnumainas izmaiņas tavā noskaņojumā, nav nekāds noslēpums. Tomēr miega ietekme uz veselību ir daudz būtiskāka, nekā vari iedomāties. Miega trūkums var novest pie paaugstināta aptaukošanās un otrā tipa diabēta riska. Tāpat miegs ir ļoti nozīmīgs, lai stiprinātu atmiņu.

Droši – tad, ja jūties noguris, ietinies segā un nosnaudies. Ja ļoti vēlies gulēt pietiekami daudz, bet nekādi nevari vakarā iemigt, padomā par to, ko dari dienā. Šeit tu vari uzzināt, ko pamainīt savos paradumos, lai iemigšana nesagādātu problēmas. Ar 10 noderīgiem padomiem veselīgam miegam vari iepazīties šeit.

Dodies ceļojumā

Foto: Shutterstock
Prieks un gandarījums par atvaļinājumu var būt krietni ilgāks par pašām brīvdienām. Cilvēki bieži iestrēgst rutīnā un nekādi nespēj mainīt savu ikdienu. Viss sāk šķist pārāk ikdienišķs, pierasts un garlaicīgs. Tas noteikti nav labi tavai veselībai. Ceļošana dod iespēju piešķirt dzīvei piedzīvojuma garšu, tā palīdz izmainīt personas dzīvi, neliekot paveikt kaut ko iespaidīgu vai dramatisku.

Ceļojums liks tev justies atjaunotam un piepildītam. Izkļūšanai no ierastās vides ir atspirdzinošs spēks. Ceļošana gan vairos pozitīvās emocijas, gan nāks par labu tavai veselībai. Ceļošana daudziem saistās ar milzu izmaksām, lai arī patiesībā tā nemaz nav. Tev nevajag doties uz citu kontinentu, lai atpūstos (lai arī tas noteikti būtu ļoti interesanti). Ar dažādiem interesantiem galamērķiem un, ko tur apskatīt, tu vari iepazīties šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!