Nav iespējams mainīt dzimumu, medicīnisko vēsturi vai vecumu, taču ir iespējams darīt ko labu savam ķermenim, piemēram, būt fiziski aktīvai, ēst veselīgi un arī paātrināt vielmaiņu, kas rezultātā ļauj nokausēt vairāk kaloriju un uzturēt svaru līmenī. Šoreiz "Viņa" pēta vairākus ikdienišķus vielmaiņas paātrināšanas un kaloriju dedzināšanas veidus, kurus viegli iekļaut savā nedēļas rutīnā.

Dedzināt kalorijas vari gan tīrot māju, gan izkustoties darba pauzēs un brīvdienās. Tāpat nevajadzētu aizmirst par uzturu, kas ir tikpat nozīmīgs, kā citi paradumi, ja runa ir par vielmaiņas iekustināšanu, norādīts portālā "Verywell fit".

Sāc no paša rīta

Rīts ir viena no svarīgākajām dienas daļām, kas spēlē lielu lomu vielmaiņas paātrināšanā un tajā, cik daudz kaloriju sadedzināsi dienas laikā. Tomēr vēl pirms rīta plānojuma, tev vajadzētu labi un pietiekami izgulēties, lai nākamajā dienā pietiktu enerģijas ne tikai darbam, bet arī fiziskām aktivitātēm un atpūtas brīžiem. Turklāt pietiekams miegs palīdzēs koncentrēties visas dienas garumā.

Uzreiz pēc pamošanās ieteicams veikt dažus staipīšanās vingrinājumus, kas palīdzēs būt lokanākai un možākai. Savukārt pats process ļaus zaudēt dažas kalorijas. Tad ir laiks brokastīm un apģērbu izvēlei. Ēdienreizes lielumu izvēlies pēc principa – cik daudz spēka šajā dienā tev būs nepieciešams, taču neaizmirsti brokastot veselīgi un sabalansēti. Var šķist dīvaini, taču arī apģērba izvēle dod vajadzīgo mundrumu un palīdz dienas laikā notērēt vairāk kaloriju, tāpēc izvēlies komfortablus tērpus, kas liek tev justies labi un ļauj ērti kustēties.

Vielmaiņas paātrinātāji darbā un mājās

Foto: Shutterstock

Saprotams, ka lielu dienas daļu tu pavadi darbā, nereti sēžot pie datora. Tāpēc arī tur centies atrast veidus, kā rūpēties par ķermeni un paātrināt vielmaiņas procesus. Kāpēc tas ir nepieciešams? "Verywell fit" skaidro, ka vielmaiņa palīdz sadedzināt kalorijas, kas attiecīgi ļauj uzturēt veselīgu svara līmeni vai arī citos gadījumos – notievēt.

Par pamatu ņem plānošanu – izvēlies vairākus laikus, kamēr esi darbā, kad dosies mazās pastaigās vai izkustēšanās pauzēs. Savukārt pusdienās izvēlies olbaltumvielām bagātus un veselīgus produktus, kas palīdz iekustināt arī tavu vielmaiņu. Svarīgs ieteikums ir neaizmirst par uzkodām. Tā vietā, lai ļautos ar cukuru bagātiem batoniņiem, lūko pēc vitamīniem un minerālvielām bagāta našķa, piemēram, riekstiem, augļiem un dārzeņu uzkodām. Atceries, ka vielmaiņas ātrums nemainīsies vienas dienas laikā, un šādus veselīgus paradumus ir jāpiekopj regulāri.

Savukārt arī mājās ir iespējams veikt darbus, kas palīdz uzlabot vielmaiņas ātrumu. Piemēram, putekļu slaucīšana, grīdas mazgāšana vai atkritumu iznešana, kopā ņemot, veido tavu aktivitāšu un zaudēto kaloriju sarakstu. Tāpat arī mājvietas vide – iekārtojums un dizains spēj palīdzēt tev apēst mazāk un kustēties vairāk – pat ja jūti, ka ir "slinkā diena", vielmaiņu rosinošus vingrinājumus vari veikt arī savā ērtajā dīvānā.

