Foto: Shutterstock
Šovasar saule mūs nelutina tā kā citus gadus, bet tas nenozīmē, ka atpūta brīvā dabā nebeidzas ar saules apdegumiem. Šādos brīžos ir svarīgi parūpēties par ādas stāvokli, lai novērstu sāpes, niezi un citas nepatīkamās sekas, ko rada pārmērīga sauļošanās. Par to, kā uzlabot ādas stāvokli saules apdegumu gadījumā, stāsta "Apotheka" farmaceite Ivanda Krastiņa.

Profilaksei – saules aizsarglīdzekļi

Pirms došanās saulē, noteikti jāuzklāj saules aizsarglīdzeklis, lai pasargātu ādu no kaitīgā ultravioletā starojuma un izvairītos no ādas apdeguma. Aptiekā pieejami dažādi līdzekļi ar mazāku un lielāku SPF aizsargfaktoru. Saulainā dienā ieteicams izvēlēties līdzekļus ar aizsargfaktoru 30-50 SPF, savukārt cilvēkiem ar gaišāku un jutīgāku ādu, kā arī bērniem, noteikti jālieto SPF 50+ aizsarglīdzekļi. Aizsarglīdzekļu lietošana samazinās arī ādas novecošanos. No saules apdeguma iespējams izvairīties, neuzturoties tiešos saules staros laika posmā no pulksten 11 līdz 15, kad tie ir viskaitīgākie.

Pirmā palīdzība ādai

Būtiski, lai apdegums tiktu ārstēts pēc iespējas ātrāk – tiklīdz jūti vai pamani kairinājumu. Pirmais solis, ja ir sajūta, ka āda ir apdegusi, ir izvairīties no tiešajiem saules stariem, vislabāk dodies iekštelpās. Tā kā āda ir sakarsusi, tai nepieciešama papildu atdzesēšana. Ja atrodies netālu no baseina vai ūdenstilpnes, uz īsu brīdi ieej ūdenī, lai atdzesētu ādu. Pēc tam noteikti izvairies no tiešiem saules stariem un turpini atvēsināties ar vēsa ūdens kompresēm, vēsā vannā vai dušā. Ja āda sūrst un rada diskomfortu, pirmajā dienā drīkst lietot arī bezrecepšu pretsāpju līdzekļus, kuru sastāvā ir ibuprofēns, sāpju atvieglošanai.

"Svarīgi atcerēties, ka saulē apdegusi āda ne tikai slikti izskatās, sāp un lobās, bet tās apdegums var izraisīt arī ilgtermiņa ādas bojājumus – āda ātrāk novecos, rodas melanomas vai pat ādas vēža risks. Ja gadījies ādu vienreiz apdedzināt saulē, noteikti jāpievērš uzmanība tam, lai tas neatkārtotos," skaidro Krastiņa.

Līdzekļi pēc sauļošanās

Ja tomēr gadījies saulē gūt ādas apdegumus, glābējs būs aptiekā iegādājamie pēcsauļošanās līdzekļi. Tie gan mitrinās ādu, gan to pabaros un novērsīs apsārtumu, ādas lobīšanos un sūrstēšanu. Konsultējoties ar farmaceitu, izvēlies sev piemērotāko ādas aizsarglīdzekli – losjonu, želeju, ādas pieniņu, izsmidzināmu vai krēmveida līdzekli. Bērniem noteikti jāizvēlas speciāli, viņiem piemēroti līdzekļi. Rūpēm par ādu nekādā gadījumā neizvēlies līdzekļus, kuru sastāvā ir eļļas, jo tās bloķēs ādas atdzišanu un kavēs atveseļošanās procesu.

Dzer daudz ūdens un atpūtini ādu

Pēc saules apdeguma ķermenis ir zaudējis daudz ūdens, tāpēc atceries ne tikai mitrināt ādu ar speciālajiem līdzekļiem, bet arī lietot daudz šķidruma. Regulāra ūdens lietošana pasargās organismu no dehidratācijas. Lai pasargātu ādu turpmāk, izvēlies vieglus un brīvus apģērbus, lai tie neberzētos pret ādu un ļautu tai elpot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!