Augstas intensitātes treniņi un pārtikas produkti, kas ietekmē vielmaiņu

Foto: Shutterstock

Augstas intensitātes treniņi ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā rosināt vielmaiņu, pat ja sportošana beigusies un jau atpūties mājās. Kā skaidro "Health line", tie ir ātri un augstas intensitātes vingrojumi, kas efektu turpina pat pēc sportošanas. Turklāt šos treniņus ieteicams kombinēt ar cita veida aktivitātēm, piemēram, kardio nodarbībām.

Vari pievērsties arī svaru zālei, jo tieši smagumu celšana ir vēl viens veids, kā veidot muskuļu masu, kas attiecīgi palīdz vielmaiņu padarīt ātrāku. Te gan jāpiebilst, ka arī smagu maisu un bērnu cilāšana līdzinās veselam treniņam svaru zālē. Ja esi iesācēja trenažieru jomā, sākumā konsultēties ar profesionāli, kas palīdzēs nenodarīt sev pāri.

Lai arī paši pārtikas produkti nededzina kalorijas, taču ir vairāki ēdieni un dzērieni, kas palīdz uzlabot vielmaiņas procesu. Piemēram, asie pipari, zaļā tēja un kafija. Tas nenozīmē, ka no tiem vajadzētu pārtikt katru dienu. Drīzāk izvēlies sabalansētu, olbaltumvielām bagātu ēdienu, kas radīs enerģiju un nodrošinās ķermeni ar visām nepieciešamajām vielām.

Turklāt katra aktivitāte palīdz balstīt vielmaiņas procesu. Tāpēc arī brīvdienās padomā par kustību veicinošiem pasākumiem vai notikumiem, kuros vari ne tikai būt aktīva, bet arī pavadīt laiku patīkamā gaisotnē. Līdzsvars nepieciešams ikkatrā darbībā – ja jūties piekususi, atpūties un uz brīdi liec malā domas par vielmaiņas paātrināšanu.

Ikdienas paradumi ir tikpat nozīmīgi

Foto: Shutterstock

Ikdienas paradumi, piemēram, došanās mājās ar kājām vai pietiekama miega esamība ir nozīmīgi faktori, lai vielmaiņa darbotos labā līmenī. Tāpēc, ja tev ir sēdošs darbs un pēc tā vēl vakaru pavadi dīvānā, nebrīnies, ka liekais svars aug ar katru dienu. Tas skaidrojams ar pārlieku augstu uzņemto kaloriju daudzumu, tāpēc pārskati savus ikdienas paradumus, kas varētu vairāk atbalstīt veselīgu dzīvesveidu.

Sāc ar mazām lietām, piemēram, izvēlies vairāk staigāt kājām, atsakies no trekniem ēdieniem, kā arī rūpējies, lai gulētiešanas laiks tiktu ievērots katru vakaru. Saprotams, ka pārmaiņas ieviest būs grūti, taču ar katru izdevušos dienu, tu kļūsi priecīgāka un motivētāka. Tāpat aizmirsti par vielmaiņu paātrinošām tabletēm, kas patiesībā nemaz nedarbojas, norādīts "Verywell fit".

Tāpat vielmaiņai var palīdzēt pavisam vienkārša paraduma maiņa – tik daudz nesēdēt. Daži eksperti to salīdzinājuši ar smēķēšanas kaitīgumu un skaidro, ka vairāku stundu sēdēšana patērē pavisam maz kaloriju, kas ilgtermiņā veido liekā svara problēmas. To atrisināt vari, ik pēc neilga laika piecelties kājās, izkustēties un doties mazā pastaigā.

Atceries iepriekš minēto – katra kustība rosina vielmaiņu un palīdz tērēt kalorijas, ko uzņem ar pārtiku. Ja esi uzsākusi īpašu treniņu programmu, tad sāc maziem soļiem – pārlieku sarežģīti un tavai fiziskajai sagatavotībai neatbilstoši treniņi, visticamāk, tevi nogurdinās un nespēs motivēt turpināt iesākto. Tāpēc labāk izvēlies sākt mēreni un ar laiku palielināt slodzi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!